Na osnovu člana 10a Zakona o notarima ("Službeni list RCG", broj 68/05 i "Službeni list CG", broj 49/08), Ministarstvo pravde donosi
PRAVILNIK
O RADU NOTARA
(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 30 od 28. aprila 2009, 36/13)
IOPŠTE ODREDBE
Član 1
Ovim pravilnikom bliže se uređuju pitanja određena Zakonom o notarima (u daljem tekstu: Zakon), kao i pitanja od značaja za organizaciju i način unutrašnjeg poslovanja kancelarije notara i rad notara.
Član 2
Primjenom ovog pravilnika obezbjeđuje se uredno i blagovremeno vršenje notarskih poslova, administrativno-tehničkih i drugih poslova značajnih za notarsku službu.
Član 3
Na pitanja koja nijesu uređena ovim pravilnikom, shodno se primjenjuju odredbe Sudskog poslovnika.
IIVRŠENjE NOTARSKE SLUŽBE
Član 4
Notar je obavezan da notarsku službu vrši u skladu sa Zakonom i na način predviđen ovim pravilnikom. Vršenje notarske službe mora biti uredno i ažurno.
U vršenju notarskih poslova notar, po pravilu, svaku radnju preduzima prema redosljedu prispijeća akta, tako da na jednak način štiti interes svake stranke.
Član 5
Notar organizuje notarsku službu zavisno od vrste i obima poslova i potrebe ažurnog i efikasnog vršenja.
1. Kancelarija notara
Član 6
Na zgradi u kojoj se nalazi kancelarija notara i na ulazu kancelarije mora biti istaknuta tabla sa nazivom kancelarije notara.
Tabla iz stava 1 ovog člana je pravougaonog oblika, dimenzija 45x25 cm i sadrži Grb Crne Gore, naziv: "Crna Gora", oznaku zvanja "Notar", prezime i ime notara i njegovo službeno sjedište, napisano na crnogorskom jeziku, velikim slovima u zlatnoj boji na tamnoj podlozi.
Notar može postaviti i dodatnu tablu sa natpisom "Notar" i putokazom, u blizini svoje kancelarije, koja po obliku i izgledu odgovara tabli iz stava 2 ovog člana.
Član 7
Kancelarija notara može biti smještena u poslovnom ili stambenom objektu koji ispunjava uslove propisane ovim pravilnikom i mora imati poseban ulaz.
Ukoliko objekat iz stava 1 ovog člana nema lift, kancelarija notara može biti smještena najviše do trećeg sprata.
Kancelarija notara mora biti ukupne površine najmanje 50 m2 i mora da sadrži: radnu prostoriju, prostoriju za prijem stranaka, arhivu i sanitarni čvor.
Član 8
Kancelarija notara mora imati sljedeću opremu:
- mehanički uređaj za pisanje (pisaća mašina);
- kompjuter sa opremom za internet konekciju i štampač;
- sigurnosnu blagajnu (sef);
- telefon i faks;
- aparat za fotokopiranje;
- vatrootporne ormare i
- protivpožarni uređaj.
2. Pečat, štambilj i potpis
Član 9
Pečat notara je okruglog oblika, prečnika 38 mm i otiskuje se u crnoj, tamnoplavoj ili ljubičastoj tinti.
Pečatom notara može rukovati samo notar i ovlašćeno lice u kancelariji notara.
Pečat notara se mora držati zaključan.
Član 10
Štambilj notara je pravougaonog oblika, dimenzija 60dž40 mm i sadrži naziv: "Crna Gora", oznaku "NOTAR", prezime i ime notara i sjedište (Obrazac br. 1).
Notar je ovlašćen i dužan da u svom radu koristi štambilj propisan Zakonom i ovim pravilnikom.
Lica zaposlena u kancelariji notara mogu koristiti štambilj notara samo po njegovom ovlašćenju kao i u vezi sa radnjama za koje su ovlašćena da ih samostalno preduzimaju.
Van radnog vremena notara štambilj se mora držati zaključan.
Troškove za izradu pečata i štambilja snosi notar.
Član 10a
U postupku ovjere izvornika i otpravka izvornika notar koristi i metalni žig čiji otisak stavlja na posljednjoj stranici.
Sadržina žiga iz stava 1 ovog člana identična je sadržini pečata notara i otiskuje se u pečatnom vosku ili na papirnoj naljepnici - vinjeti ispod koje su provučeni završni krajevi jemstvenika na poleđini posljednje stranice izvornika odnosno otpravka izvornika.
Član 11
Notar je dužan da, odmah nakon polaganja zakletve, ovjeri otisak svog pečata i štambilja kao i potpis kod predsjednika osnovnog suda na čijem području notar ima sjedište.
Zapisnik o ovjeri iz stava 1 ovog člana, potpisuje predsjednik suda, zapisničar i notar.
