Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 295 Carinskog zakona ("Službeni list Republike Crne Gore", br. 7/02, 38/02 i 72/02) i člana 12 stav 1 Uredbe o Vladi Republike Crne Gore ("Službeni list Republike Crne Gore", br. 15/94 i 4/97), Vlada Republike Crne Gore, na sjednici održanoj 3. aprila 2003. godine, donijela je

UREDBU

O USLOVIMA I NAČINU PRODAJE CARINSKE ROBE I DRUGIM POSTUPCIMA SA CARINSKOM ROBOM

(Objavljena u "Sl. listu RCG", br. 22 od 4. aprila 2003; 62/04)

IOPŠTE ODREDBE

Član 1

(1) Ovom uredbom se propisuju način i uslovi prodaje:
- carinske robe, koja je oduzeta na osnovu Carinskog zakona;
- carinske robe koja je ustupljena državi;
- druge carinske robe, koju prodaju organi carinske službe, ako su na osnovu posebnog propisa ovlašćeni za prodaju ove robe.
(2) Ovom uredbom se propisuju takođe uslovi za druge postupke u vezi sa robom iz stava 1 ovog člana, ustupanje, uništenje robe i dr.

Član 2

(1) Ako se kod organa carinske službe nađe roba, čiji vlasnik nije poznat, a može se osnovano zaključiti da se radi o carinskoj robi, carinski organ na svojoj oglasnoj tabli objavljuje spisak sa opisom ove robe, i to u trajanju od 30 dana.
(2) Roba iz stava 1 ovog člana se čuva 30 dana od dana objavljivanja na oglasnoj tabli. Ako se u ovom roku ne javi vlasnik, ne reguliše carinski status robe, ne preuzme robu i ne plati troškove u vezi sa čuvanjem i prevozom robe, sa robom se postupa u skladu sa ovom uredbom.

Član 3

(1) Robu iz člana 1 ove uredbe prodaje carinarnica.
(2) Direktor Uprave carina Crne Gore može izabrati i ovlastiti lica van carinske službe za obavljanje pojedinačnih usluga (prevoz, skladištenje, prodaju itd.) u vezi sa robom iz člana 1 ove uredbe (u daljem tekstu: ovlašćeni izvođač).
(3) Ako usluge u vezi sa robom obavlja ovlašćeni izvođač, onda se ugovorom između ovog izvođača i uprave carina Crne Gore određuju međusobna prava i obaveze, koje proizilaze iz postupka sa robom u skladu sa ovom uredbom, kao i carinski organ koji je nadležan za nadzor nad izvođenjem usluga, koje obavlja ovlašćeni izvođač.
(4) Ugovorom iz stava 3 ovog člana se definiše sadržaj isprave, kojom ovlašćeni izvođač evidentira preuzetu robu, kao i isprave, kojom stranka potvrđuje preuzimanje robe.

IIPROVJERAVANjE USLOVA I PRIPREMA ROBE ZA PRODAJU

Član 4

Carinarnica koja preuzima robu iz člana 1 ove uredbe, robu pregleda i o tome sačinjava zapisnik u dva primjerka. Zapisnik sadrži prije svega podatke o vrsti i količini robe, kao i opis stanja robe koja je preuzeta.

Član 5

(1) Organ carinske službe obrazuje Komisiju za procjenu vrijednosti robe (u daljem tekstu: Komisija) koja se sastoji od predsjednika i dva člana, a radi utvrđivanja uslova za prodaju robe.
(2) Zadaci Komisije su:
- procjena vrijednosti robe;
- provjeravanje da li postoje uslovi za prodaju;
- provjeravanje da li je zabranjen uvoz robe u Republiku Crnu Goru;
- provjeravanje da li roba ispunjava fito-veterinarske-sanitarne i tržišne uslove;
- utvrđivanje načina prodaje robe;
- izrada spiskova robe za prodaju;
- izrada zapisnika o svom radu.
(3) Komisija provjerava da li roba u spisku robe za prodaju odgovara podacima iz zapisnika o preuzimanju robe iz člana 4 stav 1 ove uredbe.
(4) Poslije procjene vrijednosti robe Komisija dopunjava spisak robe za prodaju sa podacima o procijenjenoj vrijednosti.
(5) Ako Komisija konstatuje da se vrsta, količina i stanje robe ne slažu sa podacima iz zapisnika o preuzimanju robe iz člana 4 stav 1 ove uredbe, to konstatuje zapisnikom o svom radu.

Član 6

Carinarnica će dati u prodaju samo onu robu za koju je bilo prethodno utvrđeno da nije zabranjen uvoz iste u Republiku Crnu Goru i da roba ispunjava fito-veterinarske - sanitarne i tržišne uslove. Roba, koja ne ispunjava navedene uslove, uklanja se sa carinskog područja odnosno uništava se.

