Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


NAPOMENA:
Danom stupanja na snagu Zakona o raftingu ("Sl. list CG", br. 53 od 11. novembra 2011), prestaju da važe član 2 tač. 12 i 13, član 8 stav 3, član 17 stav 1 tačka 4, član 28 st. 2 i 5, član 35 stav 5, član 37 tačka 3, član 48 stav 3, član 56 st. 2 i 4, član 70a i druge odredbe u dijelu koji se odnosi na čamce za rafting Uredbe o čamcima ("Službeni list RCG", br. 51/04 i "Službeni list CG", br. 44/09)
---------------------------
Na osnovu člana 94 stav 1 tačka 3 Ustava Republike Crne Gore i člana 89 stav 2 Zakona o pomorskoj i unutrašnjoj plovidbi ("Službeni list SRCG" br. 19/78, 8/79, 19/87, 36/89 i 13/91), Vlada Republike Crne Gore, na sjednici od 8. jula 2004. godine, donijela je

UREDBU

O ČAMCIMA

(Objavljena u "Sl. listu RCG", br. 51 od 31. jula 2004, "Sl. listu Crne Gore", br. 44 od 10. jula 2009, 53/11)

IOPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom uredbom uređuju se uslovi i način utvrđivanja sposobnosti čamaca za plovidbu, upisa čamaca i utvrđivanje njihove oznake i imena čamaca, područje plovidbe, posade čamaca, te ispitni program i način polaganja ispita za voditelja čamca.
Odredbe ove uredbe primjenjuju se na čamce koji plove u unutrašnjim morskim vodama i teritorijalnom moru i unutrašnjim plovnim putevima, upisane u domaći upisnik čamaca.
Odredbe ove uredbe ne odnose se na čamce koji pripadaju brodovima ili drugim plovnim objektima, veslačke, jedriličarske čamce, kajake, sandoline ili slična plovila i čamce kraće od 3 metra, a nijesu gliseri, te daske za jedrenje, ukoliko nijesu izričito regulisani ovom uredbom.

Član 2

Pojedini izrazi u smislu ove uredbe imaju sljedeća značenja:
1. pomorski čamac je plovni objekat namijenjen za plovidbu morem, čija baždarena dužina iznosi manje od 12 metara, a registarska zapremina manje od 15 BT;
2. čamac unutrašnje plovidbe je plovni objekat, osim tegljača i potiskivača bez obzira na njihovu dužinu, širinu i istisninu, namijenjen za plovidbu na unutrašnjim vodama, čija dužina trupa iznosi manje od 15 metara, a širina trupa manje od 3 metra ili čija najveća istisnina iznosi manje od 15 tona;
3. čamac za privredne svrhe je čamac za prevoz putnika i/ili stvari uz naknadu, obavljanje ribolova, vađenje šljunka, kamena i dr;
4. čamac za lične potrebe je čamac za razonodu, sport i druge neprivredne svrhe;
5. čamac za javne svrhe je čamac u svojini ili državini države i služi isključivo u neprivredne svrhe;
6. motorni čamac je svaki čamac koji se kreće pomoću mehaničkog pogonskog uređaja (ugrađenog ili vanbrodskog);
7. gliser je svaki čamac koji pomoću mehaničkog pogonskog uređaja glisira po površini vode;
8. plovilo na vodeni mlazni pogon (skuter, jet-ski i sl.), odnosno na vazdušnom jastuku, je plovilo, u kategoriji čamca sa motorom koji mu omogućava glisiranje ili lebdenje nad morem;
9. čamac na jedra je svaki čamac koji kao pogonski uređaj koristi jedra dovoljne površine, pomoću kojih se može kretati po vodi;
10. sportska jedrilica je čamac posebne konstrukcije i sa posebnom opremom (jedro), pomoću kojeg se može kretati po vodi, a razvrstan je u klase po pravilima sportskih jedriličarskih organizacija, ili je izvan klase);
11. čamac na vesla je svaki čamac koji kao pogonsko sredstvo koristi vesla;
12. (prestalo da važi)
13. (prestalo da važi)
14. putnik je svako lice na čamcu, osim djece ispod jedne godine života, te lica zaposlena na čamcu, u bilo kojem svojstvu čiji se prevoz vrši uz naknadu.

Član 3

Čamac koji podliježe obavezi upisa u upisnik čamaca može ploviti unutrašnjim morskim vodama i teritorijalnom moru, ako je njegova sposobnost za plovidbu utvrđena po odredbama ove uredbe, ako posjeduje dozvolu za plovidbu i ako sa njim upravlja stručno osposobljeno lice.

IIUTVRĐIVANjE SPOSOBNOSTI ČAMACA ZA PLOVIDBU

a) Pregled čamaca

Član 4

Smatra se da je čamac sposoban za plovidbu, u određenim granicama plovidbe i za određenu namjenu, ako njegova konstrukcija, plovna svojstva, pogonski i drugi uređaji i oprema odgovaraju odredbama ove uredbe.
Novoizgrađeni čamac namijenjen za privredne svrhe, kao i postojeći čamci koji mijenjaju namjenu radi obavljanja privredne djelatnosti, sposobni su za plovidbu, ako njihova konstrukcija, plovna svojstva, pogonski i drugi uređaji i oprema odgovaraju odredbama Pravila o gradnji čamaca ili Pravila za statutarnu sertifikaciju čamaca i jahti koja donosi Uprava pomorske sigurnosti (u daljem tekstu: Uprava).

