Na osnovu člana 6 stav 1 tačka 9, a u vezi sa članom 103 stav 8, Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni list CG", broj 30/12), uz saglasnost Ministarstva pomorstva i saobraćaja, Agencija za civilno vazduhoplovstvo, donijela je
PRAVILNIK
O ORGANIZACIJI RADNOG VREMENA MOBILNIH RADNIKA U CIVILNOM VAZDUHOPLOVSTVU(*)
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 14 od 15. marta 2013)
Član 1
Ovim pravilnikom utvrđuju se organizacija radnog vremena, vremena leta, sigurnosna i zdravstvena zaštita, godišnji odmor i slobodni dani mobilnig osoblja u civilnom vazduhoplovstvu,
Član 2
Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom pravilniku imaju sljedeća značenja:
1) radno vrijeme je svako vrijeme tokom kojeg radnik radi, nalazi se na raspolaganju poslodavcu i obavlja svoju djelatnost odnosno službu u skladu sa nacionalnim zakonima i/ili praksom.
2) mobilno osoblje u civilnom vazduhoplovstvu su članovi posade civilnog vazduhoplova zaposleni u pravnom ili fizičkom licu koji ima sjedište u Crnoj Gori;
3) vrijeme leta je vrijeme od trenutka kad se vazduhoplov prvi put pokrene sa parking mjesta radi polijetanja do trenutka kad se potpuno zaustavi na predviđenom parking mjestu i zaustavi sve motore.
Član 3
Kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu može se utvrditi veći obim prava i povoljniji uslovi rada za mobilno osoblje u civilnom vazduhoplovstvu od prava i uslova utvrđenih ovim pravilnikom.
Primjena ovog pravilnika ne može smanjiti opšti nivo zaštite radnika u oblasti civilnog vazduhoplovstva.
Član 4
Propisi kojima se uređuje organizaciji radnog vremena, sigurnosna i zdravstvena zaštita mobilnog osoblja u civilnom vazduhoplovstvu, kolektivni ugovori iz oblasti civilnog vazduhoplovstva i ugovori o radu moraju sadržati minimalne standarde propisane ovim pravilnikom.
Član 5
Mobilno osoblje u civilnom vazduhoplovstvu ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri sedmice, u skladu sa uslovima za sticanje prava na godišnji odmor i odobravanjem godišnjeg odmora propisanim zakonom kojim su uređeni prava i obaveze zaposlenih po osnovu rada.
Najkraće vrijeme plaćenog godišnjeg odmora se ne smije zamijeniti novčanom naknadom, osim u slučaju prestanka radnog odnosa.
Član 6
Mobilno osoblje u civilnom vazduhoplovstvu ima pravo na besplatno utvrđivanje zdravstvene sposobnosti prije zasnivanja radnog odnosa i poslije zasnivanja radnog odnosa u redovnim periodima.
Ako član mobilnog osoblja u civilnom vazduhoplovstvu ima zdravstvene probleme za koje je utvrđeno da su posledica noćnog rada, biće premješten, ako je moguće, na druge odgovarajuće poslove u dnevnoj smjeni, mobilnog ili stacionarnog karaktera.
Besplatno utvrđivanje zdravstvene sposobnosti iz stava 1 ovog člana podliježe čuvanju ljekarske tajne i može se obaviti u javnoj zdravstvenoj ustanovi.
Član 7
Mobilno osoblje u civilnom vazduhoplovstvu mora da ima sigurnosnu i zdravstvenu zaštitu adekvatnu poslu koji obavlja.
Mobilnom osoblju u civilnom vazduhoplovstvu u cilju zaštite zdravlja i sigurnosti moraju biti stalno dostupne odgovarajuće zaštitne i preventivne usluge odnosno pogodnosti.
Član 8
Za organizaciju rada prema određenom obrascu, poslodavac mora da uzme u obzir opšte načelo prilagođavanja rada radnicima.
Član 9
Podaci o posebnim obrascima rada mobilnog osoblja u civilnom vazduhoplovstvu, moraju se dostaviti Agenciji na njen zahtjev.
Član 10
Radno vrijeme, ograničenja vremena letenja, vremena na dužnosti i zahtjeva za dnevni odmor, koji su uređeni ili će se urediti drugim propisima, ne mogu uticati na organizaciju radnog vremena propisanu ovim pravilnikom.
Radno vrijeme mobilnog osoblja u civilnom vazduhoplovstvu, uključujući određeno vrijeme dežurstva za obavljanje službe u skladu sa zakonom, ne smije biti duže od 2000 sati godišnje, s tim da vrijeme leta ne smije biti duže od 900 sati.
Godišnje radno vrijeme mora biti ravnomerno raspodijeljeno tokom godine.
Član 11
Ne računajući plaćeni godišnji odmor iz člana 6 ovog pravilnika, mobilnom osoblju u civilnom vazduhoplovstvu se, uz prethodnu najavu mora obezbijediti korišćenje slobodnih dana tokom kojih su oslobođeni obavljanja svake službe odnosno dežurstva za obavljanje službe i to:
(a) najmanje sedam lokalnih dana svakog kalendarskog mjeseca, koji mogu obuhvatati vrijeme dnevnog odmora predviđeno zakonom i
(b) najmanje 96 lokalnih dana svake kalendarske godine, koji mogu obuhvatati vrijeme dnevnog odmora predviđeno zakonom.
Član 12
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Crne Gore".
Broj: 01/2-326/3-13
Podgorica, 12.03.2013. godine
Direktor, Dragan Đurović, s.r.
(*) U ovaj pravilnik prenešeno je Uputstvo Savjeta br.2000/79/EZ od 27. novembra 2000. godine koja se odnosi na Evropski sporazum o organizaciji radnog vremena mobilnog osoblja u civilnom vazduhoplovstvu, koji su zaključili Udruženje evropskih vazdušnih prevoznika (AEA), Savez evropskih transportnih radnika (ETF), Evropsko udruženje letačkog osoblja (ECA), Udruženje vazduhoplovnih kompanija evropskih regija (ERA) i Međunarodno udruženje vazdušnih prevoznika (IACA).