Član 7

(1) Carinarnica može, do objavljivanja javne prodaje, odobriti licu na koje glasi prevozna isprava ili vlasniku robe, osim robe oduzete u prekršajnom postupku, da robu podigne radi carinjenja ili vraćanja u inostranstvo.
(2) Ako se roba ne proda na prvoj javnoj prodaji, carinarnica može odobriti podizanje robe u smislu stava 1 ovog člana, do objavljivanja naredne javne prodaje.
(3) U slučajevima iz st. 1 i 2 ovog člana, lice koje podiže robu dužno je da plati i sve troškove u vezi sa prodajom robe.
(4) Troškove iz stava 3 ovog člana utvrđuje carinarnica rješenjem.

Član 8

Sve troškove u vezi sa prevozom, skladištenjem robe i dr. koja se vraća stranki, snosi carinarnica, ako troškovi nijesu nastali djelovanjem stranke.

Član 9

U slučajevima kada organ, koji vodi postupak, donese odluku da se roba vrati stranki, prilikom preuzimanja robe sačinjava se zapisnik u kojem se navodi vrsta, količina i opis stanja robe koju stranka preuzima.

Član 10

(1) Početna cijena robe za prodaju je procijenjena vrijednost iz člana 5 stav 4 ove uredbe. Prilikom utvrđivanja vrijednosti robe primjenjuju se pravila o utvrđivanju vrijednosti robe u carinske svrhe, uzimajući u obzir eventualnu tehnološku zastarjelost, modnu zastarjelost i činjenice, da se roba prodaje bez garancije.
(2) Javna prodaja robe se vrši na javnoj licitaciji, putem prikupljanja ponuda ili putem neposredne pogodbe.

IIIJAVNA LICITACIJA

Član 11

(1) Roba, čiju vrijednost je Komisija iz člana 5 ove uredbe procijenila na iznos iznad 1.000,00 E, se po pravilu prodaje na javnoj licitaciji.
(2) Javnu licitaciju robe vrši komisija za prodaju robe, koju imenuje carinarnica. Komisija za prodaju robe ima predsjednika i dva člana.
(3) Javna licitacija se objavljuje u dnevnoj štampi. U oglasu o javnoj licitaciji se navode uslovi licitacije, podaci o vrsti, količini i stanju robe, početnoj cijeni, danu, satu i mjestu licitacije, visini i načinu polaganja kaucije za učešće na licitaciji, kao i takođe o danu i mjestu, kada i gdje može da se pregleda roba, koja se daje na prodaju.

Član 12

(1) Na javnoj licitaciji za robu iz člana 1 ove uredbe mogu da učestvuju pravna lica i preduzetnici sa sjedištem na teritoriji Republike Crne Gore, ako uplate propisanu kauciju i ako su registrovani za promet sa robom koja se licitira, a što dokazuju sa izvodom iz registra nadležnog organa, koji ne može biti stariji od 60 dana. Fizička lica sa stalnim prebivalištem u Republici Crnoj Gori mogu učestvovati na licitaciji, ako se prodaje roba nekomercijalne prirode.
(2) Na javnoj licitaciji ne mogu učestvovati kao ponuđači lica zaposlena u carinskoj službi, njihovi bračni drugovi, kao ni njihovi članovi porodice sa kojima su u krvnom srodstvu u pravoj liniji ili u pobočnoj liniji do četvrtog stepena.
(3) Prije početka javne licitacije ponuđači će na račun koji određuje carinarnica, uplatiti kauciju, koja iznosi 10% početne vrijednosti za robu, koju namjeravaju licitirati.
(4) Na javnoj licitaciji će učestvovati samo onaj ponuđač, koji pokaže potvrdu o uplaćenoj kauciji.

Član 13

(1) Roba se daje na licitaciju sa početnom cijenom, koja je jednaka procijenjenoj vrijednosti koju je utvrdila komisija iz člana 5 ove uredbe.
(2) Prva licitacija se može obaviti samo ako učestvuju na njoj najmanje dva ponuđača.
(3) Smatraće se da je licitacija uspjela ako su najmanje dva ponuđača ponudila višu cijenu od početne cijene.
(4) Roba na licitaciji će se prodati kupcu koji je ponudio najvišu cijenu.
(5) Ako prva licitacija nije uspjela, zakazaće se druga, koja može da se održi ako na njoj učestvuju najmanje dva ponuđača. Objava druge javne licitacije mora da sadrži iste podatke kao prva, ali u oglasu treba dodatno navesti, da je to druga licitacija. U pogledu aktivnosti učesnika odgovarajuće se uzimaju u obzir