Na osnovu člana 94 stav 2 Zakona o energetici ("Službeni list Crne Gore" br. 28/10), članova 14 i 23 Statuta Društva sa ograničenom odgovornošću "Crnogorski operator tržišta električne energije"- Podgorica ("Službeni list Crne Gore" br. 13/11) i Odluke o izmjenama i dopunama Statuta Društva sa ograničenom odgovornošću "Crnogorski operator tržišta električne energije" - Podgorica ("Službeni list Crne Gore" br. 60/11), Odbor direktora Društva na sjednici održanoj 13. juna 2012. godine, donio je
TRŽIŠNA PRAVILA
(Objavljena u "Sl. listu Crne Gore", br. 44 od 9. avgusta 2012)
IOPŠTE ODREDBE
Tržište električne energije
Član 1
(1) Na osnovu Zakona o energetici (u daljem tekstu: Zakon) organizovanje, funkcionisanje i razvoj tržišta električne energije vrši se na način kojim se obezbjeđuje sigurnost snabdijevanja, pouzdanost i kvalitet usluga, po realnim cijenama i tarifama prihvatljivim za krajnjeg kupca, kao i integracija tržišta električne energije Crne Gore u regionalno i evropsko tržište.
(2) Uređenje i funkcionisanje energetskog sektora, u skladu sa Zakonom, vrši se u cilju obezbjeđenja efikasnog i kvalitetnog obavljanja licencirane djelatnosti na javan i nediskriminatoran način.
(3) Funkciju Operatora tržišta električne energije u Crnoj Gori obavlja Društvo sa ograničenom odgovornošću "Crnogorski operator tržišta električne energije" - Podgorica, skraćeni naziv "COTEE" DOO Podgorica (u daljem tekstu: Operator tržišta) na osnovu Licence za djelatnost Operatora tržišta električne energije (dalje u tekstu Licenca) izdate od strane Regulatorne agencije za energetiku (u daljem tekstu: Agencija), u skladu sa Zakonom i ovim Tržišnim pravilima (u daljem tekstu: Pravila).
(4) Tržište električne energije treba da bude efikasno, konkurentno i održivo.
Predmet
Član 2
(1) Ovim Pravilima se definišu način organizovanja i upravljanja tržištem električne energije u Crnoj Gori, prava, obaveze i odgovornosti učesnika na tržištu električne energije (u daljem tekstu: učesnici na tržištu ili učesnici) i energetskih subjekata (Operator tržišta, Operator prenosnog sistema električne energije (u daljem tekstu: Operator prenosnog sistema ili OPS) i Operator distributivnog sistema električne energije (u daljem tekstu: Operator distributivnog sistema ili ODS)), kao i pitanja vezana za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoefikasne kogeneracije.
Cilj i svrha
Član 3
(1) Osnovni cilj ovih Pravila je da definišu učesnike na tržištu, da omoguće jednostavnu proceduru sticanja statusa učesnika i njihov nediskriminatoran i nepristrasan položaj, da utvrde prava, obaveze i odgovornosti učesnika i energetskih subjekata, kao i da definišu odnose i tok aktivnosti na tržištu električne energije.
(2) Cilj ovih Pravila je, takođe, da utvrde:
1) procedure, principe i standarde za organizovanje i funkcionisanje tržišta električne energije u skladu sa primijenjenim modelom tržišta,
2) način identifikacije i registracije učesnika na tržištu i operatora sistema,
3) vrste ugovora koji se zaključuju na tržištu električne energije i ugovora u vezi sa njegovim funkcionisanjem,
4) produkte trgovanja na tržištu električne energije,
5) standarde i procedure za obavljanje i evidentiranje transakcija na tržištu električne energije,
6) standarde i procedure za izradu, održavanje i ažuriranje baze podataka za potrebe tržišta električne energije,
7) standarde i procedure za prijavu, izradu, provjeru i promjenu dnevnih voznih redova,
8) standarde i procedure za nabavku pomoćnih i sistemskih usluga i kupovinu električne energije za pokrivanje gubitaka u prenosnom sistemu, radi obezbjeđenja neprekidnog, sigurnog i pouzdanog snabdijevanja krajnjih kupaca električnom energijom,
9) kriterijume za tržišnu raspodjelu prava na korišćenje prekograničnih kapaciteta za prenos električne energije, radi obezbjeđenja nesmetanog vršenja prekograničnih transakcija na tržištu električne energije i
10) način i postupak obračuna količinskih odstupanja za konačno poravnanje nosilaca balansne odgovornosti balansnih grupa, odnosno balansno odgovornih subjekata i njihovo finansijsko poravnanje na tržištu električne energije.
Principi
Član 4
(1) Osnovni principi ovih Pravila su da se organizovanje i upravljanje tržištem električne energije obavlja na javan, nepristrasan i nediskriminatoran način kako bi tržište električne energije bilo efikasno, konkurentno i održivo.
