Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O POTVRĐIVANjU AKATA SVETSKOG POŠTANSKOG SAVEZA

(Objavljen u "Sl. listu SRJ - Međunarodni ugovori", br. 2 od 11. maja 2001)

Član 1.

Potvrđuju se akti Svetskog poštanskog saveza, i to:
- Šesti dodatni protokol Ustavu Svetskog poštanskog saveza;
- Opšti pravilnik Svetskog poštanskog saveza;
- Svetska poštanska konvencija sa Završnim protokolom;
- Aranžman o poštanskim novčanim uslugama,
usvojeni na Kongresu Svetskog poštanskog saveza u Pekingu, 15. septembra 1999. godine, u originalu na francuskom, engleskom, španskom i arapskom jeziku.

Član 2.

Tekst akata Svetskog poštanskog saveza u originalu na engleskom jeziku i u prevodu na srpski jezik glasi:

ŠESTI DODATNI PROTOKOL USTAVU SVETSKOG POŠTANSKOG SAVEZA

Punomoćnici vlada zemalja članica Svetskog poštanskog saveza, okupljeni na Kongresu u Pekingu, na osnovu člana 30. stav 2. Ustava Svetskog poštanskog saveza, zaključenog u Beču 10. jula 1964. godine, usvojili su, uz rezervu, ratifikacije sledeće izmene navedenog Ustava.

ČlanI

(Izmenjeni član 22)

Akta Saveza

1. Ustav je osnovni Akt Saveza. On sadrži pravila o strukturi i organima Saveza.
2. Opšti pravilnik sadrži odredbe koje obezbeđuju primenu Ustava i funkcionisanje Saveza. On je obavezan za sve zemlje članice.
3. Svetska poštanska federacija. Pravilnik o pismonosnim pošiljkama i Pravilnik o poštanskim paketima sadrže zajednička pravila koja se primenjuju na međunarodnu poštansku službu, kao i odredbe koje se odnose na pismonosnu službu i na službu poštanskih paketa. Ovi Akti su obavezni za sve zemlje članice.
4. Aranžmani Saveza i njihovi Pravilnici regulišu ostale službe, osim pismonosne službe i službe poštanskih paketa, između članica koje su njihove ugovornice. Oni su obavezni samo za te zemlje.
5. Pravilnike, koji sadrže pravila potrebna za primenu Konvencija i Aranžmana, donosi Savet za poštansku eksploataciju, imajući u vidu odluke koje je doneo Kongres.
6. Eventualni Završni protokoli priloženi Aktima Saveza, predviđenim u stavovima 3, 4. i 5, sadrže rezerve na ove Akte.

ČlanII

(Izmenjeni član 25)

Potpisivanje, ozvaničavanje, ratifikacija i drugi načini usvajanja Akata Saveza

1. Akte Saveza, donete na Kongresu, potpisuju punomoćnici zemalja članica.
2. Pravilnike ozvaničavaju Predsednik i Generalni sekretar Saveta za poštansku eksploataciju.
3. Ustav ratifikuju zemlje potpisnice što je moguće pre.
4. Usvajanje ostalih akata Saveza, osim Ustava, podleže ustavnim propisima svake zemlje potpisnice.
5. Ako neka zemlja ne ratifikuje Ustav ili ne usvoji ostale Akte koja je potpisala, Ustav i ostali Akti će, bez obzira na to, u potpunosti važiti za zemlje koje su ih ratifikovale ili usvojile.

ČlanIII

(Izmenjeni član 29)

Podnošenje predloga

1. Poštanska uprava zemlje članice ima pravo da podnese, bilo na Kongresu bilo između dva kongresa, predloge koji se odnose na Akte Saveza u kojima je njena zemlja ugovornica.
2. Međutim, predlozi koji se odnose na Ustav i na Opšti pravilnik, mogu se podneti samo Kongresu.
3. Osim toga, predlozi koji se odnose na Pravilnike podnose se neposredno Savetu za poštansku eksploataciju, ali njih Međunarodni biro mora prethodno da dostavi svim poštanskim upravama zemalja članica.

ČlanIV

Pristupanje Dodatnom protokolu i drugim Aktima Saveza

1. Zemlje članice koje nisu potpisale ovaj protokol mogu mu pristupiti u svako vreme.
2. Zemlje članice, ugovornice Akata obnovljenih na Kongresu, ali koje ih nisu potpisale, treba tim Aktima da pristupe što je moguće pre.
3. Instrumenti pristupanja koji se odnose na slučajeve predviđene stavovima 1. i 2, upućuju se Generalnom direktoru Međunarodnog biroa. On o tome obaveštava vlade zemalja članica.

ČlanV

Početak primene i trajanje Dodatnog protokola Ustavu Svetskog poštanskog saveza

Ovaj Dodatni protokol počeće da se primenjuje 1. januara 2001. godine i ostaće na snazi neograničeno vreme.
Kao potvrdu toga, punomoćnici vlada zemalja članica su sačinili ovaj Dodatni protokol, koji ima istu snagu i istu valjanost kao da su njegove odredbe unete u sam tekst Ustava i oni su ga potpisali u jednom primerku, koji se deponuje kod Generalnog direktora Međunarodnog biroa. Vlada zemlje u kojoj se Kongres održava predaće po jedan njegov prepis svakoj ugovornici.
Sačinjeno u Pekingu, 15. septembra 1999. godine.

OPŠTI PRAVILNIK SVETSKOG POŠTANSKOG SAVEZA

Dole potpisani punomoćnici vlada zemalja članica Saveza, imajući u vidu član 22. stav 2. Ustava Svetskog poštanskog saveza zaključenog u Beču 10. jula 1964. godine, doneli su sporazumno i pod rezervom člana 25. stav 4. pomenutog Ustava, u ovom Opštem pravilniku sledeće odredbe koje obezbeđuju primenu Ustava i rad Saveza.

