Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 18 a u vezi sa članom 16 Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službeni list RCG", broj 32/05 i "Službeni list CG", broj 14/10), Ministarstvo zdravlja, donijelo je

PROGRAM

OBAVEZNIH IMUNIZACIJA STANOVNIŠTVA PROTIV ODREĐENIH ZARAZNIH BOLESTI NA TERITORIJI CRNE GORE ZA 2012. GODINU

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 1 od 4. januara 2012)

IOPŠTI DIO

U 2012. godini sprovodi se:
1. obavezna imunizacija lica određenog uzrasta protiv sljedećih zaraznih bolesti:
- tuberkuloze,
- dječije paralize,
- difterije,
- tetanusa,
- velikog kašlja,
- malih boginja,
- epidemijskih zaušaka,
- crvenke,
- virusnog hepatitisa "B", i
- hemofilusa influence tip b
2. imunizacija lica po epidemiološkim i kliničkim indikacijama protiv:
- virusnog hepatitisa "B",
- trbušnog tifusa,
- bjesnila,
- tetanusa,
- gripa
- žute groznice,
- kolere,
- difterije,
- oboljenja izazvanih hemofilusom influence tipa b,
- meningokoknog meningitisa,
- oboljenja izazvanih streptokokusom pneumonije (pneumokokom)
- virusnog hepatitisa "A"
- drugih zaraznih bolesti.

IIOBAVEZNA IMUNIZACIJA LICA ODREĐENOG UZRASTA

1. Imunizacija protiv tuberkuloze

Imunizacija protiv tuberkuloze sprovodi se vakcinisanjemBCGvakcinom. Vakcinisanjem se obuhvataju:
a) djeca u prvoj godini života. Vakcinisanje djece rođene u porodilištu sprovodi se prilikom otpuštanja iz porodilišta, a djece rođene van porodilišta, do navršenog drugog mjeseca života. Djeca koja nijesu vakcinisana u porodilištu, odnosno do navršenog drugog mjeseca života, moraju se vakcinisati do kraja prve godine života. Vakcinisanje se obavlja bez prethodnog tuberkulinskog testiranja.
b) Ako se iz bilo kog razloga vakcinacija ne sprovede u utvrđenom roku, dijete će se vakcinisati u periodu od navršenih 12 mjeseci do navršenih pet godina života uz prethodno sprovedeno tuberkulinsko testiranje (PPDtest).
BCGvakcina daje se intradermalno u predjelu donjeg dijela deltoidnog mišića, na spoju spoljne i zadnje strane lijeve nadlaktice. Djeca uzrasta do 12 mjeseci života (novorođenčad i odojčad) dobijajuBCGvakcinu u dozi od 0,05 ml, a ostali obveznici u dozi od 0,1 ml suspenzije.
Dokaz da je dijete uspješno vakcinisano je ožiljak na mjestu vakcinacije prečnika najmanje tri mm. Veličina ožiljka kontroliše se četiri do šest mjeseci poslije vakcinacije. Djeca koja nemaju ožiljak, ili je ožiljak manji od tri mm, treba ponovo da se vakcinišu do navršene prve godine života.
PPD(tuberkulinski) test izvodi se Mantoudž-ovom metodom na prednjoj (volarnoj) strani lijeve podlaktice na spoju srednje i gornje trećine, tako što se intradermalno ubrizga 0,1 ml tuberkulinskog preparata (PPD). Reakcija se očitava u periodu od 72 do 96 časova nakon sprovedenog testa, pri čemu se plastičnim providnim lenjirom koji ima podioke u mm mjeri samo prečnik (promjer) infiltrata odnosno induracije a ne promjer crvenila (eritema). Ako je promjer induracije šest ili više mm reakcija se smatra pozitivnom. Vakcinišu se samo lica kod kojih se test smatra negativnim (promjer induracije manji od šest mm).

