Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 12 stav 2 Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom ("Službeni list CG", br. 49/08, 73/10 i 39/11), Ministarstvo rada i socijalnog staranja donijelo je

PRAVILNIK

O STANDARDIMA ZA SPROVOĐENjE MJERA I AKTIVNOSTI PROFESIONALNE REHABILITACIJE

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 57 od 30. novembra 2011)

Član 1

Mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije, propisane članom 12 Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, sprovode se, u skladu sa Standardima mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije, koji je sastavni dio ovog pravilnika.

Član 2

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Crne Gore".
Broj: 0301-5787/1
Podgorica, 23. novembra 2011. godine
Ministar, dr Suad Numanović, s.r.
STANDARDI MJERA I AKTIVNOSTI PROFESIONALNE REHABILITACIJE
Mjera 1:
Savjetovanje, podsticanje i motivisanje lica sa invaliditetom na aktivno traženje zaposlenja
1.1. Opis i cilj mjere:
Savjetovanje, podsticanje i motivisanje pojedinca je mjera koja predstavlja polaznu osnovu neophodnu za uključivanje u druge mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije.
Mjera je usmjerena na osnovnu orijentaciju pojedinca, prepoznavanje njegove životne situacije, potencijala, ciljeva i očekivanja, te mogućnosti u okruženju. Aktivna uloga pojedinca se zasniva na realnom prepoznavanju smetnji, sticanju odgovarajućih informacija o mogućim oblicima rješavanja, kao i pravu na vlastito planiranje, izbor ciljeva i preuzimanje odgovornosti za njihovu realizaciju.
Pojedincu se omogućava da otvoreno govori o ograničenjima, načinima suočavanja sa njima i o svojim daljim planovima. Pruža mu se pomoć da realno sagleda mogućnosti za savladavanje prepreka u okruženju: ocijeni socijalnu mrežu za podršku, dobije informacije o mogućim uključivanjima u različite mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije, uključivanjima u aktuelne programe aktivne politike zapošljavanja, kao i o oblicima zaposlenja, mogućim poslodavcima, i dr.
Ova mjera neposredno utiče na kvalitet odlučivanja i prihvatanja vlastite odgovornosti, a time posredno utiče na kvalitet cjekupnog procesa profesionalne rehabilitacije.
1.2. Ciljna grupa:
Lica sa invaliditetom i ostala teže zapošljiva lica, koja zbog različitih smetnji nijesu konkurentna na tržištu rada i teže nalaze zaposlenje.
1.3. Vremenski okvir:
Na osnovu saznanja i mišljenja, koji su rezultat realizacije ove mjere, definiše se cilj profesionalne rehabilitacije za pojedinca i mjere i aktivnosti u koje bi ga trebalo usmjeriti, što je osnova za izradu individualnog plana profesionalne rehabilitacije.
Individualni plan obuhvata: datum uključivanja u pojedinu aktivnost unutar mjere, očekivani datum završetka mjere, svrhu i cilj uključivanja u mjeru, očekivane potrebe dodatnih obrada, potpis.
1.7. Očekivani rezultati
Dobijanje osnovnih informacija o pojedincu; uspostavljanje višeg stepena motivisanosti kod pojedinca, motivisanje za uključivanje u proces rehabilitacije, prepoznavanje sopstvenih motiva i interesa kod pojedinca, preuzimanje kontrole nad vlastitom situacijom, te oblikovanje planova i ciljeva koji su realni.
Mjera 2:
Utvrđivanje preostale radne sposobnosti
2.1. Opis i cilj mjere:
Utvrđivanje preostale radne sposobnosti je mjera usmjerena na cjelovitu ocjenu aktuelnog radnog i socijalnog funkcionisanja pojedinca, njegovih sposobnosti, potencijala, interesa i ograničenja, relevantnih činilaca u okruženju, mogućnosti za uključenje u profesionalnu rehabilitaciju, mjere aktivne politike zapošljavanja, odnosno zaposlenje.
Cilj mjere je utvrđivanje preostale radne