ZAKON
O DRŽAVNOM PREMJERU, KATASTRU I UPISIMA PRAVA NA NEPOKRETNOSTIMA
(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 55 od 1. decembra 2000)
GLAVAI
OSNOVNE ODREDBE
Sadržaj zakona
Član 1.
Premjer nepokretnosti (u daljem tekstu: premjer), izrada, održavanje i obnova katastra nepokretnosti, kao i upisi prava na nepokretnostima vrši se na način i po postupku propisanim ovim zakonom i propisima donijetim na osnovu ovog zakona.
Nepokretnosti
Član 2.
Nepokretnosti, u smislu ovog zakona, su: zemljište, zgrade, stanovi kao posebni djelovi zgrada, porodične stambene zgrade, zgrade za odmor i oporavak, poslovne prostorije, ekonomske zgrade i drugi građevinski objekti (u daljem tekstu: nepokretnosti).
Katastar nepokretnosti
Član 3.
Katastar nepokretnosti je osnovna evidencija u kojoj se vode propisani podaci o nepokretnostima, a koriste se za privredne, naučne, upravno-pravne, statističke i poreske potrebe, za dokazivanje prava na nepokretnostima, za izradu prostornih i urbanističkih planova i tehničke dokumentacije, za informacioni sistem, kao i za druge potrebe državnih organa, privrede i građana.
Izrada
Član 4.
Katastar nepokretnosti izrađuje se na osnovu izvršenog premjera i utvrđenih stvarnih prava na nepokretnostima.
Načelo javnosti
Član 5.
Katastar nepokretnosti je javna knjiga.
Uvid u podatke katastra nepokretnosti je slobodan.
Načelo upisa
Član 6.
Upisom u katastar nepokretnosti stiču se, prenose, ograničavaju i ukidaju prava na nepokretnostima, ako zakonom nije drukčije određeno.
Nadležnost
Član 7.
Poslove premjera, izrade i obnove katastra nepokretnosti i upisa prava na nepokretnostima, kao i njihovo održavanje vrši nadležni državni organ.
Obavještenje
Član 8.
Vlasnici i nosioci korišćenja dužni su da o svim nastalim promjenama na nepokretnostima, koje utiču na upisano stanje u katastru nepokretnosti, obavještavaju organ uprave koji vodi katastar nepokretnosti.
Sudovi i drugi organi, koji odlučuju o promjeni prava na nepokretnostima, dužni su da svoje odluke, nakon njihove pravosnažnosti, dostavljaju nadležnom organu uprave radi provođenja promjene u katastru nepokretnosti.
Obaveznost podataka
Član 9.
Javne isprave kojima sudovi i drugi organi rješavaju o pravima na nepokretnostima moraju sadržati oznake i podatke o nepokretnostima onako kako su označene u katastru nepokretnosti.
Osnivanje i održavanje svih službenih evidencija o nepokretnostima mora se temeljiti na podacima premjera i katastra nepokretnosti.
Programi
Član 10.
Poslovi na premjeru i katastru nepokretnosti vrše se na osnovu dugoročnog programa, srednjoročnih programa i godišnjih planova.
Dugoročni program i srednjoročne programe iz stava 1 ovog člana donosi Vlada Republike Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada), a godišnje planove nadležni organ uprave.
GLAVAII
TEHNIČKA DOKUMENTACIJA ZA IZVOĐENjE GEODETSKIH RADOVA
Tehnička dokumentacija
Član 11.
Tehnička dokumentacija za izvođenje geodetskih radova obuhvata glavni projekat i projekat izvedenog stanja.
Izvođenje geodetskih radova za koje ovim zakonom nije propisana obaveza izrade tehničke dokumentacije vrši se na osnovu radnog naloga koji sadrži osnovni opis lokacije i vrstu radova.
Glavni projekat
Član 12.
