Na osnovu člana 18 stav 2 Zakona o unutrašnjim poslovima ("Službeni list CG", broj 44/12), Ministarstvo unutrašnjih poslova donijelo je
PRAVILNIK
O USLOVIMA I NAČINU PRUŽANjA POMOĆI DRŽAVNIM ORGANIMA, ORGANIMA DRŽAVNE UPRAVE, ORGANIMA LOKALNE SAMOUPRAVE I PRAVNIM LICIMA U POSTUPKU IZVRŠENjA NjIHOVIH ODLUKA
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 15 od 22. marta 2013)
Član 1
Policijski službenici, u skladu sa zakonom, pružaju pomoć državnim organima, organima državne uprave, organima lokalne samouprave i pravnim licima u postupku izvršenja njihovih odluka, ako se u tom postupku očekuje ili pruža fizički otpor (u daljem tekstu: asistencija), pod uslovima i na način propisan ovim pravilnikom.
Član 2
Policijski službenici pružaju asistenciju na način kojim se u najvećoj mogućoj mjeri obezbjeđuje nesmetano i efikasno izvršavanje odluka državnih organa, organa državne uprave, organa lokalne samouprave i pravnih lica (u daljem tekstu: ovlašćeni subjekat).
Član 3
Asistencija se pruža na zahtjev ovlašćenog subjekta. Zahtjev za pružanje asistencije sadrži:
1) naziv organa kojem se podnosi,
2) podatke o ovlašćenom subjektu (naziv i sjedište),
3) podatke o mjestu, danu i času pružanja asistencije,
4) broj i datum akta suda, odnosno javnog izvršitelja o izvršenju izvršne isprave,
5) dokaz da je ovlašćeni subjekat pokušao izvršenje, koje je onemogućeno pruženim fizičkim otporom ili ozbiljnom prijetnjom stranke prema kojoj se sprovodi postupak izvršenja, odnosno dokaz da se u postupku sprovođenja izvršenja opravdano očekuje pružanje fizičkog otpora,
6) druge podatke koji su od značaja za pružanje asistencije, i
7) potpis odgovornog lica i pečat ovlašćenog subjekta.
Član 4
Zahtjev za pružanje asistencije podnosi se organizacionoj jedinici uprave policije na čijem području se zahtijeva pružanje asistencije, u pisanom obliku, najkasnije pet dana prije dana određenog za pružanje asistencije.
Izuzetno od stava 1 ovog člana, ukoliko to nalažu razlozi hitnosti, asistencija se bez odlaganja pruža na usmeni zahtjev ovlašćenog subjekta.
Član 5
O zahtjevu za pružanje asistencije odlučuje rukovodilac organizacione jedinice iz člana 4 stav 1 ovog pravilnika.
Član 6
Prilikom odlučivanja o zahtjevu za pružanje asistencije, rukovodilac organizacione jedinice iz člana 4 stav 1 ovog pravilnika, cijeni da li je ovlašćeni subjekat ovlašćen za podnošenje zahtjeva za pružanje asistencije, ne upuštajući se u zakonitost i cjelishodnost odluke o izvršenju.
Član 7
Asistencija se pruža u skladu sa planom pružanja asistencije.
Plan iz stava 1 ovog člana sadrži:
1) procjenu bezbjednosnog rizika,
2) podatke o broju policijskih službenika potrebnih za pružanje asistencije,
3) način pružanja asistencije,
4) konkretne zadatke policijskih službenika koji pružaju asistenciju,
5) podatke o naoružanju i opremi, prevoznim sredstvima, sredstvima veze, tehničkim i drugim pomoćnim sredstvima potrebnim za pružanje asistencije,
6) podatke o vremenu početka asistencije.
U slučaju asistencije kod koje je procjenom utvrđen povećan bezbjednosni rizik pored podataka iz stava 2 ovog člana, plan pružanja asistencije, sadrži i:
1) podatke o podjeli terena na sektore i podsektore,
2) podatke o načinu prevoza, mjestu i vremenu okupljanja policijskih službenika određenih za pružanje asistencije,
3) način regulisanja saobraćaja za vrijeme pružanja asistencije,
4) način saradnje sa drugim subjektima koji učestvuju u postupku izvršenja odluka ovlašćenih subjekata i dr.
Izuzetno, ukoliko za to postoje opravdani razlozi, asistencija se može pružiti i bez plana pružanja asistencije.
Član 8
Plan pružanja asistencija donosi rukovodilac organizacione jedinice uprave policije nadležne za poslove održavanja javnog reda i mira, na čijem području se zahtijeva pružanje asistencije, uz pribavljenu saglasnost rukovodioca organizacione jedinice iz člana 4 stav 1 ovog pravilnika.
Član 9
Rukovodilac organizacione jedinice uprave policije nadležan za poslove održavanja javnog reda i mira, na čijem području se zahtijeva pružanje asistencije određuje policijske službenike koji će u svakom konkretnom slučaju učestvovati u pružanju asistencije, kao i policijskog službenika koji će rukovoditi pružanjem asistencije.
Član 10
Policijski službenici mogu u postupku pružanja asistencije, ukoliko mjere upozorenja i naređenja ne daju rezultate, upotrijebiti ona sredstva prinude koja su nužna radi odbijanja napada od sebe, drugog lica ili objekta, u skladu sa Zakonom o unutrašnjim poslovima.
Član 11
Policijski službenici koji učestvuju u pružanju asistencije upotrebljavaju sredstva prinude samo po naređenju policijskog službenika koji rukovodi pružanjem asistencije.
Član 12
Policijski službenik koji rukovodi pružanjem asistencije odmah nakon završene asistencije sačinjava pisani izvještaj, koji bez odlaganja dostavlja rukovodiocu organizacione jedinice uprave policije nadležnom za poslove održavanja javnog reda i mira, na čijem području se zahtijeva pružanje asistencije.
Izvještaj iz stava 1 ovog člana, sadrži podatke o vremenu početka i završetka asistencije, preduzetim mjerama i radnjama, kao i druge podatke od značaja za ocjenu zakonitosti postupanja policijskih službenika.
Član 13
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o uslovima i načinu pružanja pomoći državnim organima, organima lokalne uprave i pravnim licima u postupku izvršenja njihovih odluka ("Službeni list RCG", broj 57/06).
Član 14
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Crne Gore".
02 Broj: 011/13-7923/3
Podgorica, 18. marta 2013. godine
Ministar, mr Raško Konjević, s.r.