-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Zakon prestaje da važi po primeni Zakona o porezu na dohodak pravnih lica ("Sl. glasnik RS", br. 65/01).
Odredbe ovog zakona koje se odnose na poreski postupak prestaju da važe danom primene Zakona o poreskoj administraciji ("Sl. glasnik RS", br. 65/01)
-------------------
***
ZAKON
O POREZU NA DOBIT PREDUZEĆA
(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 3/92, 30/93, 3/94, 42/94, 1/95, 13/96 i 45/98)
1. OPŠTA ODREDBA
Član 1.
Ovim zakonom se utvrđuje obaveza plaćanja poreza na dobit preduzeća.
Oporezivanje dobiti kompanija koje posluju pod posebnim uslovima(off shore)vrši se po posebnom zakonu.
2. PORESKI OBVEZNIK
Član 2.
Poreski obveznik poreza na dobit preduzeća (u daljem tekstu: poreski obveznik) je preduzeće organizovano u jednom od sljedećih oblika:
1) akcionarsko društvo;
2) društvo sa ograničenom odgovornošću;
3) društveno preduzeće;
4) javno preduzeće;
5) ortačko društvo;
6) komanditno društvo.
Poreski obveznik je i zadruga koja ostvaruje prihode prodajom proizvoda na tržištu ili vršenjem usluga uz naknadu.
Poreski obveznik je u skladu sa zakonom, i drugo pravno lice koje nije organizovano u smislu st. 1 i 2 ovog člana, ako ostvaruje prihode prodajom proizvoda na tržištu ili vršenjem usluga uz naknadu.
Član 3.
Poreski obveznik iz člana 2 ovog zakona je rezident Republike Crne Gore (u daljem tekstu: rezident) koji podliježe oporezivanju dobiti koju ostvari na teritoriji Republike Crne Gore (u daljem tekstu: Republike) i druge republike.
Rezident Republike, u smislu ovog zakona, je pravno lice koje je osnovano ili ima sjedište stvarne uprave i kontrole na teritoriji Republike.
Član 4.
Obveznik poreza na dobit je i pravno lice nerezident Republike za dobit koju ostvari za obavljanje djelatnosti na teritoriji Republike.
Nerezident Republike, u smislu ovog zakona, je pravno lice koje je osnovano i ima sjedište uprave na teritoriji druge republike, a svoje poslovanje obavlja preko svoje stalne poslovne jedinice koja se nalazi na teritoriji Republike.
Stalnom poslovnom jedinicom smatra se stalno mjesto poslovanja preko kojeg pravno lice u periodu od šest mjeseci potpuno ili djelimično obavlja poslovanje, a naročito u sljedećem organizacionom obliku: pogon, ogranak, predstavništvo, fabrika, radionica i gradilište.
Obveznik iz stava 2 ovog člana dužan je da, u skladu sa zakonom, u poslovnoj jedinici vodi evidenciju kojom se obezbjeđuju podaci za utvrđivanje dobiti koju ta jedinica ostvaruje poslovanjem na teritoriji Republike, i da svoje poslovanje vodi preko poslovnog računa otvorenog kod Narodne banke Jugoslavije - Zavoda za obračun i plaćanja u Republici.
Član 5.
Obveznik iz čl. 3. i 4. ovog zakona dužan je da obračuna i naplati porez po odbitku na dividende, kamate i autorske naknade koje isplaćuje nerezidentima.
3. PORESKA OSNOVICA
Član 6.
Osnovica poreza na dobit je oporeziva dobit preduzeća, koja se utvrđuje u poreskom bilansu.
Oporeziva dobit se utvrđuje usklađivanjem prihoda i rashoda preduzeća, iskazane u bilansu uspjeha na način predviđen ovim zakonom.
Član 7.
Pri utvrđivanju oporezive dobiti priznaju se prihodi od prodaje proizvoda, robe i materijala i vršenja usluga kao i finansijski i vanredni prihodi utvrđeni bilansom uspjeha, prema odredbama Zakona o računovodstvu.
Član 8.
Prihodi obveznika po osnovu dividendi i učešća u dobiti drugih preduzeća oporezuju se na način utvrđen ovim zakonom.
Član 9.
Oporeziva dobit utvrđuje se priznavanjem rashoda u iznosima utvrđenim bilansom uspjeha, u skladu sa odredbama Zakona o računovodstvu, izuzev rashoda za koje je ovim zakonom propisan drugi način utvrđivanja.
