Na osnovu člana 82 stav 1 tačka 2 i člana 91 stav 2 Ustava Crne Gore, Skupština Crne Gore 24. saziva, na sedmoj šednici drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja u 2011. godini, dana 20. decembra 2011. godine, donijela je
ZAKON
O JAVNIM IZVRŠITELjIMA
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 61 od 23. decembra 2011)
I. OSNOVNE ODREDBE
Predmet
Član l
Ovim zakonom uređuje se organizacija javnih izvršitelja koji vrše poslove u postupku sprovođenja izvršenja i obezbjeđenja (u daljem tekstu: izvršiteljska djelatnost), njihovo imenovanje i druga pitanja od značaja za obavljanje izvršiteljske djelatnosti.
Javna služba
Član 2
Javni izvršitelj obavlja izvršiteljsku djelatnost kao javnu službu, samostalno, profesionalno i kao isključivo zanimanje, u skladu sa zakonom kojim se uređuje izvršenje i obezbjeđenje i ovim zakonom.
Vršenje drugih poslova
Član 3
Javni izvršitelj može da se bavi naučnom, nastavnom, kulturnom, umjetničkom i sportskom djelatnošću i da stiče prihode od autorskih, patentnih i sličnih prava, intelektualne i industrijske svojine.
Upotreba rodno osjetljivog jezika
Član 4
Svi izrazi koji se u ovom zakonu koriste za fizička lica u muškom rodu obuhvataju iste izraze u ženskom rodu.
II. ORGANIZACIJA JAVNIH IZVRŠITELjA
Službeno područje
Član 5
Javnom izvršitelju se određuje službeno područje i službeno sjedište.
Javni izvršitelj obavlja izvršiteljsku djelatnost na svom službenom području koje obuhvata područje osnovnog suda u kojem se nalazi sjedište javnog izvršitelja.
Na osnovu izvršne isprave privrednog suda izvršenje određuje i sprovodi javni izvršitelj čije se službeno sjedište nalazi na području privrednog suda koji je donio izvršnu ispravu.
Ako se zakonom ukine sud na čijem je području javni izvršitelj imao svoje sjedište, kao službeno područje javnog izvršitelja odrediće se područje suda na koji je prešla nadležnost suda koji je ukinut.
Prilikom sprovođenja izvršenja i sprovođenja obezbjeđenja javni izvršitelj može preduzimati radnje van svog službenog područja.
Ministar nadležan za poslove pravosuđa (u daljem tekstu: ministar) može odrediti da javni izvršitelj vrši poslove i izvan svog službenog područja, ako to zahtijevaju objektivne potrebe stanovništva, a na predlog Komore javnih izvršitelja (u daljem tekstu: Komora).
Broj mjesta javnih izvršitelja
Član 6
Broj mjesta javnih izvršitelja za određeno službeno područje i službeno sjedište na istom službenom području određuje organ državne uprave nadležan za poslove pravosuđa (u daljem tekstu: Ministarstvo), tako da se za teritoriju opštine na svakih započetih 25.000 stanovnika određuje po jedno mjesto javnog izvršitelja.
Izuzetno, Ministarstvo može, ako se značajno poveća broj predmeta izvšenja, odrediti i veći broj mjesta javnih izvršitelja.
Ako zbog malog broja stanovnika i broja predmeta izvršenja na određenom službenom području nije opravdano imenovati javnog izvršitelja za to područje ili ukoliko nema prijavljenih kandidata za određeno službeno područje, ministar će za obavljanje izvršiteljske djelatnosti na tom području odrediti javnog izvršitelja sa drugog službenog područja.
Zamjenik javnog izvršitelja
Član 7
Javni izvršitelj može imati jednog ili više zamjenika.
Zamjenik javnog izvršitelja (u daljem tekstu: zamjenik) može obavljati sve poslove u vezi izvršenja i obezbjeđenja kao i javni izvršitelj.
Radno vrijeme
Član 8
Radno vrijeme javnog izvršitelja propisuje Ministarstvo.
Javni izvršitelj može, po potrebi, obaviti službenu radnju i van utvrđenog radnog vremena.
Pravilnik
Član 9
Vrstu, oblik, sadržaj, način vođenja i čuvanja upisnika, knjiga i spisa, kao i druga pitanja koja su od značaja za rad, organizaciju i unutrašnje poslovanje javnih izvršitelja bliže se uređuju propisom Ministarstva.
III. IMENOVANjE JAVNIH IZVRŠITELjA IUSLOVI ZA OBAVLjANjE IZVRŠITELjSKE DJELATNOSTI
Uslovi za imenovanje javnog izvršitelja
Član 10
Za javnog izvršitelja može biti imenovano lice:
1) koje je crnogorski državljanin;
2) koje ima opštu zdravstvenu i poslovnu sposobnost;
3) koje je diplomirani pravnik;
4) koje ima najmanje pet godina radnog iskustva na pravnim poslovima;
5) koje je položilo ispit za javnog izvršitelja ili pravosudni ispit;
6) koje nije osuđivano za krivično djelo na bezuslovnu kaznu zatvora od najmanje šest mjeseci ili za krivično djelo koje ga čini nedostojnim za obavljanje izvršiteljske djelatnosti ili se protiv njega ne vodi krivični postupak za krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti;
7) nad kojim se, kao preduzetnikom, ortačkim društvom čiji je član ili komanditnim društvom čiji je član u svojstvu komplementara, ne vodi stečajni postupak.
