ZAKON
O ELEKTRONSKOM DOKUMENTU
(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 5 od 23. januara 2008, 40/11)
I. OPŠTE ODREDBE
Sadržaj zakona
Član 1
Ovim zakonom uređuje se način upotrebe elektronskog dokumenta u pravnom prometu, upravnim, sudskim i drugim postupcima, kao i prava, obaveze i odgovornosti privrednih društava, preduzetnika, pravnih i fizičkih lica ( u daljem tekstu: pravna i fizička lica), državnih organa, organa državne uprave, organa jedinica lokalne samouprave i organa i organizacija koje vrše javna ovlašćenja (u daljem tekstu: nadležni organi) u vezi sa elektronskim dokumentom, ako zakonom nije drukčije određeno.
Pravna valjanost elektronskog dokumenta
Član 2
Elektronski dokument ima istu pravnu valjanost kao i dokument sačinjen na papiru, ako se njegova upotreba i promet vrše u skladu sa ovim zakonom.
Značenje pojedinih izraza
Član 3
Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
- elektronski dokument je skup podataka koji su elektronski oblikovani, poslati, primljeni ili skladišteni na elektronskom, magnetnom, optičkom ili drugom mediju i koji sadrži svojstva pomoću kojih se identifikuje stvaralac, utvrđuje vjerodostojnost sadržaja i dokazuje nepromjenjivost sadržaja u vremenu, a uključuje sve oblike pisanog teksta, podatke, slike, crteže, karte, zvuk, muziku, govor i slično;
- dokumentaciono svojstvo je skup obaveznih podataka, kao što su elektronski potpis, vrijeme izrade, naziv stvaraoca i drugi podaci koji se ugrađuju u elektronski dokument u svrhu zadržavanja vjerodostojnosti, cjelovitosti i valjanosti u vremenskom periodu utvrđenom zakonom i drugim propisima, odnosno pravnim poslom;
- elektronski potpis je napredni elektronski potpis utvrđen zakonom kojim je uređen elektronski potpis;
- stvaralac je pravno ili fizičko lice koje primjenom elektronskih sredstava izrađuje, oblikuje i potpisuje elektronski dokument svojim naprednim elektronskim potpisom;
- pošiljalac je pravno ili fizičko lice koje šalje ili u čije ime se primaocu šalje elektronski dokument i ne obuhvata informacionog posrednika;
- primalac je pravno ili fizičko lice koje prima upućeni elektronski dokument i ne obuhvata informacionog posrednika;
- dokumentacioni ciklus je promet elektronskog dokumenta od trenutka izrade do arhiviranja, uključujući izradu, slanje, primanje, skladištenje i čuvanje, postupke unošenja i ovjere podataka kojima se potvrđuje stvaralac, pošiljalac, primalac, vrijeme otpreme, vrijeme prijema, vjerodostojnost, cjelovitost i valjanost elektronskog dokumenta;
- informacioni sistem je skup programa, informacionih i telekomunikacionih uređaja, metoda i postupaka primijenjenih u postupcima izrade, slanja, primanja, provjere i čuvanja elektronskih dokumenata;
- informacioni posrednik je pravno ili fizičko lice koje u ime drugih lica vrši otpremu, prijem, prenos, skladištenje i čuvanje elektronskih dokumenata;
- elektronska arhiva je skup elektronskih dokumenata uređenih u dokumentacione cjeline u skladu sa zakonom kojim se uređuju postupci čuvanja i arhiviranja dokumenata.
II. ELEKTRONSKI DOKUMENT
Prihvatanje upotrebe i prometa elektronskog dokumenta
Član 4
Upotreba i promet elektronskog dokumenta za potrebe pravnog, odnosno fizičkog lica može da se vrši samo na osnovu izričito i slobodno izražene volje o prihvatanju upotrebe elektronskog dokumenta za lične i poslovne potrebe i druge odnose.
Pravno, odnosno fizičko lice iz stava 1 ovog člana ne može odbiti elektronski dokument samo zbog toga što je sačinjen, korišćen i stavljen u promet u elektronskoj formi.
Uslovi za pravnu valjanost elektronskog dokumenta
Član 5
Elektronski dokument ima istu pravnu valjanost kao dokument sačinjen na papiru, ako:
1) je izrađen, otpremljen, primljen, čuvan i skladišten primjenom dostupne informacione tehnologije;
2) u potpunosti ispunjava uslove iz člana 6 ovog zakona;
3) sadrži osnovnu strukturu utvrđenu članom 7 ovog zakona;
4) se može prikazati u formi koja je saglasna obrascu utvrđenom u članu 8 ovog zakona.
