Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 32 stav 9 Zakona o porezu na dodatu vrijednost ("Službeni list RCG", br. 65/01, 38/02, 72/02, 21/03, 76/05 i "Službeni list CG", broj 16/07) Vlada Crne Gore, na sjednici od 3. aprila 2008. godine donijela je

UREDBU

O UPOTREBI PORESKE REGISTAR KASE I NAČINU EVIDENTIRANjA PROMETA PROIZVODA, ODNOSNO USLUGA PREKO REGISTAR KASE

(Objavljena u "Sl. listu CG", br. 27 od 24. aprila 2008, 40/08)

IOSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom uredbom uređuje se upotreba poreske registar kase i način evidentiranja prometa proizvoda, odnosno usluga preko registar kase.

IIUPOTREBA PORESKE REGISTAR KASE

1. Poreska kasa

Član 2

(1) Poreska registar kasa (u daljem tekstu: poreska kasa) je uređaj za registrovanje podataka o vrijednosti prodatih proizvoda i izvršenih usluga unijetih u njenu bazu podataka, koji se na propisani način saopštavaju kupcu proizvoda, odnosno usluga, uz istovremeno evidentiranje na kontrolnoj traci poreske kase, njihovo evidentiranje u fiskalnoj memoriji poreske kase i formiranje i štampanje fiskalnih dokumenata.
(2) Poreska kasa obavezno ima programsku, operativnu i fiskalnu memoriju.
(3) Programska memorija ima softver koji je zaštićen od izmjena ili brisanja, koji koristi standardne funkcije za evidentiranje prometa proizvoda, odnosno usluga (u daljem tekstu: promet), upravljanje radom štampača, ekrana i upisom podataka u fiskalnu memoriju.
(4) Operativna memorija sadrži bazu podataka o proizvodima i uslugama i evidentiranim podacima o pojedinačnom prometu.
(5) Fiskalna memorija je dio kase u koju se automatski smještaju podaci o evidentiranom prometu i dnevni izvještaj koji softver automatski pravi na komandu operatera na kraju svakog radnog dana. Fiskalna memorija se nalazi u plombiranom modulu koji je zaliven za kućište kase i može da čuva podatke o svim upisima tokom pet godina.
(6) Kapacitet fiskalne memorije treba da obezbijedi evidentiranje najmanje 1830 dnevnih izvještaja, 30 promjena poreskih stopa i 50 resetovanja operativne memorije kase u slučaju havarije.
(7) Fiskalizacija je postupak stavljanja poreske kase u funkciju registrovanja prometa.
(8) Poreska kasa, treba da obezbijedi jasno iskazivanje broja evidentiranih i broja preostalih mogućih evidentiranja dnevnih izvještaja.
(9) Fiskalni štampač je uređaj sa fiskalnom memorijom, koji ima svoju bazu podataka o proizvodima i uslugama i može da radi sa bilo kojim aplikativnim programom koji koristi postojeći interfejs.
(10) Fiskalni logo je oznaka, koja se štampa na fiskalnim dokumentima, kojim se označava da je riječ o evidentiranju prometa preko poreske kase u Crnoj Gori.
Oblik fiskalnog loga odštampan je uz ovu uredbu i čini njen sastavni dio.
(11) Fiskalni dokumenti su: odsječak kasene trake, dnevni izvještaj, periodični izvještaj i izvještaj o presjeku stanja. Svi otisci fiskalnih dokumenata se bilježe na kontrolnoj traci ili elektronskom zapisu (u daljem tekstu: žurnal) poreske kase.
(12) Podaci u operativnoj memoriji poreske kase, mogu se resetovati (anulirati).
Tipovi reseta mogu biti: brisanje evidentiranih podataka u operativnoj memoriji; brisanje baze podataka u operativnoj memoriji; brisanje cjelokupnog sadržaja operativne memorije; deblokada softvera bez brisanja cjelokupnog sadržaja operativne memorije.

