Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 49a Carinskog zakona ("Službeni list RCG", br. 7/02, 38/02, 72/02, 21/03, 29/05 i 66/06), Ministarstvo finansija donijelo je

PRAVILNIK

O POSEBNIM MJERAMA CARINSKOG NADZORA I CARINSKOM POSTUPKU ZA ROBE KOJE SE KORISTE ZA SNABDIJEVANjE PREVOZNIH SREDSTAVA U MEĐUNARODNOM SAOBRAĆAJU

(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 78 od 22. decembra 2006, 57/07, "Sl. listu Crne Gore", br. 52 od 2. septembra 2010, 34/11, 27/13)

Opšte odredbe

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se posebne mjere carinskog nadzora i carinski postupak za robe koje se koriste za snabdijevanje prevoznih sredstava u međunarodnom saobraćaju (pomorski, vazdušni i željeznički).

Snabdijevanje brodova, jahti i čamaca

Član 2

Brodovi, jahte i čamci, prilikom isplovljavanja iz pristaništa, odnosno luke, brodogradilišta ili sa carinskog područja Crne Gore (u daljem tekstu: carinsko područje) mogu se, pod carinskim nadzorom, snabdijevati životnim namirnicama i drugim potrebnim proizvodima iz carinskih skladišta tipa "A", "C" i "D" i slobodnih zona.
Carinski nadzor nad robom iz stava 1 ovog člana, traje do isplovljavalja broda, čamca ili jahte, odnosno iznošenja robe iz carinskog područja.
Plovni objekti iz stava 1 ovog člana, mogu se snabdijevati tehničkom robom samo u pristaništu, odnosno luci iz koje napuštaju carinsko područje.
Izuzetno. od stava 3 ovog člana, plovni objekti se mogu snabdijevati tehničkom robom i u drugom pristaništu, odnosno luci pod uslovom da se roba smjesti pod carinski nadzor u prostorije, na tim objektima na koje carinski organ stavlja carinska obilježja i koja se ne smiju povrijediti dok plovni objekti ne napuste carinsko područje.

Član 3

Snabdijevanjem, u smislu ovog pravilnika, ne smatra se:
1) utovar robe u brod radi prevoza u međunarodnom saobraćaju i
2) upućivanje na plovne objekte iz člana 2 stav 1 ovog pravilnika, djelova opreme, brodskog inventara, rezervnih djelova i drugih proizvoda neophodnih za njihovu opravku ili redovno održavanje.

Član 4

Strana roba za snabdijevanje stranih brodova, jahti i čamaca namijenjenih sportu ili rekreaciji može se uputiti preko pravnog lica registrovanog za snabdijevanje plovnih objekata iz carinskog skladišta (u daljem tekstu: pravno lice), koje se nalazi na pristaništu, odnosno luci otvorenoj za međunarodni saobraćaj, na osnovu fakture i otpremnice.
Faktura i otpremnica popunjavaju se u najmanje pet primjeraka numerisanih rednim brojem.
Carinski organ na pristaništu, odnosno luci ovjerava sve primjerke faktura i otpremnica, od kojih po jedan primjerak zadržavaju carinsko skladište, pravno lice i carinski organ, a ostali primjerci prate robu i predaju se zapovjedniku plovnog objekta, odnosno ovlašćenom članu posade, koji jedan primjerak fakture i otpremnice ovjerava brodskim pečatom ili svojim potpisom u prisustvu carinskog službenika, čime potvrđuje prijem robe.
Pravno lice, dužno je da carinskom organu podnese deklaraciju za ponovni izvoz strane robe najkasnije do 10-og u mjesecu, za robu prodatu u prethodnom mjesecu. Uz carinsku deklaraciju za ponovni izvoz prilaže se specifikacija prodate robe koja je sastavljena na osnovu ovjerenih faktura, odnosno otpremnica, kao i fotokopije ovjerenih faktura pravnog lica.
Roba koja nije prodata na međunarodnim linijama vraća se, uz podnošenje deklaracije za carinsko skladištenje, u carinsko skladište u roku od 24 časa ili se zadržava na brodu, ako je brod pod carinskim nadzorom ili ako nastavlja plovidbu na međunarodnoj liniji.

Član 5

Domaća roba iz carinskih skladišta, odnosno direktno sa carinskog područja upućuje se radi snabdijevanja stranih brodova, jahti i čamaca namijenjenih sportu ili rekreaciji na osnovu fakture, odnosno otpremnice, koje se popunjavaju i ovjeravaju u skladu sa članom 4 st. 2 i 3 ovog pravilnika.
Carinski organ na zahtjev pravnog lica koje je snabdijelo strani brod, jahtu i čamac koji su namijenjeni sportu ili rekreaciji, domaćom robom koja je prodata, odobriće za tu robu postupak izvoznog carinjenja.
Pravno lice je dužno da podnese izvoznu carinsku deklaraciju za carinjenje robe iz stava 1 ovog člana, sa specifikacijom prodate robe koja je sastavljena na osnovu ovjerenih faktura, odnosno otpremnica, kao i fotokopije ovjerenih faktura u roku iz člana 4 stav 4 ovog pravilnika.