Primjena
Član 5
(1) Primjena ovih Pravila se odvija preko zaključenih ugovora, te pravila, uputstava i obrazaca koje donosi Operator tržišta, uz saglasnost Agencija, kao i drugih internih akata Operatora tržišta.
(2) Ova Pravila su obavezujuća za sve učesnike na tržištu i energetske subjekte.
Tržišna pravila i pravila za funkcionisanje prenosnog i distributivnog sistema električne energije
Član 6
(3) Ova Pravila su u neposrednoj vezi sa Pravilima za funkcionisanje prenosnog sistema električne energije i Pravilima za funkcionisanje distributivnog sistema električne energije, naročito u dijelu koji se odnosi na komercijalne ugovore za priključenje i korišćenje prenosnog i distributivnog sistema Crne Gore, kao i na ugovore o učešću u balansnom mehanizmu i pružanju pomoćnih i sistemskih usluga.
Značenje izraza i definicije
Član 7
(1) Izrazi upotrijebljeni u ovim Pravilima, koji su definisani Zakonom, imaju isto značenje kao u Zakonu.
(2) Ostali ključni izrazi upotrijebljeni u ovim Pravilima imaju sljedeća značenja:
1) Balansiranje sistema
Proces kojim se, upravljanjem ponudama za smanjenje ili povećanje proizvodnje i/ili potrošnje električne energije u realnom vremenu, postiže sljedeći cilj:
1. održava balans između proizvodnje i potrošnje u realnom vremenu,
2. rješava problem zagušenja u prenosnom sistemu i
3. održava potreban nivo regulacione rezerve.
2) Balansna grupa
Grupa sastavljena od određenog broja učesnika na tržištu (subjekti poravnanja), s pripadajućim primopredajnim mjestima, koji se udružuju radi zajedničkog obračuna odstupanja.
3) Balansni mehanizam
Skup pravila i procedura koje uspostavlja Operator tržišta u skladu sa Pravilima za funkcionisanje prenosnog sistema električne energije i ovim Pravilima u cilju balansiranja sistema.
4) Balansni obračun
Skup pravila i procedura u kojima učestvuju Operator tržišta, OPS, ODS i nosioci balansne odgovornosti balansnih grupa, odnosno balansno odgovorni subjekti, a koji ima za cilj obračun količinskog odstupanja, finansijski obračun i poravnanje.
5) Balansno odgovorni subjekt i nosilac balansne odgovornosti balansne grupe
Balansno odgovorni subjekt je svaki učesnik na tržištu koji, kao nosilac sopstvene balansne odgovornosti, preuzima finansijsku odgovornost, a nosilac balansne odgovornosti balansne grupe preuzima finansijsku odgovornost za sopstveno balansno odstupanje i balansno odstupanje članova svoje balansne grupe-subjekata poravnanja.
6) Balansno tržište električne energije
Dobrovoljno kratkoročno tržište gdje učesnici na tržištu mogu dostaviti OPS ponude za balansiranje sistema putem povećanja/smanjenja proizvodnje i/ili potrošnje električne energije (uMW). Ponude se dostavljaju od momenta "zatvaranja kapije" do 24htekućeg dana, za naredni dan. Ovo tržište formira cijenu balansne električne energije za poravnanje odstupanja.
7) Bazna snaga
Vrijednost okvirnog voznog reda regulacionih proizvodnih jedinica, koje učestvuju u sekundarnoj regulaciji.
8) Bilateralni ugovor
Ugovor o prodaji i kupovini električne energije koji neposredno zaključuju učesnici na tržištu (ugovorne strane), kojim je uređen njihov kupoprodajni odnos.
9) EIC kod
Međunarodno propisana identifikaciona oznaka za energetske subjekte i učesnike na tržištu.
10) EKO balansna grupa
Posebna balansna grupa u koju su uključeni svi povlašćeni proizvođači, kojoj OPS ne naplaćuje odstupanja od voznog reda.
11) ENTSO-E
Udruženje operatora prenosnih sistema Evrope za električnu energiju (European Network of Transmission System Operators for Electricity).
12) ESS
Standardizovani format za prijavu i razmjenu voznih redova koji propisuje ENTSO-E.
13) Garancija porijekla
Javna isprava u elektronskoj ili drugoj formi, koju izdaje Agencija i koja dokazuje da je u njoj navedena količina energije proizvedena iz obnovljivih izvora energije ili visokoefikasne kogeneracije.
14) Gubici električne energije
Tehnički gubici u prenosnom i distributivnom sistemu.
15) Konkurentno tržište električne energije
Mjesto gdje je kupoprodaja električne energije određena skupom ugovora, pravila o poslovanju i drugim srodnim aktima o kupoprodaji električne energije, definisanih ovim Pravilima.
16) Licenca
Dokument koji izdaje Agencija na osnovu kojeg se može obavljati energetska djelatnost.
17) Margina sigurnosti
Dio prenosnog