Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O INSPEKCIJI RADA

(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 79 od 23. decembra 2008, 40/11)

Predmet

Član 1

Inspekcijski nadzor kod domaćeg i stranog pravnog i fizičkog lica koje se bavi privrednom djelatnošću, ustanove i drugog pravnog i fizičkog lica (u daljem tekstu: subjekt nadzora), u pogledu pridržavanja zakona i drugih propisa o radu, zapošljavanju i zaštiti na radu, kolektivnih ugovora i ugovora o radu, kao i u odnosu na ostvarivanje prava na štrajk, vrši ministarstvo nadležno za poslove rada (u daljem tekstu: Ministarstvo).

Nadležnost inspektora

Član 2

Poslove inspekcijskog nadzora iz člana 1 ovog zakona neposredno vrše inspektori rada i inspektori zaštite na radu.
U vršenju inspekcijskog nadzora inspektori iz stava 1 ovog člana imaju ovlašćenja i obaveze utvrđene Zakonom o inspekcijskom nadzoru (u daljem tekstu: zakon).

Čuvanje identiteta podnosioca inicijative

Član 3

Inspektori iz člana 2 ovog zakona moraju čuvati kao strogo povjerljiv identitet podnosioca inicijative kojom se ukazuje na povredu zakona, drugih propisa, kolektivnih ugovora i ugovora o radu.
Poslodavcu se ne smije staviti do znanja da je do inspekcijskog nadzora došlo podnošenjem inicijative iz stava 1 ovog člana.

Ovlašćenje inspektora za ulaz u prostorije kontrolisanog subjekta

Član 4

Inspektor je ovlašćen da bez prethodnog obavještenja uđe u poslovni prostor poslodavca, u skladu sa zakonom.
Inspektor je ovlašćen da, pored uvida u dokumentaciju poslodavca,kopira ili napravi izvode iz te dokumentacije, uz obavezu da je čuva kao poslovnu tajnu.
Ako je neophodno da inspektor kod vršenja inspekcijskog nadzora pregleda pojedine stambene prostorije u kojima se obavlja djelatnost poslodavca, a poslodavac ili zaposleni se tome protivi, on mora za pregled tih prostorija obezbijediti rješenje nadležnog suda.

Zabrana rada od strane inspektora rada

Član 5

Kada u postupku inspekcijskog nadzora ocijeni da je povrijeđen zakon, drugi propis, kolektivni ugovor ili ugovor o radu, inspektor rada je obavezan da, pored upravnih mjera i radnji propisanih zakonom, privremeno zabrani rad subjektu nadzora rješenjem, ako prilikom vršenja inspekcijskog nadzora utvrdi da:
1) nije zaključio ugovor o radu sa licem koje se zapošljava prije stupanja na rad;
2) nije zaključio ugovor o radu na neodređeno vrijeme, ako zaposleni nastavi da radi po isteku roka za koji je zaključen ugovor o radu na određeno vrijeme.
3) nije zaključio ugovor o radu sa strancem (strani državljanin i lice bez državljanstva), pod uslovima utvrđenim posebnim zakonom;
4) nije prijavio lice sa kojim je zaključio ugovor o radu ili posebne vrste ugovora o radu na obavezno socijalno osiguranje (zdravstveno, penzijsko-invalidsko i osiguranje za slučaj nezaposlenosti), u skladu sa zakonom;
5) nije uplatio doprinose za obavezno socijalno osiguranje za lice sa kojim je zaključio ugovor o radu ili posebnu vrstu ugovora o radu;
6) nije izvršio isplatu za sve neisplaćene zarade, naknade zarade i druga primanja koja je zaposleni ostvario do dana prestanka radnog odnosa, kao i uplatu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, u skladu sa zakonom.

Zabrana rada od strane