2. Intimizacija protiv dječije paralize

Imunizacija protiv dječije paralize sprovodi se vakcinisanjem i revakcinisanjem.
Imunizacija protiv dječije paralize sprovodi se vakcinom od inaktiviranih (mrtvih) uzročnika (IPV), ili u slučaju epidemioloških indikacija na preporuku Instituta za javno zdravlje Crne Gore (u daljem tekstu: Institut) živom oralnom tritipnom polio vakcinom (OPV) ili izuzetno, na preporuku Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), dvotipnom ili monotipnom oralnom polio vakcinom.
IPVvakcina se daje u formi kombinovane petovalentne vakcine (DTaP-IPV-Hib) ili u slučaju postojanja kontraindikacija naDTaPi/iliHibkomponente kombinovane petovalente vakcine, u formi pojedinačne vakcine (IPV).
Vakcinacija saDTaP-IPV-HibiliIPVsprovodi se sa tri doze u razmacima koji ne smiju biti kraći od četiri nedjelje.
Ukoliko postoji indikacija za sprovođenje vakcinacije saOPV, ona se sprovodi sa tri doze, ukapavanjem dvije kapi vakcine u usta, u razmacima koji ne smiju biti kraći od šest nedjelja, osim u slučaju utvrđene epidemiološke indikacije kada se smije dati u razmaku od mjesec dana.
Revakcinisanje protiv dječije paralize sprovodi se davanjem jedne doze žive oralne tritipne vakcine (OPV), osim u slučajevima imunodeficijencije kada se dajeIPV.
Vakcinisanjem se obuhvataju:
a) djeca od navršena dva mjeseca života do navršenih šest mjeseci života, a najkasnije do navršenih dvanaest mjeseci života, i
b) djeca od navršenih dvanaest mjeseci života do navršenih 14 godina života, ako ranije nijesu vakcinisana ili ako nema dokaza o izvršenoj vakcinaciji.
Revakcinisanjem se obuhvataju:
a) djeca u drugoj godini života, koja su potpuno vakcinisana sa tri dozeDTaP-IPV-Hib, IPViliOPVvakcine. Ovu djecu treba revakcinisati po isteku jedne godine života, od dana završenog vakcinisanja;
b) djeca pri upisu u prvi razred osnovne škole, koja su ranije potpuno vakcinisana i revakcinisana;
c) djeca u završnom razredu osnovne škole, koja su ranije potpuno vakcinisana i revakcinisana, i
d) djeca rođena poslije 1. januara 2008. godine koja su potpuno vakcinisana u toku 2011. godine. Revakcinisanje ove djece vrši se po isteku jedne godine, od dana završenog potpunog vakcinisanja, a najranije po isteku šest mjeseci, u slučaju potrebe.
Dodatne aktivnosti u okviru Programa eradikacije dječije paralize sprovodice se na osnovu Odluke Ministarstva zdravlja Crne Gore zasnovanih na preporukamaSZO, odnosno preporukama Instituta i Nacionalnog koordinacionog komiteta za eradikaciju dječije paralize.

3. Imunizacija protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja

Imunizacija protiv difterije tetanusa i velikog kašlja sprovodi se vakcinisanjem i revakcinisanjem vakcinom koja sadrži komponente protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja.
Vakcinisanjem se obuhvataju:
a) djeca od navršena dva mjeseca života do navršenih šest mjeseci života, a najkasnije do navršenih 12 mjeseci života, i
b) djeca od navršenih 12 mjeseci života do navršenih pet godina života, ako ranije nijesu vakcinisana ili nijesu potpuno vakcinisana ili ako nema dokaza o izvršenoj vakcinaciji.
Vakcinisanje se sprovodi davanjem tri doze kombinovane petovalente vakcine koja sadrži komponente protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja -acelularna forma, polia-inaktivirana forma i hemofilusa influence b (DTaP-IPV-Hib) ili u slučaju kontraindikacija naIPVi/iliHibkomponente kombinovane petovalente vakcine, saDTaPvakcinom. U slučaju nedostatka vakcina sa acelularnom komponentom pertusisa, vakcinacija se može sprovesti i saDTPvakcinom koja sadrži inaktiviranu cjeloćelijsku pertusis komonentu. Vakcina se daje intramuskularno u deltoidni mišić ili antero-lateralni dio natkoljenice (bedra) u zavisnosti od uzrasta djeteta. Razmak između doza ne smije biti kraći od jednog niti duži od tri mjeseca, a najviše do pet mjeseci. Izuzetno, ako je razmak između doza veći od pet mjeseci, imunizaciju nastaviti bez ponavljanja doza vakcine.
Revakcinisanjem se obuhvataju:
a) djeca u drugoj godini života koja su potpuno vakcinisana sa tri dozeDTaP-IPV-HibiliDTaPiliDTPvakcine. Ovu djecu treba revakcinisati po isteku jedne godine od dana završenog vakcinisanja, a najranije po isteku šest mjeseci, u slučaju potrebe, i
b) djeca rođena poslije 1. januara 2008. godine koja su prvi put potpuno vakcinisana u toku 2011. godine, i to po isteku jedne godine od dana završenog vakcinisanja, a najranije po isteku šest mjeseci u slučaju potrebe.
Revakcinisanje se sprovodi davanjem jedne dozeDTaPvakcine ili u slučaju njenog nedostatka saDTPvakcinom.

4. Imunizacija protiv difterije i tetanusa

Imunizacija protiv difterije i tetanusa sprovodi se vakcinisanjem i revakcinisanjem kombinovanom vakcinom protiv difterije i tetanusa (u daljem tekstu:DT