Glavni projekat obavezno se izrađuje za:
1) osnovne geodetske radove;
2) geodetsko-tehničke radove kod uređenja zemljišne teritorije;
3) izradu osnovne državne karte i topografskih karata;
4) geodetsko-katastarski informacioni sistem;
5) geodetsku metrologiju i standarde.
Glavni projekat može se raditi i za druge vrste geodetskih radova, kada investitor utvrdi neophodnost njihove izrade, a izrađuje se na osnovu projektnog zadatka koji postavlja investitor.
Projekat izvedenog stanja
Član 13.
Projekat izvedenog stanja se izrađuje na osnovu glavnog projekta, sa provođenjem izmjena nastalih u toku izvođenja radova i služi za potrebe daljeg korišćenja rezultata geodetskih radova.
U slučaju da u toku izvođenja radova nije odstupljeno od glavnog projekta, na glavnom projektu se konstatuje da je izvedeno stanje jednako projektovanom.
Izrada tehničke dokumentacije
Član 14.
Tehničku dokumentaciju iz člana 11 ovog zakona izrađuje organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.
Specijalizovana organizacija
Član 15.
Izrada glavnog projekta može se povjeriti specijalizovanoj organizaciji ovlašćenoj za izradu tehničke dokumentacije, koja u svom sastavu ima najmanje dva odgovorna projektanta geodetske struke.
Odgovorni projektant, u smislu stava 1 ovog člana, može biti lice koje ima visoku školsku spremu geodetske struke i tri godine radnog iskustva u struci.
Tehnička kontrola
Član 16.
Glavni projekat podliježe tehničkoj kontroli.
Tehničku kontrolu glavnog projekta vrši subjekat kojeg odredi investitor i ne može da je vrši organizacija koja je izradila taj projekat.
Troškove tehničke kontrole snosi investitor.
Ovlašćenja za kontrolu
Član 17.
U vršenju tehničke kontrole glavnog projekta može da učestvuje lice koje ispunjava uslove propisane zakonom za izradu te vrste dokumentacije.
U vršenju tehničke kontrole ne može da učestvuje: lice koje je zaposleno u preduzeću, odnosno drugoj organizaciji koja je izradila tehničku dokumentaciju ili je učestvovalo u njenoj izradi; lice koje je zaposleno kod investitora i lice koje vrši nadzor nad primjenom odredaba ovog zakona.
GLAVAIII
PREMJER
Premjer
Član 18.
Premjerom se prikupljaju podaci o nepokretnostima i njihovim korisnicima.
Sadržaj premjera
Član 19.
Premjer obuhvata:
1) postavljanje i određivanje mreže stalnih geodetskih tačaka;
2) detaljno snimanje terena;
3) izradu i reprodukciju planova i karti.
Obrada podataka
Član 20.
Obrada podataka dobijenih premjerom vrši se uGaus-Krigerovojprojekciji meridijanskih zona. Širina svake zone iznosi tri stepena geografske dužine. Svaka zona čini poseban koordinatni sistem.
1. Postavljanje i određivanje mreže stalnih geodetskih tačaka
Mreže
Član 21.
Jedinstvenu osnovu premjera čini mreža stalnih geodetskih tačaka.
Mreža stalnih geodetskih tačaka dijeli se na osnovnu i dopunsku mrežu.
Osnovnu mrežu čini astronomsko-geodetska gravimetrijska, trigonometrijska i nivelmanska mreža stalnih geodetskih tačaka.
Dopunsku mrežu čine stalne geodetske tačke koje se postavljaju i određuju za svrhe neposrednog detaljnog snimanja terena.
Postavljanje i određivanje mreža
Član 22.
Postavljanje i određivanje mreža stalnih geodetskih tačaka vrši se na način i po metodama utvrđenim propisom iz člana 65 ovog zakona.
Čuvanje
Član 23.
Zabranjeno je uklanjanje, uništavanje, kvarenje ili zasipanje biljega i znakova premjera.
Organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti dužan je