Javni konkurs
Član 11
Za imenovanje javnog izvršitelja Ministarstvo objavljuje i sprovodi javni konkurs.
Konkurs za imenovanje javnog izvršitelja objavljuje se u "Službenom listu Crne Gore" i najmanje u jednom od dnevnih štampanih medija.
U konkursu mora biti naznačeno službeno područje za koje se javni izvršitelj imenuje i službeno sjedište, kao i broj mjesta javnih izvršitelja.
Prijava na konkurs podnosi se Ministarstvu, u roku od 15 dana od dana objavljivanja konkursa.
Uz prijavu iz stava 4 ovog člana kandidat je dužan da podnese dokumentaciju kojom potvrđuje da ispunjava uslove iz člana 10 ovog zakona.
Odluka o imenovanju javnog izvršitelja
Član 12
Odluku o imenovanju javnog izvršitelja donosi ministar.
Odluka iz stava 1 ovog člana dostavlja se javnom izvršitelju i objavljuje u "Službenom listu Crne Gore".
Odluka iz stava 1 ovog člana je konačna i protiv nje se može pokrenuti upravni spor.
Zakletva
Član 13
Javni izvršitelj polaže zakletvu pred ministrom, najkasnije u roku od 30 dana od dana imenovanja.
Tekst zakletve glasi: "Zaklinjem se da ću poslove javnog izvršitelja vršiti savjesno, pošteno i nepristrasno u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore."
Kancelarija javnog izvršitelja
Član 14
Javni izvršitelj mora obezbijediti poslovni prostor i opremu za rad kancelarije u kojoj će obavljati izvršiteljsku djelatnost.
Kancelarija javnog izvršitelja mora imati istaknutu tablu koja sadrži: Grb Crne Gore, naziv Crna Gora, oznaku zvanja, javni izvršitelj", lično ime javnog izvršitelja i sjedište.
Ispunjenost uslova iz stava 1 ovog člana utvrđuje Komisija koju obrazuje Ministarstvo i o tome sačinjava zapisnik.
Uslove u pogledu prostora i opreme iz stava 1 ovog člana propisuje Ministarstvo.
Osiguranje
Član 15
Javni izvršitelj je dužan da sa osiguravajućim društvom zaključi ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu učinjenu prilikom vršenja izvršiteljske djelatnosti, osiguranju prostorija i opreme, kao i predmeta koji su mu povjereni na čuvanje u skladu sa zakonom kojim se uređuje izvršenje i obezbjeđenje.
Komora može sa osiguravajućim društvom zaključiti kolektivni ugovor o osiguranju iz stava 1 ovog člana. U tom slučaju javni izvršitelji su dužni da plaćaju Komori naknadu za osiguranje od odgovornosti.
Najniži iznos osiguranja se određuje u visini od najmanje 120 prosječnih zarada u Crnoj Gori prema podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike.
Pečat i štambilj javnog izvršitelja
Član 16
Javni izvršitelj ima pečat i štambilj koji sadrži naziv "Crna Gora", Grb Crne Gore, oznaku zvanja, javni izvršitelj", lično ime javnog izvršitelja i sjedište.
Tekst pečata javnog izvršitelja ispisuje se u skladu sa zakonom kojim se uređuju pečati državnih organa.
Otisak pečata i potpisa javnog izvršitelja ovjerava predsjednik osnovnog suda na čijem području javni izvršitelj ima sjedište.
Nakon polaganja zakletve, javni izvršitelj deponuje ovjereni otisak pečata i ovjereni potpis kod Ministarstva i Komore.
Pečat i štambilj javni izvršitelj može upotrebljavati tek nakon stupanja na dužnost i samo za radnje koje je preduzeo u granicama svojih zakonskih ovlašćenja.
Službena legitimacija javnog izvršitelja
Član 17
Javni izvršitelj i zamjenik imaju službenu legitimaciju koju obavezno pokazuju tokom vršenja poslova iz okvira svojih ovlašćenja.
Legitimaciju javnom izvršitelju i zamjeniku izdaje Ministarstvo.
Oblik i sadržaj legitimacije javnog izvršitelja i zamjenika, način izdavanja i oduzimanja propisuje Ministarstvo.
Početak obavljanja izvršiteljske djelatnosti
Član 18
Javni izvršitelj je dužan da, u roku od dva mjeseca od polaganja zakletve, Ministarstvu dostavi dokaz da je prestao da obavlja poslove koje je do tada obavljao, da je zaključio ugovor o osiguranju, obezbijedio poslovni prostor i opremu za kancelariju, da je otvorio poseban račun kod banke u skladu sa članom 41 ovog zakona, kao i da je