Na osnovu člana 10 stav 2 Zakona o poštanskim uslugama ("Službeni list Republike Crne Gore", broj 46/05), Ministarstvo ekonomije donijelo
PRAVILNIK
O OPŠTIM USLOVIMA ZA OBAVLjANjE POŠTANSKIH USLUGA
(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 29 od 4. maja 2006)
IOPŠTE ODREDBE
Član 1
Ovim pravilnikom utvrđuju se uslovi i način obavljanja poštanskih usluga, rokovi za prenos i uručenje poštanskih pošiljaka, gustina pristupnih tačaka poštanskoj mreži i pristup mreži univerzalnog poštanskog operatora.
Odredbe ovog pravilnika primjenjuju se i na obavljanje poštanskih usluga u međunarodnom poštanskom saobraćaju, ako aktima Svjetskog poštanskog saveza nije drugačije određeno.
Član 2
U obavljanju i korišćenju poštanskih usluga i ostvarivanju međusobnih prava i obaveza koje iz toga proizilaze, poštanski operator i korisnici poštanskih usluga pridržavaće se načela savjesnosti i poštenja.
Izbor vrste poštanske usluge
Član 3
Korisnici poštanskih usluga opredjeljuju se za onu vrstu poštanskih usluga koja odgovara:
1. prirodi sadržine pošiljke,
2. vrsti i značaju pošiljke,
3. brzini prenosa i načinu uručenja,
4. stvarnoj vrijednosti pošiljke,
5. značaju saopštenja,
6. adresi primaoca.
Radno vrijeme
Član 4
Radno vrijeme jedinica poštanske mreže (u daljem tekstu: JPM) za rad sa korisnicima poštanskih usluga mora biti vidno istaknuto na ulazu u poslovni objekat, odnosno u prostorijama JPM koje služe za rad neposredno sa korisnicima poštanskih usluga.
Za obavljanje pojedinih vrsta poštanskih usluga radno vrijeme u JPM mora biti i posebno naznačeno na odgovarajućim radnim mjestima; ako se razlikuje od radnog vremena iz stava 1 ovog člana.
Poštanski operator može sa korisnicima poštanskih usluga ugovarati posebno radno vrijeme i mjesto obavljanja poštanskih usluga.
Punomoćje
Član 5
Poštanske usluge se po pravilu obavljaju na osnovu ugovora o pristupu.
Korisnici poštanskih usluga mogu poštanske usluge da ostvaruju preko punomoćnika u skladu sa opštim propisima o punomoćju.
Punomoćje se može izdati za uručenje svih poštanskih pošiljaka, za pojedine vrste pošiljaka ili za pojedinačnu pošiljku. Korisnici poštanskog pregratka (faha), odnosno pravna lica koriste poštanski fah na osnovu punomoćja za sve vrste pošiljaka.
Punomoćje iz stava 3 ovog člana ovjereno od nadležnih organa važi za vrijeme koje je u njemu označeno, a punomoćje koje je ovjereno od poštanskog operatora važi samo za usluge tog operatora i vrijeme koje je u njemu označeno.
Isprave za dokazivanje identiteta
Član 6
Za dokazivanje identiteta korisnika poštanskih usluga služe sljedeće isprave:
1. lična karta,
2. pasoš,
3. druge isprave izdate od nadležnog državnog organa o kojima se vodi službena evidencija, a koje sadrže fotografiju, matični broj lica i adresu korisnika.
Izuzetno od odredbe stava 1 ovog člana, kao dokaz identiteta može poslužiti i izjava svjedoka čiji se identitet utvrđuje ispravama iz stava 1 ovog člana.
IIPOŠTANSKE USLUGE
Član 7
Poštanska usluga je usluga prijema, prerade, prenosa i uručenja poštanskih pošiljaka koje obavljaju poštanski operatori u skladu sa zakonom.
Poštanske pošiljke obuhvataju pismonosne pošiljke, pakete i uputnice.
Član 8
Poštanske usluge se dijele na univerzalnu poštansku uslugu i komercijalne poštanske usluge.
Član 9
Pod univerzalnom poštanskom uslugom smatraju se usluge prijema, prerade i uručenja poštanskih pošiljaka u unutrašnjem i mjeđunarodnom saobraćaju:
1. pismonosnih pošiljaka mase do 2 kg i sekograma mase do 7 kg,
2. paketa mase do 10 kg,
3. uputnica,
4. preporučenih i vrijednosnih poštanskih pošiljaka kao posebne usluge.
1. Pismonosne pošiljke
Član 10
Pismonosne pošiljke su:
1. pismo,
2. sudsko pismo,
3. dopisnica,
4. tiskovina,
5. direktna pošta,
6. sekogram.