Član 10.
Troškovi materijala i nabavne vrijednosti prodate trgovačke robe priznaju se u iznosima obračunatim primjenom metode prosječne cijene prema odredbama Zakona o računovodstvu.
Nabavna vrijednost prodate robe obračunava se na način iz stava 1 ovog člana.
Ako se zalihe materijala i trgovačke robe evidentiraju po obračunskim cijenama koje odstupaju od nabavnih cijena, obračun odstupanja vrši se na način koji svodi troškove materijala, odnosno nabavne vrijednosti prodate robe na iznose koji proizlaze iz primjene metode prosječne cijene.
Član 11.
Troškovi zarada, odnosno plata priznaju se u iznosu obračunatom na teret poslovnih rashoda u iznosima utvrđenim u skladu sa zakonom i Opštim kolektivnim ugovorom.
U društvu sa neograničenom solidarnom odgovornošću članova, komanditnom društvu i jednopersonalnom društvu sa ograničenom odgovornošću, na teret poslovnih rashoda priznaju se rashodi u visini doprinosa koji je utvrđen shodno odredbama zakona kojim se uređuju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje.
Primanja zaposlenih po osnovu prava učešća radnika u raspodjeli dobiti preduzeća nijesu rashodi u smislu poreskog bilansa.
Član 12.
Amortizacija stalnih sredstava priznaje se kao rashod u poreskom bilansu do iznosa utvrđenog primjenom metode proporcionalne, funkcionalne ili degresivne amortizacije.
Član 13.
Jednom odabrana metoda amortizacije primjenjuje se do konačnog amortizovanja osnovice pojedinačnih sredstava ili grupe sredstava.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana dopuštena je promjena metode amortizacije u slučaju kada se sa degresivne prelazi na proporcionalnu, a neotpisana vrijednost sredstava ili grupe sredstava raspoređuje se na jednake amortizacione kvote za preostali otpisni vijek.
Jednom amortizovana sredstva ili grupa sredstava ne mogu se ponovo uključivati u obračun amortizacije za potrebe poreskog bilansa.
Preostala sadašnja vrijednost sredstava koja se ne mogu dalje koristiti mogu se amortizovati u cjelini, nezavisno od propisanog vijeka trajanja i u cijelosti uključuju u rashode u poreskom bilansu.
Član 14.
Kod korišćenja metode proporcionalne amortizacije, primjenjuju se godišnje stope amortizacije utvrđene propisom o nomenklaturi sredstava za amortizaciju i iz njih proistekli vijek trajanja sredstava.
Član 15.
Kod korišćenja metode funkcionalne amortizacije, osnovica za amortizaciju sredstava dijeli se sa očekivanim obimom učinka, a amortizacija utvrđuje množenjem dobijenog količnika sa stvarnim učincima u obračunskoj godini.
Kada se primjenom postupka iz stava 1. ovog člana ukupna amortizacija obveznika poveća za više od 15% od amortizacije obračunate proporcionalnom metodom, za obračun metodom funkcionalne amortizacije potrebna je saglasnost nadležnog poreskog organa.
Član 16.
Kod korišćenja metoda degresivne amortizacije dopuštena je upotreba metode geometrijske progresije, kojom se opadanje amortizacionih kvota utvrđuje primjenom stopa amortizacije iz člana 15. ovog zakona na tekuću vrijednost sredstava ili grupe sredstava za otpisivanje i povećanjem dobijenih amortizovanih kvota primjenom sljedećih koeficijenata:
Otpisni vijek Koeficijenat
do 4 godine 1,5
preko 4 do 7 godina 2
preko 7 godina 2,5
U godini kada amortizacione kvote, obračunate primjenom degresivne metode, padnu ispod iznosa koji bi bio obračunat primjenom proporcionalne metode, amortizacija se obračunava diobom tekuće vrijednosti sa preostalim brojem godina vijeka trajanja sredstva ili grupe sredstava.
Član 17.
Izdaci izvršeni za humanitarne, vjerske, zdravstvene, obrazovne, naučne i sportske ciljeve; izdaci za ciljeve iz oblasti kulture koji se odnose na zaštitu kulturnih dobara, razvoj umjetničkog stvaralaštva i na izdavanje publikacija koje su na osnovu