Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 94 tačka 3 Ustava Republike Crne Gore, u cižu zaštite ekonomskih interesa Republike, Vlada Republike Crne Gore, na sjednici od 15. juna 200. godine, donijela je

UREDBU

O ZAJEDNIČKOM VRŠENjU TRŽIŠNE, SANITARNE, VETERINARSKE, POLjOPRIVREDNE I EKOLOŠKE INSPEKCIJSKE KONTROLE U SPOLjNOTRGOVINSKOM PROMETU

(Objavljena u "Sl. listu RCG", br. 33/00, 12/01, 57/03)

Član 1.

U Republici Crnoj gori, shodno se primjenjuju odredbe sljedećih zakona:
Zakona o kontroli kvaliteta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u spoljnotrgovinskom prometu ("Službeni list SRJ", br. 12/95, 28/96),
Zakona o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe ("Službeni list SFRJ", br. 53/91, "Službeni list SRJ", br. 24/94, 28/96),
Zakona o zaštiti životinja od zaraznih bolesti koje ugrožavaju cijelu zemlju ("Službeni list SFRJ", br. 43/86, 53/91, "Službeni list SRJ", br. 24/94 i 28/96),
Zakona o osnovama zaštite životne sredine ("Službeni list SRJ", broj 24/98),
Zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja ("Službeni list SRJ", broj 46/96),
Zakona o prevozu opasnih materija ("Službeni list SFRJ", br. 27/90 i 45/90) i
Zakona o zaštiti bilja od bolesti i štetočina koje ugrožavaju cijelu zemlju ("Službeni list SRJ", br. 24/98), kao i propisa donijetih na osnovu ovih zakona, ukoliko ovom uredbom nije drugačije određeno.

Član 2.

Nadležnosti i ovlašćenja saveznih organa, organizacija i funkcionera, utvrđeni propisima iz člana 1 ove uredbe (u daljem tekstu: savezni zakoni) privremeno, radi zaštite ekonomskih interesa, preuzimaju nadležni organi i organizacije Republike Crne Gore (u daljem tekstu: Republika).
Izuzetno od stava 1. ovog člana, nadležnosti i ovlašćenja tržišne inspekcije u zajedničkoj inspekcijskoj kontroli u spoljnotrgovinskom prometu prehrambenih proizvoda životinjskog porijekla, preuzimaju republički organi nadležni za kontrolu zdravstvene i veterinarsko sanitarne ispravnosti tih proizvoda (sanitarna i veterinarska inspekcija).

Član 3.

Postupak zajedničke tržišne, sanitarne, veterinarske, poljoprivredne i ekološke inspekcijske kontrole (u daljem tekstu: zajedničke kontrole) u spoljnotrgovinskom prometu u Republici vrši se na način propisan ovom uredbom.

Član 4.

Preduzeće i drugo pravno lice, koje se bavi spoljnotrgovinskim prometom (u daljem tekstu: uvoznik) dužno je da podnese zahtjev za pregled pošiljke nadležnim inspekcijama najkasnije 24 časa prije prispijeća pošiljke na granicu.

Član 5.

Po prijemu zahtjeva inspektori zajednički obavljaju pregled i kontrolu pošiljke (pregled dokumentacije, organoleptički pregled pošiljke i prevoznog sredstva) i uzimaju uzorke za laboratorijsko ispitivanje.
Ako se na osnovu zajedničkog pregleda utvrdi da robu treba podvrgnuti laboratorijskim ispitivanjima, inspektori stavljaju odgovarajuću klauzulu, kojom se pošiljka upućuje i smješta u određeno carinsko skladište ili smjestište i zabranjuje promet do dobijanja rezultata analize.

Član 6.

Carinski organi dužni su, u okviru svojih prava i dužnosti da inspektorima omoguće uvid u dokumentaciju i nesmetano vršenje zajedničke kontrole pošiljki, koje se nalaze pod carinskim nadzorom i pruže pomoć u sprovođenju naređenih mjera.

Član 7.

Uzorkovanje se vrši na graničnim prelazima kad za to postoje uslovi, imajući u vidu vrstu pošiljke, ili u mjestu istovara - carinjenja (carinsko skladište, odnosno smjestište).
Kod uzorkovanja pošiljki inspektori su dužni da uzmu uzorak za analizu i za superanalizu.
Uzorci se uzimaju na propisan način.

Član 8.

Ukoliko se prilikom laboratorijskog ispitivanja utvrdi da pošiljka ne odgovara propisanim uslovima, na zahtjev uvoznika vrši se superanaliza.
Zahtjev iz stava 1 ovog člana može podnijeti i ovlašćeni inspektor uz prethodnu saglasnost resornog ministra.
Nalaz superanalize je konačan i mjerodavan za postupanje inspektora.
Kad rezultat analize ili superanalize nije uredan, inspektor sa pošiljkom postupa u skladu sa ovom uredbom.

Član 9.

Pošiljke su do pribavljanja konačnih laboratorijskih rezultata pod strogim carinskim nadzorom i ne mogu se stavljati u promet, niti cariniti, dok svi nadležni inspektori ne utvrde da je pošiljka ispravna.
Carinjenje pošiljki i njihov promet vrši se nakon izdavanja certifikata ili stavljanjem na carinsku deklaraciju ili drugu prateću ispravu klauzule: "pošiljka je pregledana, uvoz i promet odobren".

Član 10.

Nad pošiljkama koje podliježu veterinarskom i fitosanitarnom pregledu vrši se nadzor i u provozu.
Pod provozom, u smislu ove uredbe, smatra se tranzit pošiljki preko teritorije Republike, od trenutka ulaska na ulazni granični prelaz, do trenutka izlaska na izlazni granični prelaz.

Član 11.

Inspektori na ulaznom