Uslovi za elektronski dokument
Član 6
Elektronski dokument u dokumentacionom ciklusu mora ispunjavati sljedeće uslove:
1) biti jednoznačno obilježen, na osnovu čega
se nedvosmisleno može identifikovati pojedinačni elektronski dokument;
2) sadržati jednoznačno obilježje kojim se nedvosmisleno može izvršiti identifikacija stvaraoca dokumenta;
3) imati informacionu cjelovitost i obezbijeđenu nepovredivost elektronskog dokumenta;
4) obezbijeđen pristup sadržaju elektronskog dokumenta, u svakoj fazi dokumentacionog ciklusa;
5) biti u formi zapisa koja omogućava jednostavno čitanje sadržaja.
Struktura elektronskog dokumenta
Član 7
Elektronski dokument obavezno se sastoji od dva neodvojiva dijela:
1) opšteg dijela, koji čini sadržaj dokumenta, uključujući i naziv primaoca, ako je taj dokument namijenjen otpremi;
2) posebnog dijela, koji čine jedan ili više ugrađenih elektronskih potpisa i podaci o vremenu nastanka (završetka izrade) elektronskog dokumenta, kao i druga dokumentaciona svojstva.
Obrazac prikaza elektronskog dokumenta
Član 8
Elektronski dokument obavezno sadrži unutrašnji i spoljni obrazac prikaza.
Unutrašnji obrazac prikaza iz stava 1 ovog člana sastoji se od tehničko-programskog obrasca zapisivanja sadržaja u elektronskoj formi na mediju koji zadržava ili prosljeđuje elektronski dokument.
Spoljni obrazac iz stava 1 ovog člana sastoji se od vizuelnog i razumljivog prikaza sadržaja elektronskog dokumenta na ekranu računarskog ili drugog elektronskog uređaja, na papiru ili drugom materijalnom predmetu, izdvojenog iz zapisa u elektronskoj formi na mediju iz stava 2 ovog člana.
Izvornik elektronskog dokumenta
Član 9
Elektronski dokument koji je potpisan elektronskim potpisom, u smislu ovog zakona, smatra se izvornikom.
Elektronski dokument ne može imati kopiju u elektronskoj formi.
Ako isto lice izradi dva dokumenta istog sadržaja, u elektronskoj formi i na papiru, ti dokumenti se smatraju nezavisnim, a dokument izrađen na papiru ne smatra se kopijom elektronskog dokumenta.
Kopija elektronskog dokumenta na papiru
Član 10
Kopija elektronskog dokumenta na papiru izrađuje se ovjerom ispisa spoljnjeg obrasca prikaza elektronskog dokumenta na papiru, uz primjenu postupaka utvrđenih zakonom i drugim propisima.
Ovjeru ispisa elektronskog dokumenta na papiru, u postupcima koje vode nadležni organi, vrše ovlašćena lica u tim organima, a u svim ostalim slučajevima ovjeru ispisa elektronskog dokumenta na papiru vrši notar.
Ispis na papiru koji se ovjerava kao kopija elektronskog dokumenta mora sadržati oznaku da se radi o kopiji odgovarajućeg elektronskog dokumenta.
Pravna valjanost izvornika i kopije elektronskog dokumenta
Član 11
Izvornik elektronskog dokumenta i njegova kopija na papiru, izrađena saglasno članu 10 ovog zakona, imaju istu pravnu valjanost i mogu se ravnopravno koristiti u svim postupcima i radnjama za koje se traži upotreba dokumenata u izvornom obliku ili u obliku ovjerene kopije.
Ako se u knjigovodstvenim poslovima primjenjuju elektronski dokumenti saglasno odredbama ovog zakona, poslovi knjigovodstva i revizije mogu se u potpunosti zasnivati na upotrebi elektronskih dokumenata, ako posebnim propisima nije drukčije određeno.
Elektronski dokument kao dokazno sredstvo
Član 12
U postupcima koji se vode pred nadležnim organima i arbitražama, kao dokaz mogu se koristiti i elektronski dokumenti.
Prilikom ocjene pravne valjanosti elektronskog dokumenta, cijene se pojedinosti o njegovoj izradi, skladištenju, prenosu, čuvanju, vjerodostojnosti i nepromjenjivosti.
III. UPOTREBA I PROMET ELEKTRONSKIH DOKUMENATA
Načela upotrebe i prometa elektronskih dokumenata
Član 13
U svim radnjama dokumentacionog ciklusa elektronskog dokumenta mora postojati mogućnost provjere njegovo vjerodostojnosti, izvornosti i nepromjenjivosti.
Prilikom upotrebe i prometa elektronskih dokumenata može so koristiti bilo koja dostupna i upotrebljiva informaciono-komunikaciona tehnologija, ako zakonom nije izričito određena tehnologija koja se mora primjenjivati.
Informacioni sistem koji so primjenjuje u radnjama dokumentacionog ciklusa elektronskog dokumenta mora imati odgovarajuću zaštitu