Na osnovu člana 272 stav 5 Zakonika o krivičnom postupku ("Službeni list CG", br. 57/09 i 49/10), Ministarstvo pravde donijelo je
PRAVILNIK
O ODLOŽENOM KRIVIČNOM GONjENjU
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 60 od 15. oktobra 2010)
I. OSNOVNE ODREDBE
Predmet
Član 1
Ovim pravilnikom uređuje se bliži način sprovođenja radnji u primjeni odlaganja krivičnog gonjenja, bliži način ispunjenja obaveza u vezi sa odloženim krivičnim gonjenjem, sadržaj rješenja o odlaganju krivičnog gonjenja (u daljem tekstu: rješenje) i druga pitanja od značaja za odloženo krivično gonjenje.
Upotreba rodno osjetljivog jezika
Član 2
Svi izrazi koji se u ovom pravilniku koriste za fizička lica u muškom rodu obuhvataju iste izraze u ženskom rodu.
II. SPROVOĐENjE RADNjI I SADRŽAJ RJEŠENjA
1. Pripremne radnje za odlaganje krivičnog gonjenja Ocjena državnog tužioca
Član 3
Državni tužilac će pozvati osumnjičenog radi davanja izjašnjenja za obaveze iz člana 272 stav 1 Zakonika o krivičnom postupku (u daljem tekstu: Zakonik) i oštećenog radi pribavljanja saglasnosti za obaveze iz člana 272 stav 1 tač. 3 i 4 Zakonika, kad na osnovu podataka i obavještenja sadržanih u krivičnoj prijavi i naknadno prikupljenih obavještenja, ocijeni da ne bi bilo cjelishodno da se vodi krivični postupak zbog krivičnog djela za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do pet godina, s obzirom na prirodu krivičnog djela i okolnosti pod kojima je učinjeno, raniji život učinioca i njegova lična svojstva.
Pozivanje osumnjičenog radi davanja izjašnjenja
Član 4
Pozivanje osumnjičenog radi davanja izjašnjenja o odlaganju krivičnog gonjenja vrši se dostavljanjem pisanog poziva, koji naročito sadrži: ime i prezime osumnjičenog, vrijeme i mjesto dolaska, kratak opis i pravnu kvalifikaciju krivičnog djela za koje se može odložiti krivično gonjenje i propisanu kaznu, naznačenje da se poziva kao osumnjičeni u vezi sa odlučivanjem o krivičnoj prijavi koja je podnesena protiv njega i da će, ukoliko prihvati i ispuni odgovarajuću obavezu iz člana 272 stav 1 Zakonika, državni tužilac odložiti krivično gonjenje, upozorenje da će se u slučaju neodazivanja pozivu preduzeti krivično gonjenje, službeni pečat i ime i prezime državnog tužioca koji poziva.
Pozivanje osumnjičenog radi davanja izjašnjenja iz stava 1 ovog člana može se vršiti i telefonom ili drugim sredstvima elektronskih komunikacija.
Izjašnjenje osumnjičenog
Član 5
Izjašnjenje osumnjičenog iz člana 4 stav 1 ovog pravilnika unosi se u zapisnik, koji naročito sadrži: naziv državnog tužilaštva, ime i prezime osumnjičenog, jedinstveni matični broj, godinu i mjesto rođenja osumnjičenog, adresu, državljanstvo, njegovo imovno stanje, podatke da li je ranije osuđivan i da li se protiv njega vodi krivični postupak za drugo krivično djelo, dan i čas kad je izjašnjenje uzeto, imena i prezimena prisutnih lica i u kom svojstvu prisustvuju, krivično djelo za koje se može odložiti krivično gonjenje, izjašnjenje osumnjičenog o prihvatanju ispunjenja odgovarajuće obaveze, službeni pečat i ime i prezime državnog tužioca koji uzima izjašnjenje.