Član 5

Sposobnost čamca za plovidbu utvrđuje se pregledom, koji obavlja Uprava ili lučka kapetanija (u daljem tekstu: kapetanija) odnosno lučka ispostava (u daljem tekstu: ispostava), zavisno od vrste pregleda.

Član 6

Čamci podliježu osnovnom, redovnom i vanrednom pregledu. Osnovni pregled čamca obavlja se na suvom i na vodi, a redovni i vanredni, po pravilu na vodi, osim ako organ koji obavlja pregled čamca, utvrdi da je stanje čamca takvo da isti treba pregledati na suvom ili ako se radi o čamcu za privredne svrhe.
Pregled čamca obavlja se na zahtjev vlasnika, uz naknadu.

Član 7

Osnovni pregled čamca obavlja Uprava i njemu podliježu čamci koji se moraju upisati u upisnik čamaca.
Osnovni pregled obavlja se prije upisa čamca u Upisnik čamaca kao i poslije svake prepravke odnosno popravke čamca, promjene namjene ili područja plovidbe.

Član 8

Redovni pregled čamca za privredne i javne svrhe obavlja Uprava, u propisanim rokovima, i to svake dvije godine.
Izuzetno od stava 1 ovog člana, redovni pregled čamca za prevoz putnika i skutera ili ski-jeta za privredne svrhe obavlja se svake godine, sa rokom važenja do 15. juna naredne godine.
(Stav 3. prestao da važi)
Redovni pregled čamaca za lične potrebe obavlja kapetanija odnosno ispostava, i to svake pete godine.
Izuzetno od stava 4 ovog člana, redovni pregled skutera ili ski-jeta za lične potrebe obavlja kapetanija odnosno ispostava, svake treće godine.
Redovnim pregledom utvrđuje se stanje trupa, pogonskih i drugih uređaja i opreme čamca.

Član 9

Vanredni pregled obavlja Uprava i njemu podliježu svi čamci upisani u upisnik čamaca, a obavezno se obavlja kada čamac pretrpi nezgodu (nasukanje, sudar, udar, potapanje, oštećenje, požar i sl.), kao i u slučaju kada postoji opravdana sumnja da čamac ne ispunjava propisane uslove u pogledu sposobnosti za plovidbu.
Lice koje upravlja čamcem koji je pretrpio nezgodu dužno je, u roku od tri dana od trenutka nezgode, podnijeti o tome prijavu kapetaniji ili njenoj ispostavi i priložiti dozvolu za plovidbu čamca.
Nezgoda čamca prijavljuje se na obrascu broj 1, "Prijava nezgode čamca", koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni dio.

Član 10

U slučajevima značajne prepravke na postojećem čamcu za privredne svrhe ili za ličnu upotrebu ili popravki koje utiču ili mogu uticati na strukturnu cjelovitost trupa, stabiliteta, plovidbena svojstva i sistem poriva, vlasnik mora odmah obavijestiti Upravu i to prije početka radova.
Zavisno od prirode prepravki ili popravki, Uprava može zahtijevati i dostavu tehničke dokumentacije, na temelju kojih će se ocijeniti prihvatljivost planiranih prepravki ili popravki, te utvrditi stepen nadzora.

Član 11

Osnovni pregled čamca obuhvata provjeru:
1. konstrukcije i kvaliteta izrade trupa;
2. plovnih svojstava čamca;
3. ispravnosti rada pogonskih i drugih uređaja;
4. kvaliteta, količine i rasporeda opreme.

Član 12

Provjera konstrukcije trupa i kvaliteta izrade trupa čamca obavlja se provjeravanjem i odobravanjem:
1. tehničke dokumentacije, na osnovu koje se čamac namijenjen za privredne svrhe gradi ili je izgrađen;
2. kvaliteta materijala ugrađenog u čamcu;
3. rasporeda i dimenzija elemenata konstrukcije trupa;
4. načina spajanja konstrukcijskih elemenata trupa;
5. kvaliteta izrade.
Provjeravanje konstrukcije i kvaliteta izrade trupa čamca izrađenog od stakloplastike, obavlja se još i opterećenjem čamca na suvom i to tako da se čamac podupre na pramcu i krmi, ispod kobilice i optereti dvostrukom težinom osoba i opreme koje čamac može nositi i ostavi se pod tim opterećenjem pet minuta, a zatim utvrditi pregib.
Pregib se utvrđuje mjerenjem savijanja kobilice čamca, u sredini, između tačaka uporišta. Pregib savijene kobilice pod opterećenjem ne smije biti veći od 1/400 dijela dužine čamca i ne smije ostaviti nikakve trajne deformacije. Mjerenje se obavlja prije opterećivanja, za vrijeme njegovog trajanja i nakon uklanjanja opterećenja čamca.
Svi otvori na oplati čamca moraju po svojoj čvrstini i konstrukciji biti takvi da osiguravaju nepotopivost čamca za slučaj njegovog oštećenja.
Čamac