Na osnovu čl. 31 st. 1, 3, 5, 7 i 11 Zakona o veterinarstvu ("Službeni list RCG," br. 11/04 i 27/07) i člana 62 st. 3 i 4 Zakona o bezbjednosti hrane ("Službeni list CG", broj 14/07) Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donijelo je
PRAVILNIK
O TEHNIČKIM USLOVIMA ZA ODOBRAVANjE GRANIČNIH PRELAZA SA VETERINARSKOM INSPEKCIJOM ODNOSNO GRANIČNIH INSPEKCIJSKIH MJESTA ZA OBAVLjANjE VETERINARSKIH PREGLEDA ŽIVOTINjA I/ILI PROIZVODA ŽIVOTINjSKOG PORIJEKLA KOJI SE UNOSE U CRNU GORU
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 61 od 22. oktobra 2010)
Član 1
Odobreni granični prelazi, odnosno odobrena granična inspekcijska mjesta na kojima se sprovodi veterinarska kontrola prilikom unosa u Crnu Goru pošiljki životinja i/ili proizvoda životinjskog porijekla moraju da ispunjavaju tehničke i druge uslove utvrđene ovim pravilnikom (u daljem tekstu: granično inspekcijsko mjesto).
Član 2
(1) Granično inspekcijsko mjesto iz člana 1 ovog pravilnika sastoji se od objekata namijenjenih veterinarskim pregledima koji su pod nadzorom graničnog veterinarskog inspektora, odnosno za proizvode ribolova, lica ovlašćenog u skladu sa propisima kojima je uređeno ribarstvo. Objekti graničnog inspekcijskog mjesta moraju biti na odgovarajući način funkcionalno povezani i smješteni na jednoj lokaciji, i podjednim nazivom.
(2) Granično inspekcijsko mjesto na koje se unose pošiljke životinja i/ili proizvoda životinjskog porijekla i podvrgavaju propisanom dokumentacijskom, identifikacijskom i fizičkom pregledu iz drugih država, u skladu sa zaključenim i potvrđenim međunarodnim sporazumima, mora sadržati objekte iz člana 7 ovog pravilnika.
(3) Izuzetno od stava 1 ovog člana, ako geografski položaj, veličina lokacije ili efikasnije sprovođenje veterinarskih pregleda to zahtijeva, granično inspekcijsko mjesto može biti sastavljeno od više objekata smještenih na različitim lokacijama za sprovođenje potrebnih pregleda određenih kategorija životinja i/ili proizvoda životinjskog porijekla (inspekcijski centar) za koje je granično inspekcijsko mjesto odobreno.
(4) Odredbe ovog pravilnika ne primjenjuju se na kućne ljubimce do 5 životinja po životinjskoj vrsti, koje su u pratnji.
Član 3
Izrazi upotrijebljeni u ovom pravilniku imaju sljedeće značenje:
1) granično inspekcijsko mjesto je mjesto smješteno u neposrednoj blizini mjesta ulaska u Crnu Goru, na graničnom prelazu, za koje je izdato odobrenje za obavljanje veterinarskih pregleda životinja i/ili proizvoda životinjskog porijekla;
2) odobreni karantinski centar je skup prostorija ili prostora u kojima se sprovodi karantin uvezenih životinja koje su fizički odvojene jedna od druge i od kojih svaka prostorija ili prostor sadrži samo životinje iz iste pošiljke, sa istim zdravstvenim statusom i predstavlja jednu epizootiološku jedinicu u skladu sa uslovima utvrđenim propisom kojim je uređeno obavljanje veterinarskih pregleda životinja u prometu preko granice Crne Gore;
3) odobreni karantinski objekat je skup prostorija ili prostora, osim karantinskog centra, u kojima se sprovodi karantin uvezenih životinja u skladu sa uslovima utvrđenim propisom kojim je uređeno obavljanje veterinarskih pregleda životinja u prometu preko granice Crne Gore;
4) odobreni centar je stalni prostorno izdvojen i ograničen objekat odobren od nadležnog organa za smještaj, držanje i uzgoj jedne ili više vrsta životinja, koje su namijenjene za:
- izlaganje životinja i obrazovanje;
- očuvanje životinjskih vrsta;
- osnovno ili primijenjeno naučno istraživanje ili uzgoj životinja u svrhu tog istraživanja.