Član 6

Plovni objekti iz člana 2 stav 1 ovog pravilnika snabdijevaju se pod carinskim nadzorom gorivom i mazivom prije napuštanja teritorijalnih voda, nakon čega podnose odlazeći manifest odnosno odobrenje za krstarenje i zadržavanje strane jahte ili stranog čamca u obalnom moru Crne Gore (u daljem tekstu: odobrenje za krstarenje). Carinski nadzor se sprovodi na osnovu fakture, odnosno otpremnice pravnog lica, koje se popunjavaju i ovjeravaju u skladu sa članom 4 st. 2 i 3 ovog pravilnika.
Pravno lice je dužno da gorivo i mazivo izvozno ocarini, u roku i na način propisan članom 4 stav 4 ovog pravilnika.
U opravdanim slučajevima (viša sila, nestanak goriva, odnosno maziva za vrijeme plovidbe, bavljenje u brodogradilištu i dr.), carinski organ može odobriti da se na brod, jahtu, čamac ili drugi plovni objekat koji je ostao bez goriva, odnosno maziva prenesu sa drugog broda, jahte, čamca ili drugog plovnog objekta manje količine goriva ili maziva potrebnog za plovidbu do prvog pristaništa, odnosno luke u kojima se može izvršiti redovno snabdijevanje.

Član 7

Strani i domaći putnički brodovi koji saobraćaju sa inostranstvom na redovnim i čarter - linijama u pomorskom saobraćaju mogu se snabdijevati namirnicama, cigaretama, pićem, tehničkom robom i drugim proizvodima namijenjenim brodu, posadi i putnicima u količinama koje su potrebne za popunjavanje brodskih zaliha.
Strani i domaći teretni brodovi koji saobraćaju u međunarodnom pomorskom saobraćaju mogu se snabdijevati namirnicama i drugim proizvodima namijenjenim brodu i posadi u količinama potrebnim za popunjavanje brodskih zaliha.
Brodovi iz st. 1 i 2 ovog člana, dužni su da vode posebnu evidenciju o stanju brodskih zaliha, tako da se u svakom trenutku može sprovesti carinski nadzor.

Član 8

Brodovi iz člana 7 ovog pravilnika, mogu se snabdijevati cigaretama ili drugim duvanskim prerađevinama i alkoholnim pićima samo u količinama u zavisnosti od broja članova posade, putnika i dužine putovanja, a najviše do 40 komada cigareta ili drugih duvanskih prerađevina u odgovarajućoj količini i do jednog litra alkoholnog pića po članu posade, za svaki dan zadržavanja u carinskom području, a u pristaništu, odnosno luci iz koje napuštaju carinsko područje i cigaretama ili drugim duvanskim prerađevinama i alkoholnim pićem u količinama potrebnim za popunjavanje brodskih zaliha.
Podaci o cigaretama ili drugim duvanskim prerađevinama i alkoholnim pićima kojima je brod snabdjeven upisuju se u brodsku evidenciju.
Alkoholna pića, u smislu ovog pravilnika, su proizvodi koji se svrstavaju u tarifni broj 2203 do 2206 ili u tarifni broj 2208 Carinske tarife.

Član 9

Zalihe robe koje su veće od potreba potrošnje na brodu do sljedećeg pristaništa ili luke u kojoj brod pristaje, odnosno do izlaska broda iz carinskog područja, moraju se smjestiti u prostorije na brodu na koje carinski organ stavlja carinska obilježja.
Carinska obilježja može ukloniti ovlašćeni carinski službenik ili se to može učiniti uz njegovo odobrenje (službena zabilješka na manifestu odnosno odobrenju za krstarenje) po izlasku broda iz carinskog područja.

Član 10

Strane jahte i čamci namijenjeni sportu ili rekreaciji, mogu se snabdijevati cigaretama do 40 komada ili drugim duvanskom prerađevinama u odgovarajućoj količini i alkoholnim pićima do jednog litra po članu posade i ukrcanom putniku za svaki dan zadržavanja u carinskom području. Dnevno snabdijevanje cigaretama ili drugim duvanskim prerađevinama i alkoholnim pićima može se izvršiti i unaprijed, ali najviše za sedam dana.
Plovni objekti iz stava 1 ovog člana, mogu se u pristaništu iz kojeg napuštaju carinsko područje ' jednom snabdjeti cigaretama do 400 komada ili drugim duvanskim prerađevinama u odgovarajućoj količini i alkoholnim pićima do tri litra po članu posade i ukrcanom putniku.
Carinski organ stavlja zabilješku o izvršenom snabdijevanju na odobrenju za plovidbu.

Član 11

Brodovi koji se zadržavaju u pristaništu, ili luci (radi utovara, odnosno istovara) ili brodogradilištu (radi remonta, opravke i sl.), mogu se snabdijevati namirnicama i drugim proizvodima namijenjenim posadi broda.
Brodovi iz stava 1 ovog člana, mogu se snabdjeti cigaretama ili drugim duvanskim prerađevinama i alkoholnim pićem za potrebe posade u količinama zavisno od broja članova posade, a najviše do 40 komada cigareta ili drugih duvanskih prerađevina u odgovarajućoj količini i do jednog litra alkoholnog pića po članu posade, za svaki dan zadržavanja u carinskom području, a u pristaništu, odnosno luci iz koje napuštaju carinsko područje i cigaretama ili drugim duvanskim prerađevinama i alkoholnim pićima u količinama potrebnim