GlavaI

RAD ORGANA SAVEZA

Član 101.

Organizacija i sastanak Kongresa i Vanrednih kongresa

1. Predstavnici zemalja članica sastaju se na Kongresu najkasnije pet godina od datuma početka primene Akata prethodnog Kongresa.
2. Svaku zemlju članicu na Kongresu predstavlja jedan ili više punomoćnika, koja je njihova vlada snabdela potrebnim ovlašćenjima. Ona može, po potrebi, odrediti da je predstavlja delegacija neke druge zemlje članice. Međutim, pod ovim se podrazumeva da jedna delegacija može predstavljati, pored svoje samo još jednu zemlju članicu.
3. Kod odlučivanja, svaka zemlja članica raspolaže jednim glasom, uz rezervu sankcija predviđenih u članu 126.
4. U načelu, svaki Kongres određuje zemlju u kojoj će se održati naredni Kongres. Ako se to pokaže neprimenljivim, Upravni savet je ovlašćen da odredi zemlju u kojoj će Kongres zasedati, u sporazumu sa tom zemljom.
5. U sporazumu sa Međunarodnim biroom, vlada koja poziva utvrđuje tačan datum i mesto održavanja Kongresa. U načelu, godinu dana pre tog datuma, vlada koja poziva upućuje poziv vladi svake zemlje članice. Ovaj poziv se može uputiti neposredno ili posredstvom neke druge vlade ili preko Generalnog direktora Međunarodnog biroa.
6. Kada Kongres treba da se sastane a nema vlade koja poziva, Međunarodni biro, uz saglasnost Upravnog saveza i posle sporazuma sa Vladom Švajcarske Konfederacije, preduzima potrebne mere radi sazivanja i organizovanja Kongresa u zemlji u kojoj se nalazi sedište Saveza. U tom slučaju Međunarodni biro vrši dužnost vlade koja poziva.
7. Mesto sastanka Vanrednog kongresa određuju, po dogovoru sa Međunarodnim biroom, zemlje članice koje su preduzele inicijativu za ovaj Kongres.
8. Stavovi 2. do 6. primenjuju se po analogiji na Vanredne kongrese.

Član 102.

Sastav, rad i sastanci Upravnog saveta

1. Upravni savet se sastoji od četrdeset i jednog člana, koji vrše svoju dužnost u periodu između dva uzastopna Kongresa.
2. Predsedničko mesto pripada po pravu zemlji domaćinu Kongresa. Ako ta zemlja odustane od toga, ona postaje po pravu član Saveta i na taj način geografska zona kojoj ona pripada raspolaže jednim mestom više, na koje se ne primenjuju ograničenja iz stava 3. U tom slučaju, Upravni savet bira na predsedničko mesto jednog od članova iste geografske zone kojoj pripada zemlja domaćin.
3. Ostalih četrdeset članova Upravnog saveta bira Kongres na osnovu pravične geografske raspodele. Na svakom Kongresu menja se najmanje polovina članova; nijedna zemlja članica ne može biti izabrana uzastopno na tri Kongresa.
4. Svaki član Upravnog saveta određuje svog predstavnika, koji treba da bude stručan za oblast pošte.
5. Funkcije člana Upravnog saveta obavljaju se besplatno. Troškovi rada padaju na teret Saveza.
6. Upravni savet ima sledeće nadležnosti:
6.1. nadgleda celokupan rad Saveza u vremenu između Kongresa, vodeći računa o odlukama Kongresa, proučavajući pitanja politike vlada u poštanskoj oblasti i vodeći računa o međunarodnoj regulativnoj politici, kao što je ona koja se odnosi na trgovinu uslugama i na konkurenciju;
6.2. razmatra i usvaja, u okviru svojih nadležnosti, svaku akciju koju smatra neophodnom radi očuvanja i poboljšanja kvaliteta međunarodne poštanske službe i njene modernizacije;
6.3. unapređuje, usaglašava i nadgleda sve oblike poštanske tehničke pomoći u okviru međunarodne tehničke saradnje;
6.4. razmatra i usvaja budžet i godišnje račune Saveza;
6.5. dozvoljava prekoračenje gornje granice rashoda, ako okolnosti to zahtevaju, u skladu sa članom 125, stavovi 3. 4, i 4;
6.6. donosi Finansijski pravilnik UPU-a;
6.7. donosi pravila kojima se reguliše Rezervni fond;
6.8. donosi pravila kojima se reguliše Specijalni fond;
6.9. donosi pravila kojima se reguliše Fond za posebne aktivnosti;
6.10. donosi pravila kojima se reguliše Dobrovoljni fond;
6.11. obezbeđuje kontrolu rada Međunarodnog biroa;
6.12. odobrava izbor nižeg razreda doprinosa, ako je zatraženo, u skladu sa uslovima predviđenim u članu 127, stav 6;
6.13. odobrava promenu geografske zone, ako to neka zemlja traži, vodeći računa o mišljenjima zemalja koje su članice dotičnih geografskih zona;
6.14. donosi Statut osoblja i uslove rada izabranih funkcionera;
6.15. otvara ili ukida radna mesta u Međunarodnom birou, vodeći računa o ograničenjima uslovljenim utvrđenom gornjom granicom rashoda;
6.16. donosi Pravilnik Socijalnog fonda;
6.17. odobrava godišnje izveštaje Međunarodnog biroa o radu Saveza i o finansijskom poslovanju i