Ovjereni primjerak zapisnika predaje se notaru.
Član 12
Notar je dužan da, najkasnije u roku od 60 dana od dana polaganja zakletve, obezbijedi uslove za početak rada, u skladu sa ovim pravilnikom.
Član 13
Ministar nadležan za poslove pravosuđa (u daljem tekstu: ministar), formira komisiju od tri člana, koja utvrđuje ispunjenost uslova iz čl. 6, 7 i 8 ovog pravilnika.
O izvršenom pregledu i utvrđenom stanju komisija sačinjava zapisnik i daje ministru mišljenje o ispunjenosti uslova iz stava 1 ovog člana.
Ukoliko su ispunjeni svi propisani uslovi ministar dostavlja zapisnik Notarskoj komori (u daljem tekstu: Komora).
3. Radno vrijeme notara
Član 14
Radno vrijeme notara je 40 časova nedjeljno od ponedjeljka do petka i počinje i završava se kao i radno vrijeme suda.
U okviru radnog vremena iz stava 1 ovog člana, notar samostalno određuje radno vrijeme za prijem stranaka i to najmanje dva časa prije podne i dva časa poslije podne.
Notar jasno naznačava na ulazu u kancelariju radno vrijeme i vrijeme za prijem stranaka.
Član 15
O radnom vremenu i o vremenu za prijem stranaka notar obavještava, ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa (u daljem tekstu: Ministarstvo), predsjednika Komore, predsjednika osnovnog suda i skupštinu opštine na čijem području notar ima sjedište.
U slučaju da notar odsustvuje iz kancelarije duže od pet radnih dana, kao i u slučaju korišćenja godišnjeg odmora, notar je dužan da obavijesti Ministrastvo i Komoru o vremenu i razlozima odsustva, kao i o zamjeniku notara ili o notaru kojeg je odredio da obavlja poslove u njegovo ime.
Član 16
U hitnim slučajevima, odnosno u slučaju neodložne potrebe, notar može obavljati službenu radnju i izvan utvrđenog radnog vremena, neradnim danom i praznikom, u kancelariji ili van kancelarije notara, ali samo dok ta potreba traje i na zahtjev stranke koji mora biti opravdan.
Zahtjev stranke smatra se opravdanim kad je zaključenje pravnog posla neophodno radi zaštite prava i interesa tog lica i kad:
- zbog starosti, bolesti ili invaliditeta stranka ne može da dođe u kancelariju notara ni uz pomoć drugih lica;
- to zahtijeva lice koje se nalazi na liječenju u bolnici ili u drugoj ustanovi za rehabilitaciju ili u ustanovi za zbrinjavanje i boravak starih lica;
- to zahtijeva lice koje se nalazi na izdržavanju kazne zatvora.
Član 16a
Notar je dužan da o obavljenoj službenoj radnji iz člana 16 ovog pravilnika sačini zapisnik, koji potpisuje stranka, i konstatuje da potpis stranke na ovom zapisniku zamjenjuje njen potpis u upisniku o notarskim zapisima i zapisnicima "UZZ" ili u upisniku o notarskim ovjerama i potvrdama "OVP".
Zapisnik iz stava 1 ovog člana je sastavni dio notarskog zapisa ili notarske ovjere i prilaže se uz zapis ili notarsku ovjeru, a u upisniku o notarskim zapisima i zapisnicima "UZZ" ili upisniku o notarskim ovjerama i potvrdama "OVP" u rubrici "Napomena" upisuje se broj službene radnje sa napomenom da je službena radnja obavljena na način iz člana 16 stav 1 ovog pravilnika.
Član 17
U slučaju odsustva u toku radnog vremena, notar na ulazu svoje kancelarije ističe obavještenje, koje sadrži vrijeme odsustva sa terminom povratka.
U slučaju duže spriječenosti za vršenje službe, zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga, notar ističe obavještenje na ulazu svoje kancelarije o licu koje će umjesto njega vršiti notarsku službu.
4. Uvid u rad notarske službe
Član 18
U okviru nadzora nad obavljanjem notarske službe iz člana 124 Zakona, Ministarstvo vrši uvid u odnosu na:
1) organizovanje notarske službe;
2) vođenje notarskih knjiga;
3) postupanje po depozitima;
4) primjenu notarske tarife;
5) vođenje propisanih evidencija i
6) poslove vezane za unutrašnje poslovanje kancelarije notara.
Ministarstvo vrši poslove iz stava 1 ovog člana, jedanput godišnje, a po potrebi i više puta.
IIINOTARSKI AKTI
1. Sastavljanje notarskog akta
Član 19
Notarski akt sastavlja notar elektronskim ili mehaničnim uređajem za pisanje teksta na papiru formata A4 takvog kvaliteta koji garantuje trajnost