NAPOMENA:
Danom stupanja na snagu Zakona o izdavačkoj djelatnosti ("Sl. list CG", br. 30 od 8. juna 2012) prestaje da važi Zakon o izdavaštvu (Službeni list RCG", broj 20/95), osim odredbe člana 14.
---------------------------
ZAKON
O IZDAVAŠTVU
(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 20/95, 22/95, 64/02, 30/12)
IOPŠTE ODREDBE
Član 1
Pod izdavaštvom, u smislu ovog zakona, smatra se uređivanje i izdavanje publikacija, udžbenika i drugih nastavnih sredstava.
Izdavaštvo je od javnog interesa.
Član 2
Publikacijom, u smislu ovog zakona, smatra se knjiga, brošura, spis, separat, bilten, muzičko djelo, umjetnička reprodukcija, geografska karta, atlas, plan naseljenog mjesta, slika, razglednica, plakat, program, letak, prospekt, katalog, dijapozitiv, gramofonska ploča, magnetofonska i video kaseta sa dodacima, kao i druga djela koja se umnožavaju štampanjem ili na drugi način, bez obzira da li su namijenjena rasturanju.
Publikacijom, u smislu ovog zakona, ne smatraju se štampani ili na drugi način umnoženi primjerci službenog materijala koji isključivo služe za rad državnih organa, organa lokalne samouprave, društvenih i političkih organizacija, udruženja građana, preduzeća, ustanova i drugih organizacija, kao ni originalna djela koja nastaju otiskivanjem i odlivanjem.
Član 3
Udžbenik, u smislu ovog zakona, jeste knjiga koja je osnovno nastavno sredstvo za upotrebu u osnovnoj, srednjoj i specijalnoj školi (u daljem tekstu: škola), čiji je sadržaj uređen nastavnim planom i programom.
Druga nastavna sredstva, u smislu ovog zakona, su: lektira, priručnici, praktikumi zbirke zadataka, rječnici, atlasi, karte, kasete, filmovi, računarski programi, audio vizuelna i druga sredstva koje odobri ministarstvo nadležno za poslove prosvjete i nauke za upotrebu u školi.
IIIZDAVANjE PUBLIKACIJA
Član 4
Izdavanjem publikacija mogu se baviti pravna lica (u daljem tekstu: izdavač) i fizička lica, pod uslovima predviđenim ovim zakonom.
Fizička lica mogu izdavati publikacije i preko odgovarajućeg oblika poslovanja.
Član 5
Fizička lica (autor) mogu samostalno da izdaju sopstvena djela, kao i djela na koja su nasljeđem stekli autorsko pravo.
Član 6
Izdavač iz člana 4 ovog zakona osniva se aktom o osnivanju, u skladu sa zakonom.
Kad je osnivač Republika ili jedinica lokalne samouprave, akt o osnivanju izdavača donosi Vlada Republike Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada), odnosno nadležni organ jedinice lokalne samouprave.
Član 7
Obezbjeđivanje javnog interesa u obavljanju izdavačke djelatnosti ostvaruje se na način i pod uslovima propisanim zakonom.
Član 8
Publikacija se ne može izdati prije nego što izdavač, odnosno fizičko lice sa nosiocem autorskih prava publikacije ne uredi pitanje autorskog prava, ukoliko posebnim propisom nije drukčije određeno.
Član 9
Izdavač mora imati urednika za svaku publikaciju.
Isto lice može biti urednik za više publikacija.
Izuzetno od stava 1 ovog člana, kada je izdavač publikacija autor, ne mora imati urednika za tu publikaciju.
Član 10
Izdavač, odnosno fizičko lice može imati recenzente publikacija.
Način recenziranja iz stava 1 ovog člana utvrđuje se aktom izdavača.
Član 11
Na svakoj publikaciji mora biti naznačeno ime autora ili pseudonim ako se autor njime služi, ime urednika ili prevodioca ako je djelo prevedeno, imena recenzenata ako je publikacija recenzirana, ime ilustratora ako je publikacija ilustrovana, naziv i sjedište izdavača, naziv i sjedište štamparije, mjesto i godina štampanja, broj primjeraka publikacije, broj izdanja, međunarodni standardni broj, broj i kategorizacija u publikaciji.
Na obrascima, razglednicama, fotografijama i dijapozitivima naznačuje se samo naziv i sjedište izdavača i godina izdavanja.
Član 12
Izdavači, odnosno fizička lica se upisuju u poseban registar koji vodi ministarstvo nadležno za poslove kulture. Uz prijavu za upis podnosi se odobrenje nadležnog organa za rad izdavača.
Način i postupak vođenja registra iz stava 1 ovog člana propisuje ministarstvo nadležno za poslove kulture.
IIIIZDAVANjE UDžBENIKA I DRUGIH NASTAVNIH SREDSTAVA
Član 13
(Prestao da važi na osnovu Opšteg zakona o izdavaštvu - "Sl. list RCG", broj 64/02)
Član 14
Za pripremanje i izdavanje udžbenika i drugih nastavnih sredstava Vlada može osnovati ustanovu ili drugu organizaciju (u daljem tekstu: organizacija).
Član 15 do 27
(Prestali da važe na osnovu Opšteg zakona o izdavaštvu - "Sl. list RCG", broj 64/02)
IVOBAVEZNO DOSTAVLjANjE PUBLIKACIJE
Član 28
Pravna i fizička lica koja štampaju publikacije, udžbenike i druga nastavna sredstva (u daljem tekstu: štampar) dostavljaju besplatno i o svom trošku obavezan primjerak publikacije, udžbenika i drugog nastavnog sredstva (u daljem tekstu: obavezni primjerak), i to:
- Centralnoj narodnoj biblioteci "Đurđe Crnojević" na Cetinju (u daljem tekstu: Biblioteka) 12 primjeraka i
- Jugoslovenskom bibliografskom institutu u Beogradu (u daljem tekstu: Institut) jedan primjerak.
Službeni formulari, leci, plakati, kratki oglasi, razglednice, dijapozitivi, gramofonske ploče, magnetofonske i video kasete, prospekti i saopštenja privatne prirode dostavljaju se Biblioteci u tri primjerka.
Član 29
Biblioteka zadržava za svoje potrebe tri obavezna primjerka a po jedan primjerak dostavlja: Biblioteci Crnogorske akademije nauka i umjetnosti u Podgorici, Univerzitetskoj biblioteci u Podgorici, Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu, Narodnoj i Univerzitetskoj biblioteci Kosova i Metohije u Prištini i Biblioteci Matice srpske u Novom Sadu.
Biblioteci preostali obavezni primjerci služe za međunarodnu