Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 10a Zakona o notarima ("Službeni list RCG", broj 68/05 i "Službeni list CG", broj 49/08), Ministarstvo pravde donosi

PRAVILNIK

O RADU NOTARA

(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 30 od 28. aprila 2009)

IOPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se uređuju pitanja određena Zakonom o notarima (u daljem tekstu: Zakon), kao i pitanja od značaja za organizaciju i način unutrašnjeg poslovanja kancelarije notara i rad notara.

Član 2

Primjenom ovog pravilnika obezbjeđuje se uredno i blagovremeno vršenje notarskih poslova, administrativno-tehničkih i drugih poslova značajnih za notarsku službu.

Član 3

Na pitanja koja nijesu uređena ovim pravilnikom, shodno se primjenjuju odredbe Sudskog poslovnika.

IIVRŠENjE NOTARSKE SLUŽBE

Član 4

Notar je obavezan da notarsku službu vrši u skladu sa Zakonom i na način predviđen ovim pravilnikom. Vršenje notarske službe mora biti uredno i ažurno.
U vršenju notarskih poslova notar, po pravilu, svaku radnju preduzima prema redosljedu prispijeća akta, tako da na jednak način štiti interes svake stranke.

Član 5

Notar organizuje notarsku službu zavisno od vrste i obima poslova i potrebe ažurnog i efikasnog vršenja.

1. Kancelarija notara

Član 6

Na zgradi u kojoj se nalazi kancelarija notara i na ulazu kancelarije mora biti istaknuta tabla sa nazivom kancelarije notara.
Tabla iz stava 1 ovog člana je pravougaonog oblika, dimenzija 45x25 cm i sadrži Grb Crne Gore, naziv: "Crna Gora", oznaku zvanja "Notar", prezime i ime notara i njegovo službeno sjedište, napisano na crnogorskom jeziku, velikim slovima u zlatnoj boji na tamnoj podlozi.

Član 7

Kancelarija notara može biti smještena u poslovnom ili stambenom objektu koji ispunjava uslove propisane ovim pravilnikom i mora imati poseban ulaz.
Ukoliko objekat iz stava 1 ovog člana nema lift, kancelarija notara može biti smještena najviše do trećeg sprata.
Kancelarija notara mora biti ukupne površine najmanje 50 m2 i mora da sadrži: radnu prostoriju, prostoriju za prijem stranaka, arhivu i sanitarni čvor.

Član 8

Kancelarija notara mora imati sljedeću opremu:
- mehanički uređaj za pisanje (pisaća mašina);
- kompjuter sa opremom za internet konekciju i štampač;
- sigurnosnu blagajnu (sef);
- telefon i faks;
- aparat za fotokopiranje;
- vatrootporne ormare i
- protivpožarni uređaj.

2. Pečat, štambilj i potpis

Član 9

Pečat notara je okruglog oblika, prečnika 38 mm i otiskuje se u crnoj, tamnoplavoj ili ljubičastoj tinti.
Pečatom notara može rukovati samo notar i ovlašćeno lice u kancelariji notara.
Pečat notara se mora držati zaključan.

Član 10

Štambilj notara je pravougaonog oblika, dimenzija 60dž40 mm i sadrži naziv: "Crna Gora", oznaku "NOTAR", prezime i ime notara i sjedište (Obrazac br. 1).
Notar je ovlašćen i dužan da u svom radu koristi štambilj propisan Zakonom i ovim pravilnikom.
Lica zaposlena u kancelariji notara mogu koristiti štambilj notara samo po njegovom ovlašćenju kao i u vezi sa radnjama za koje su ovlašćena da ih samostalno preduzimaju.
Van radnog vremena notara štambilj se mora držati zaključan.
Troškove za izradu pečata i štambilja snosi notar.

Član 11

Notar je dužan da, odmah nakon polaganja zakletve, ovjeri otisak svog pečata i štambilja kao i potpis kod predsjednika osnovnog suda na čijem području notar ima sjedište.
Zapisnik o ovjeri iz stava 1 ovog člana, potpisuje predsjednik suda, zapisničar i notar.
Ovjereni primjerak zapisnika predaje se notaru.

Član 12

Notar je dužan da, najkasnije u roku od 60 dana od dana polaganja zakletve, obezbijedi uslove za početak rada, u skladu sa ovim pravilnikom.

Član 13

Ministar nadležan za poslove pravosuđa (u daljem tekstu: ministar), formira komisiju od tri člana, koja utvrđuje ispunjenost uslova iz čl. 6, 7 i 8 ovog pravilnika.
O izvršenom pregledu i utvrđenom stanju komisija sačinjava zapisnik i daje ministru mišljenje o ispunjenosti uslova iz stava 1 ovog člana.
Ukoliko su ispunjeni svi propisani uslovi ministar dostavlja zapisnik Notarskoj komori (u daljem tekstu: Komora).