2. Tehničke i funkcionalne karakteristike poreske kase

Član 3

Poreska kasa treba da:
1) ima svoj program (softver) koji je zaštićen od izmjena ili brisanja, a koji koristi standardne funkcije za evidentiranje prometa, upravljanje radom štampača, ekrana i upisom podataka u fiskalnu memoriju;
2) omogući štampanje fiskalnog loga na fiskalnim dokumentima;
3) obezbijedi očitavanje evidentiranog prometa;
4) obezbijedi štampanje evidentiranih podataka iz fiskalne i operativne memorije zadavanjem komandi preko tastature;
5) obezbijedi čuvanje evidentiranih podataka u fiskalnoj memoriji i štampanje na kontrolnoj traci;
6) obezbijedi evidentiranje prometa na odsječku kasene trake;
7) obezbijedi mogućnost da se svaka započeta, pa prekinuta operacija (prekid napajanja električnom energijom, kvar štampača i sl.), poslije otklanjanja uzroka prekida nastavi;
8) obezbijedi operativnu memoriju u koju se unosi baza podataka;
9) omogući fizičku zaštitu nepovredivosti podataka koji se čuvaju u fiskalnoj memoriji;
10) omogući unošenje u fiskalnu memoriju datuma i vremena stavljanja poreske kase u upotrebu;
11) omogući kupcu proizvoda, odnosno korisniku usluga .vizuelno praćenje evidentiranja podataka, uz istovremeno vizuelno praćenje evidentiranih podataka od strane lica, koje unosi podatke;
12) onemogući storniranje evidentiranog prometa za koji je izdat odsječak kasene trake;
13) onemogući dalji unos podataka, ako se istovremeno ne može vršiti štampanje podataka na odsječku kasene trake, kontrolnoj traci ili žurnalu;
14) brisanje podataka o evidentiranom prometu iz operativne memorije bez skidanja plombe, od momenta formiranja prvog odsječka kasene trake u tekućem periodu do momenta formiranja dnevnog izvještaja za tekući period;
15) omogući brisanje podataka o evidentiranom prometu iz operativne memorije bez skidanja plombe, od momenta izrade dnevnog izvještaja za prethodni period do momenta početka narednog perioda, ili momenta formiranja prvog odsječka u narednom periodu;
16) omogući automatski upis podataka u operativnu memoriju;
17) onemogući brisanje ili zamjenu podataka o već programiranim proizvodima ili uslugama u bazi podataka poreske kase, osim cijene jedinice mjere od momenta formiranja prvog odsječka kasene trake u tekućem periodu, do momenta izrade dnevnog izvještaja za tekući period;
18) onemogući promjenu specifikacije poreskih stopa od momenta formiranja prvog odsječka kasene trake u tekućem periodu, do momenta izrade dnevnog izvještaja za tekući period;
19) onemogući promjenu datuma od momenta formiranja prvog odsječka kasene trake do momenta izrade dnevnog izvještaja za tekući period;
20) obezbijedi štampanje baze podataka poreske kase;
21)onemogući štampanje fiskalnih dokumenata prije stavljanja poreske kase u upotrebu;
22)onemogući štampanje nefiskalnih dokumenata, koji sadrže podatke iz fiskalnih dokumenata;
23)obezbijedi specifikaciju poreskih stopa (označenih slovima A,B,C,D, E i F);
24)onemogući brisanje podataka u brojaču i to: fiskalnog računa, broja izmjena poreskih stopa i broja izvršenih anuliranja (resetovanja) operativne memorije;
25)ima sklop (senzor), koji u nedostatku trake za štampanje ili kontrolne trake, automatski onemogućava dalje evidentiranje ostvarenog prometa, odnosno rad poreske kase;
26)omogući vođenje stanja zaliha gotovih proizvoda namijenjenih prodaji;
27)onemogući dalji rad poreske kase, ako je fiskalna memorija neispravna;
28)obezbijedi štampanje svakog storniranja evidentiranog prometa na odsječku kasene trake i na kontrolnoj traci, odnosno žurnalu poreske kase.

3. Dodatna oprema poreske kase

Poreski terminal

Član 4

(1) Poreska kasa mora da ima terminal za daljinsko očitavanje svih formiranih dnevnih izvještaja iz poreske kase ( u daljem tekstu: poreski terminal).
(2) Poreski terminal se koristi za bežični prenos podataka iz formiranih dnevnih izvještaja poreske kase za zadati period do servera Poreske uprave.
(3) Poreski terminal obezbjeđuje poreskom obvezniku bežično daljinsko zadavanje komandi poreskoj kasi, kao što su: promjena cijena po jedinici mjere, ažuriranje baze podataka, očitavanje liste prodatih proizvoda, odnosno izvršenih usluga.
(4) Poreski obveznik je dužan da poreski terminal, za vrijeme rada poreske kase, drži priključen na kasu preko njenog interfejsa.
(5) Poreski obveznik je dužan da obezbijedi daljinsko očitavanje svih dnevnih izvještaja iz poreske kase u toku zadatog perioda.
(6) Poreski obveznik je u obavezi da poreski terminal održava u ispravnom stanju.
(7) Bliži propis o načinu upotrebe poreskih terminala donijeće Ministarstvo finansija.

Druga dodatna oprema

Član 5

(1) Poreski obveznik, može poresku kasu povezati sa računarom sa softverskom aplikacijom, koja omogućava zadavanje komandi poreskoj kasi preko njenog interfejsa.
(2) Poreska kasa, može imati i drugu dodatnu opremu (barkod čitač, skener, elektronsku vagu, terminal za plaćanje pomoću platne kartice i sl.), a koja se povezuje isključivo preko postojećeg interfejsa poreske kase.
(3) Obaveze iz stava 1 ovog člana ne odnose se na poreske kase koje se koriste za evidentiranje prometa na pijačnim tezgama i evidentiranje prometa u okviru obavljanja djelatnosti koja zahtijeva čestu promjenu mjesta prometa.
(4) Bliži propis o određivanju djelatnosti čije obavljanje zahtijeva čestu promjenu mjesta prometa proizvoda, odnosno usluga, donijeće Ministarstvo finansija.

4. Evidencioni broj poreske kase

Član 6

(1) Poreska kasa mora da ima svoj evidencioni broj.
(2) Evidencioni broj poreske kase predstavlja individualni i neponovljivi broj koji se upisuje u fiskalnu memoriju poreske kase, a služi za identifikaciju poreske kase.
(3) Evidencioni broj poreske kase, određuje poreski organ.
(4) Poreski obveznik je dužan na vidnom mjestu okvira poreske kase istaći njen evidencioni broj.