Pozivan>e oštećenog radi davanja saglasnosti
Član 6
Pozivanje oštećenog ako ga ima, radi davanja saglasnosti da osumnjičeni ispuni obavezu iz člana 272 stav 1 tač. 3 i 4 Zakonika, vrši se dostavljanjem pisanog poziva, koji sadrži: ime i prezime oštećenog, vrijeme i mjesto dolaska, kratak opis i pravnu kvalifikaciju krivičnog djela za koje se može odložiti krivično gonjenje, naznačenje da se poziva kao oštećeni i da će se u slučaju neopravdanog neodazivanja pozivu smatrati da je dao saglasnost za ispunjenje obaveze iz člana 272 stav 1 tač. 3 i 4 Zakonika, napomenu da se neće primjenjivati odredbe o supsidijarnom tužiocu ukoliko osumnjičeni ispuni obaveze koje su utvrđene rješenjem, službeni pečat i ime i prezime državnog tužioca koji poziva.
Pozivanje oštećenog iz stava 1 ovog člana može se vršiti i telefonom i drugim sredstvima elektronskih komunikacija.
Uz poziv iz st. 1 i 2 ovog člana, državni tužilac može dostaviti oštećenom i obrazac izjave o davanju saglasnosti za ispunjenje obaveza iz stava 1 ovog člana, čiji se sadržaj utvrđuje uputstvom Vrhovnog državnog tužilaštva.
Saglasnost oštećenog
Član 7
Saglasnost oštećenog iz člana 6 stav 1 ovog pravilnika unosi se u zapisnik, koji naročito sadrži: naziv državnog tužilaštva, ime i prezime oštećenog, jedinstveni matični broj, godinu i mjesto rođenja, adresu, državljanstvo, dan i čas kad je data saglasnost, imena i prezimena prisutnih lica i u kom svojstvu prisustvuju, službeni pečat i ime i prezime državnog tužioca.
Nemogućnost odazivanja pozivu
Član 8
Ako osumnjičeni i oštećeni nijesu u mogućnosti da se odazovu pozivu radi davanja izjašnjenja, odnosno davanja saglasnosti iz čl. 4 i 6 ovog pravilnika, usljed bolesti ili drugih opravdanih razloga, izjašnjenje, odnosno saglasnost će se pribaviti u mjestu gdje se osumnjičeni, odnosno oštećeni nalazi, ili će se obezbijediti njihov prevoz do zgrade nadležnog državnog tužilaštva ili drugog mjesta gdje se izjašnjenje, odnosno saglasnost daje.
Poziv za posredovanje kod državnog tužioca
Član 9
Kad državni tužilac ocijeni da bez prethodno sprovedenog posredovanja između oštećenog i osumnjičenog nije moguće utvrditi obavezu iz člana 272 stav 1 tač. 1 i 2 Zakonika, pozvaće oštećenog i osumnjičenog radi posredovanja.
Ako se oštećeni i osumnjičeni odazovu pozivu iz stava 1 ovog člana, državni tužilac posreduje u postizanju sporazuma između tih lica.
Povjeravanje posredovanja
Član 10
Ukoliko oštećeni i osumnjičeni ne postignu sporazum kod državnog tužioca, državni tužilac zaključkom povjerava posredovanje posebno obučenom licu - posredniku, koji se određuju sa spiska posrednika koji vodi ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Zaključak iz stava 1 ovog pravilnika naročito sadrži: ime i prezime posrednika, rok u kojem su oštećeni i osumnjičeni dužni da postignu sporazum uz pomoć posrednika, naznačenje da su podaci dobijeni tokom posredovanja povjerljive prirode i da se ne mogu koristiti u slučaju krivičnog gonjenja osumnjičenog.
Sprovođenje posredovanja
Član 11
Posredovanje počinje u roku od osam dana od dana određivanja posrednika i može trajati najduže dva mjeseca.
Posredovanje može biti prekinuto na zahtjev oštećenog ili osumnjičenog.
Ako posredovanje nije uspjelo, posrednik o tome odmah obavještava državnog tužioca, o čemu će državni tužilac sačiniti službenu zabilješku.
Sporazum
Član 12
Posredovanje se završava postizanjem sporazuma koji posrednik dostavlja državnom tužiocu, a koji naročito sadrži: obavezu osumnjičenog čije ispunjenje predstavlja materijalno i/ili moralno zadovoljenje oštećenog, rok za ispunjenje obaveze ili potvrdu da je obaveza već izvršena, ko snosi troškove posredovanja i potpis posrednika, oštećenog i osumnjičenog.
Ako je