3. Radno vrijeme notara

Član 14

Radno vrijeme notara je 40 časova nedjeljno od ponedjeljka do petka i počinje i završava se kao i radno vrijeme suda.
U okviru radnog vremena iz stava 1 ovog člana, notar samostalno određuje radno vrijeme za prijem stranaka i to najmanje dva časa prije podne i dva časa poslije podne.
Notar jasno naznačava na ulazu u kancelariju radno vrijeme i vrijeme za prijem stranaka.

Član 15

O radnom vremenu i o vremenu za prijem stranaka notar obavještava, ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa (u daljem tekstu: Ministarstvo), predsjednika Komore, predsjednika osnovnog suda i skupštinu opštine na čijem području notar ima sjedište.

Član 16

U hitnim slučajevima, odnosno u slučaju neodložne potrebe, notar može obavljati službenu radnju i izvan utvrđenog radnog vremena, neradnim danom i praznikom, ali samo dok ta potreba traje.

Član 17

U slučaju odsustva u toku radnog vremena, notar na ulazu svoje kancelarije ističe obavještenje, koje sadrži vrijeme odsustva sa terminom povratka.
U slučaju duže spriječenosti za vršenje službe, zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga, notar ističe obavještenje na ulazu svoje kancelarije o licu koje će umjesto njega vršiti notarsku službu.

4. Uvid u rad notarske službe

Član 18

U okviru nadzora nad obavljanjem notarske službe iz člana 124 Zakona, Ministarstvo vrši uvid u odnosu na:
1) organizovanje notarske službe;
2) vođenje notarskih knjiga;
3) postupanje po depozitima;
4) primjenu notarske tarife;
5) vođenje propisanih evidencija i
6) poslove vezane za unutrašnje poslovanje kancelarije notara.
Ministarstvo vrši poslove iz stava 1 ovog člana, jedanput godišnje, a po potrebi i više puta.

IIINOTARSKI AKTI

1. Sastavljanje notarskog akta

Član 19

Notarski akt sastavlja notar, elektronskim ili mehaničkim uređajem za pisanje teksta na papiru formata A4 takvog kvaliteta koji garantuje trajnost notarskog akta.
Svi brojevi koji se odnose na novčane iznose, datume i druge važne brojčane oznake u notarskom aktu moraju biti ispisani i slovima.
Za otpravak i prepis notarskog akta može se upotrijebiti i aparat za fotokopiranje, koji se nalazi u kancelariji notara.

2. Označavanje notarskog akta

Član 20

Notarski akt se označava oznakom i brojem iz odgovarajućeg upisnika, odnosno notarske knjige kao i brojem kalendarske godine, a u gornjem desnom uglu stavlja se štambilj notara.

3. Označavanje i povezivanje notarskog akta od više stranica

Član 21

Ako se notarski akt sastoji od više stranica, prva stranica se označava kao notarski akt iz člana 20 ovog pravilnika, a svaka naredna stranica se označava brojem iz odgovarajućeg upisnika i rednim brojem stranice.
Sve stranice označene u skladu sa stavom 1 ovog člana, prošivaju se jemstvenikom, tako da se oba kraja jemstvenika na poleđini zadnje stranice pričvršćuju pečatnim voskom ili ljepljivom trakom, i ovjeravaju pečatom notara.
Postupak iz stava 2 ovog člana odnosi se i na punomoćja i druge priloge koji se prilažu uz notarski akt.
Ukoliko se punomoćje i drugi prilozi ne mogu spojiti sa notarskim aktom, na kraju će se popisati svi prilozi sa brojem i oznakom, sadržinom i datumom izdavanja.
Nakon uredno izvršenog označavanja i povezivanja notarskog akta sa više stranica u smislu stava 4 ovog člana, notar može potpisati notarski akt.
Na svakoj stranici notarskog akta, na vidnom dijelu ispod teksta, stavlja se paraf notara i stranke.
Punomoćja i drugi prilozi čuvaju se u omotu spisa kao sastavni dio notarskog akta.

4. Notarske ovjere

Član 22

Ovjera prepisa isprave, svojeručnog potpisa stranke, odnosno zakonskog zastupnika, staratelja ili punomoćnika, izvoda iz poslovnih knjiga, prevoda i potpisa zastupnika pravnog lica vrera se klauzulom o ovjeri. Ovjera se vrši nakon što se u upisniku o notarskim ovjerama i potvrdama izvrše svi upisi i potrebni potpisi.
Ovjera iz stava 1 ovog člana vrši se pod uslovima iz čl. 62 do 66 Zakona.

Član 23

Klauzula o ovjeri prepisa stavlja se ispod teksta koji se ovjerava, a klauzula o ovjeri potpisa ispod potpisa koji se ovjerava.
Ukoliko ispod