Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 37 Zakona o gimnaziji ("Službeni list RCG", br. 64/02 i 49/07 i "Službeni list CG", broj 45/10), Ministarstvo prosvjete i nauke donijelo je

PRAVILNIK

O POLAGANjU POPRAVNIH, DOPUNSKIH, DIFERENCIJALNIH I RAZREDNIH ISPITA U GIMNAZIJI

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 74 od 17. decembra 2010)

IOPŠTE ODREDBE

Sadržaj

Član 1

Ovim pravilnikom se uređuje polaganje popravnih, dopunskih, diferencijalnih i razrednih ispita (u daljem tekstu: ispit) u gimnaziji.

Rokovi

Član 2

Ispiti se obavljaju, po pravilu, u vrijeme kada se ne održava nastava.

Oglašavanje

Član 3

Gimnazija objavljuje raspored polaganja ispita (datum, čas, mjesto, spisak kandidata), na oglasnoj tabli najkasnije pet dana prije početka ispitnog roka.

Učenik sa posebnim obrazovnim potrebama

Član 4

Učenik sa posebnim obrazovnim potrebama polaže ispit po odredbama ovog pravilnika, u skladu sa obrazovnim programom.

IIORGANIZACIJA I TOK ISPITA

Mjesto polaganja

Član 5

Redovni i vanredni učenik (u daljem tekstu: kandidat) polaže ispit u gimnaziji u koju je upisan, odnosno u kojoj želi da nastavi školovanje.
Kandidat koji je započeo polaganje ispita u jednoj gimnaziji nastavlja polaganje ispita istog razreda u toj gimnaziji.

Zahtjev

Član 6

Zahtjev za polaganje ispita kandidat podnosi gimnaziji u roku koji utvrđuje nastavničko vijeće.
Uz zahtjev za polaganje dopunskih, diferencijalnih i razrednih ispita kandidat prilaže svjedočanstva o završenim prethodnim razredima koje je stekao u srednjoj školi.
Polaganje ispita odobrava direktor gimnazije i utvrđuje raspored i vrijeme polaganja u rokovima utvrđenim u članu 2 ovog pravilnika, u skladu sa uslovima propisanim zakonom.
U slučaju neodobravanja polaganja ispita, kandidat ima pravo prigovora nastavničkom vijeću u roku od tri dana od dana donošenja, odnosno saopštavanja odluke o neodobravanju polaganja ispita.
Odluka iz stava 4 ovog člana, je konačna.

Komisija

Član 7

Ispit se održava pred ispitnom komisijom (u daljem tekstu: komisija). Komisiju, iz stava 1 ovog člana, imenuje nastavničko vijeće, na prijedlog direktora gimnazije, po pravilu, najkasnije 15 dana prije početka ispitnog roka. Komisiju sačinjavaju: predsjednik, stalni član i ispitivač.
Predsjednik komisije i stalni član je nastavnik koji izvodi predmetni program iz istog ili srodnog predmeta koji kandidat polaže, a ispitivač je nastavnik koji izvodi predmetni program iz nastavnog predmeta koji kandidat polaže.
Izuzetno od stava 3 ovog člana kada kandidat polaže popravni ispit predsjednik komisije je, po pravilu, odjeljenski starješina.
Nastavničko vijeće određuje zamjenike predsjednika, stalnog člana i ispitivača, u skladu sa odredbama stava 4 ovog člana.
Na zahtjev kandidata, odnosno njegovog roditelja ili staratelja, iz komisije na popravnom ispitu može biti izuzet predmetni nastavnik.
U slučaju kada kandidat, odnosno njegov roditelj ili staratelj, traži izuzeće predmetnog nastavnika, a gimnazija nema drugog nastavnika tog nastavnog predmeta, ispitivač je nastavnik tog nastavnog predmeta koji ne izvodi nastavu u toj gimnaziji.

Način rada i odlučivanja

Član 8

Komisija radi i odlučuje na sjednicama. Komisija donosi odluku većinom glasova.

Identitet

Član 9

Komisija prije početka ispita utvrđuje identitet kandidata na osnovu lične karte, đačke knjižice, druge lične isprave, ili saznanja koje članovi komisije imaju o identitetu kandidata.

Pravila

Član 10

Komisija prije početka polaganja pisanog zadatka (u daljem tekstu: pismeni dio ispita) upozorava kandidata da je dužan da samostalno radi.
Za vrijeme trajanja pismenog dijela ispita kandidatima nije dozvoljena međusobna komunikacija i upotreba mobilnog telefona.
Kandidat je dužan da poslije završetka pismenog dijela ispita napusti prostoriju u kojoj se održava ispit.

Gubitak prava polaganja ispita

Član 11

Kandidat može izgubiti pravo na polaganje ispita ako u toku ispita: narušava red i ometa obavljanje ispita i samovoljno napusti prostoriju u kojoj se održava ispit.
Odluku o gubitku prava na polaganje ispita, iz stava 1 ovog člana, donosi komisija.
Na odluku, iz stava 1 ovog člana, kandidat ima pravo prigovora direktoru gimnazije u roku od dva dana od dana saopštavanja, odnosno dostavljanja odluke.
Odluka iz stava 3 ovog člana, je konačna.
Ukoliko se prigovor uvaži, direktor određuje termin u kome kandidat polaže ispit u tom ispitnom roku.

Spriječenost

Član 12

Kandidat koji je podnio zahtjev za polaganje ispita, ali je zbog bolesti ili drugog opravdanog razloga spriječen da pristupi polaganju, kao i kandidat koji je propustio rok za podnošenje zahtjeva za polaganje ispita, dužan je da, najkasnije do dana polaganja ispita, o razlozima spriječenosti pismeno obavijesti gimnaziju uz dostavljanje potrebnih dokaza.
U slučaju, iz stava 1 ovog člana, direktor određuje novi termin za polaganje ispita u tom ispitnom roku, o čemu obavještava nastavničko vijeće.

IIIISPIT

Djelovi ispita

Član 13

Ispit se sastoji iz pismenog dijela ispita i usmenog dijela ispita, u skladu sa predmetnim programom.
Pismeni dio ispita kandidat polaže iz nastavnog predmeta iz kojeg se u toku nastavne godine vrši taj vid provjere znanja učenika, u skladu sa predmetnim programom.
Usmeni dio ispita kandidat polaže iz predmeta koji su utvrđeni nastavnim planom za određeni obrazovni program.
Usmeni dio ispita kandidat polaže bez obzira na postignuti uspjeh (dobijenu ocjenu) na pismenom dijelu ispita.
Kandidat koji nije pristupio polaganju pismenog dijela ispita ne može polagati usmeni dio ispita.

Pismeni dio ispita

Član 14

Na pismenom dijelu ispita ispitivač predlaže najmanje po tri teme, odnosno grupe zadataka, od kojih komisija bira jednu temu, odnosno grupu zadataka.
Ukoliko ne prihvati ni jednu od predloženih tema, odnosno