Pismo
Član 11
Pismo je pošiljka koja sadrži pisano saopštenje u zatvorenom omotu bez označene vrijednosti, kao i svaka druga pošiljka koja u pogledu dimenzija i mase odgovara uslovima propisanim za pismo i ako ne sadrži pisano saopštenje.
Pismo mora biti zatvoreno radi zaštite sadržaja od mogućih oštećenja u toku prenosa, tako da se u toku prenosa sadržaj ne može izvaditi ni oštetiti bez vidljivog traga na omotu.
Izuzetno od stava 2 ovog člana, u otvorenom omotu može se primiti pismo koje sadrži čestitku.
Pismo može biti mase do 2 kg.
Dimenzije pisma su:
1. najmanje dimenzije pisma su 90mmx140mm,
2. najveće dimenzije pisma su 900mm, u zbiru dužine, širine i visine, s tim da ni jedna od dimenzija ne može biti pojedinačno veća od 600mm,
3. najmanje dimenzije pisma u obliku valjka su 170mmu zbiru dužine i dva prečnika, s tim da dužina ne može biti manja od 100mm,
4. najveće dimenzije pisma u obliku valjka su 1040mmu zbiru dužine i dva prečnika, s tim da dužina ne može biti veća od 900mm,
Odstupanje od dimenzija pisma iz stava 5 ovog člana može biti 2mm.
Sudsko pismo
Član 12
Sudsko pismo je registrovana poštanska pošiljka u sudskom, upravnom i prekršajnom postupku.
Sudsko pismo kao sastavni dio sadrži povratnicu iste veličine i boje koja je po gornjoj ivici perforisana.
Masa i dimenzija pisma iz člana 11 ovog pravilnika primjenjuje se i na sudsko pismo.
Nadležni organ može sam da mehanografski izrađuje omot za sudsko pismo koji u pogledu mase i dimenzija odgovara uslovima za pismo.
Dopisnica
Član 13
Dopisnica je pošiljka mase do 20gizrađena od tvrdog kartona ili čvrstog papira u obliku pravougaonika koja se šalje bez omota. Dopisnica ne smije imati izbočine ili ispupčene djelove.
Najmanje dimenzije dopisnice su 90mmx140mm, a najveće 120mmx235mm, uz dozvoljeno odstupanje od 2mm.
Dopisnica koja ne ispunjava uslove iz st. 1 i 2 ovog člana ili je većih dimenzija od 120mmx235mm, ali najviše do najvećih dimenzija za pismo, smatra se pismom i ne mora se nalaziti u omotu.
Dopisnicama se smatraju sve vrste razglednica i čestitki ako ispunjavaju propisane uslove.
Poštanska dopisnica univerzalnog poštanskog operatora mora u zaglavlju na prednjoj strani imati naziv "DOPISNICA-CARTE POSTALE".
Najmanje desna polovina prednje strane dopisnice namijenjena je za adresu primaoca, označavanje poštarine, službene oznake i naljepnice, a poleđina i najviše lijeva polovina prednje strane namijenjeni su za saopštenje.
Tiskovina
Član 14
Tiskovina je otvorena pošiljka, koja nema karakter prepiske između pošiljaoca i primaoca a štampana je u više istovjetnih primjeraka na papiru, kartonu ili drugom materijalu i sadrži knjige, novine i časopise.
Tiskovina može da sadrži i porudžbenicu, otpremnicu, uplatnicu, magnetni medij, kompakt disk i sl. koji se odnose na sadržinu pošiljke i čine njen sastavni dio. Tiskovina može da sadrži posvetu.
Tiskovina može biti mase do 2 kg i dimenzija koje odgovaraju dimenzijama propisanim za pismo.
Izuzetno od stava 3 ovog člana, tiskovina može biti mase do 5 kg ako je sadržaj nedjeljiv ili čini cjelinu, a u unutrašnjem saobraćaju i do 10 kg uz saglasnost poštanskog operatora.
Na adresnoj strani tiskovine, u gornjem lijevom uglu, pošiljalac je dužan da stavi oznaku "Tiskovina" ili oznaku "imprime" u međunarodnom saobraćaju.
Tiskovina se predaje u otvorenom omotu, a može se predati i u zatvorenom omotu tako da poštanski operator može provjeriti sadržaj bez oštećenja omota. Poštanski operator može dozvoliti zatvaranje tiskovina u velikom broju, s tim da poštanski operator može otvoriti pošiljku radi provjere sadržaja.
Direktna pošta
Član 15
Direktna pošta je korespondencija koja se sastoji od reklamnog, marketinškog ili propagandnog materijala istovjetnog sadržaja i koja se šalje na najmanje 10 različitih adresa primalaca.
Pošiljke direktne pošte mogu biti mase do 2 kg sa dimenzijama propisanim za pismo.
Pošiljalac je obavezan prilikom predaje poštanskom operatoru dati na uvid jedan primjerak pošiljke koju šalje kao direktnu poštu i