Član 4
(1) Odobrenje za granično inspekcijsko mjesto može se izdati samo za granično inspekcijsko mjesto koje ispunjava uslove propisane ovim pravilnikom u odnosu na objekte, opremu, zaposlene i uslove za sprovođenje radnih postupaka kao i vođenje podataka i čuvanje dokumentacije.
(2) Granično inspekcijsko mjesto mora biti pod efektivnom kontrolom graničnog veterinarskog inspektora, odnosno za proizvode ribolova, lica ovlašćenog u skladu sa propisima kojima je uređeno ribarstvo.
(3) Na graničnom inspekcijskom mjestu iz stava 1 ovog člana vode se evidencije u koje se upisuju podaci o pošiljkama životinja i proizvoda.
Član 5
(1) Odobrenje o ispunjavanju uslova graničnog inspekcijskog mjesta za sve ili određene kategorije životinja i/ili proizvoda životinjskog porijekla, odnosno rješenje o prestanku ispunjavanja uslova graničnog inspekcijskog mjesta dostavlja se organu državne uprave nadležnom za granične prelaze, koji u skladu sa propisima o graničnim prelazima vrši uključivanja graničnih inspekcijskih mjesta u listu graničnih prelaza, odnosno njihovo isključivanje, objavljivanjem u Službenom listu Crne Gore.
(2) Nadležni organ sastavlja listu odobrenih graničnih inspekcijskih mjesta za obavljanje veterinarskih pregleda životinja i/ili proizvoda životinjskog porijekla koja se od prijema Crne Gore u Evropsku uniju dostavlja nadležnim organima Evropske unije.
(3) Granično inspekcijsko mjesto se u listi iz stava 1 ovog člana, u skladu sa lokacijom, označava kao luka, aerodrom, drumski ili željeznički prelaz sa kategorijom životinja i/ili proizvoda životinjskog porijekla za koje je odobreno i obimom kontrola koje se mogu vršiti na tom graničnom inspekcijskom mjestu.
(4) Izuzetno od stava 1 ovog člana, duboko zamrznuto sjeme i embrioni, nusproizvodi i proizvodi od krvi životinjskog porijekla koji se prevoze na sobnoj temperaturi u zapečaćenim kontejnerima sa sopstvenom regulacijom temperature, mogu se pregledati na graničnom inspekcijskom mjestu koje je na listi graničnih prelaza za proizvode koji nijesu za ishranu ljudi, a koji se mogu pregledati na sobnoj temperaturi.
(5) O svim izmjenama u infrastrukturi ili radu graničnog inspekcijskog mjesta ili centra u okviru graničnog inspekcijskog mjesta, koje mogu biti od uticaja na kategorizaciju u listi graničnih inspekcijskih mjesta, bez odlaganja se obavještava Evropska komisija radi izmjene na listama graničnih inspekcijskih mjesta.
Član 6
Lista iz člana 5 stav 2 ovog pravilnika sadrži sljedeće podatke:
1) vrstu životinja i/ili proizvoda životinjskog porijekla koje se mogu pregledati, vrste životinja i/ili proizvode životinjskog porijekla koje se ne mogu pregledati, a za registrovane kopitare, radno vrijeme posebno odobrenih graničnih inspekcijskih mjesta;
2) podatke o zaposlenima određenim za veterinarske preglede i to o:
- broju graničnih veterinarskih inspektora s najmanje jednim graničnim veterinarskim inspektorom na dužnosti za vrijeme kada je granično inspekcijsko mjesto otvoreno i broju posebno osposobljenog pomoćnog osoblja ili pomoćnika;
3) opisu opreme i prostora gdje se obavlja dokumentacijski pregled, fizički pregled, uzimanje uzoraka, opšta i specifična laboratorijska ispitivanja koja odredi granični veterinarski inspektor;
4) raspoloživim kapacitetima za smještaj životinja i/ili proizvoda do dobijanja rezultata laboratorijskih ispitivanja;
5) vrstu opreme za brzu razmjenu informacija naročito sa drugim graničnim inspekcijskim mjestima;
6) frekventnost prometa (vrstu i broj pošiljki životinja i/ili proizvoda životinjskog porijekla koje prolaze preko graničnog inspekcijskog mjesta).
Član 7
(1) Građenje, opremanje održavanje i rad objekta u odobrenim graničnim inspekcijskim mjestima mora se vršiti u skladu sa odredbama ovog pravilnika i uslovima utvrđenim u Prilogu