Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 110 stav 2 Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata ("Službeni list CG", broj 51/08), Ministarstvo za ekonomski razvoj donijelo je

PRAVILNIK

O NAČINU VOĐENjA I SADRŽINI GRAĐEVINSKOG DNEVNIKA, GRAĐEVINSKE KNjIGE I KNjIGE INSPEKCIJE

(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 81 od 26. decembra 2008)

IOPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom uređuje se način vođenja i sadržina građevinskog dnevnika, građevinske knjige i knjige inspekcije.

Član 2

Građevinski dnevnik, građevinska knjiga i knjiga inspekcije vode se na gradilištima na kojima se grade objekti, odnosno izvode radovi za koje je propisano pribavljanje građevinske dozvole.
Građevinski dnevnik, građevinska knjiga i knjiga inspekcije vode se od dana početka pripremnih radova do dana završetka izgradnje objekta, odnosno dobijanja upotrebne dozvole i predaje objekta investitoru.
Građevinski dnevnik, građevinska knjiga i knjiga inspekcije zaključuju se danom izvršene primopredaje objekta i radova između izvođača radova i investitora.

Član 3

Građevinski dnevnik, građevinsku knjigu i knjigu inspekcije vodi izvođač radova.
Podaci koji se unose u građevinski dnevnik i građevinsku knjigu ovjeravaju se potpisom i pečatom lica koje vrši stručni nadzor i glavnog inženjera za građenje objekta.
U toku izgradnje objekta građevinski dnevnik, građevinska knjiga i knjiga inspekcije, nalaze se na gradilištu i dostupni su investitoru, licima koja vrše stručni nadzor, vodećem projektantu, odgovornim projektantima, kao i organima nadležnim za poslove inspekcije.

IIGRAĐEVINSKI DNEVNIK

Član 4

Građevinski dnevnik vodi se za gradilište u cjelini, a ako se u okviru gradilišta grade objekti koji su prostorno izdvojeni, predstavljaju nezavisnu funkcionalnu cjelinu i zahtijevaju specifičnu organizaciju građenja, građevinski dnevnik se može za takve objekte voditi izdvojeno.

Član 5

Građevinski dnevnik se vodi u obliku povezane i pečatom izvođača radova ovjerene sveske sa dvostruko numerisanim stranama (original i kopija).
Podaci upisani u građevinski dnevnik, ne mogu se brisati, ispravljati, naknadno dopunjavati.
Izmjene i dopune podataka upisanih u građevinski dnevnik, vrše se isključivo kao novi upisi, uz obavezno navođenje datuma upisa.
Upis podataka u građevinski dnevnik vrši se hemijskom olovkom.
Izvođač radova, građevinski dnevnik, čuva do isteka ugovorenog garantnog roka za izgrađeni objekat, odnosno izvedene radove.
Izvođač radova, po isteku garantnog roka predaje investitoru primjerak građevinskog dnevnika. Investitor je dužan da trajno čuva građevinski dnevnik.

Član 6

Upis odgovarajućih podataka i zapažanja u građevinski dnevnik vrše: glavni inženjer za građenje objekta, odgovorni inženjer za određenu vrstu radova, lice koje vrši stručni nadzor za određene vrste radova, vodeći projektant, kao i odgovorni projektanti.

Član 7

Glavni inženjer za građenje objekta unosi u građevinski dnevnik slijedeće podatke:
1) datum unošenja podataka;
2) o vremenskim prilikama (temperatura, padavine i sl.);
3) o radnom vremenu;
4) o angažovanim licima i mehanizaciji;
5) o drugim okolnostima koje su od značaja za izvođenje radova (kontrola uslova i ispravnosti izvođenja radova);
6) o postojanju propisanih sertifikata o kvalitetu isporučenog materijala i proizvoda;
7) o vrsti i položaju radova koji se izvode (pozicija radova);
8) o orijentacionom obimu izvršenih pojedinih radova;
9) o izvršenoj kontroli radova koji su prethodili radovima koji se izvode (kote dna temelja, temeljna jama, podaci o pregledu iskopa temelja, vrsti materijala, predviđenoj nosivosti kao i podaci o sastavu tla ispod kote dna temelja, podaci o ispitivanju nosivosti tla, vlažnost i stepen nabijenosti podloga, oplata, armatura i sl.);
10) o načinu ugrađivanja odgovarajućih materijala i proizvoda (ručno, uz primjenu odgovarajuće mehanizacije i dr.);
11) o načinu obezbjeđenja zaštite već izvedenih radova (njegovanje betona, zaštita od padavina i dr.);
12) o uzorcima materijala koji su dostavljeni na kontrolu sa oznakom pozicija radova na koje se odgovarajući uzorak odnosi;
13) o nedostacima ili greškama u tehničkoj dokumentaciji, na osnovu koje se izvode radovi;
14) o nepredviđenim okolnostima koje zahtijevaju izmjenu postojećih tehničkih rješenja, odnosno povećan obim ugovorenih radova ili izvođenje viška radova i naknadnih radova (nepredviđena svojstva tla, aktiviranje klizišta, arheološki nalazi i dr.);
15) o izvršenom inspekcijskom nadzoru gradilišta i osnovnim nalazima i nalozima inspekcijskih organa, sa naznakom mjera koje punim nalozima treba preduzeti.
U građevinski dnevnik ulaže se i pisana dokumentacija dostavljena od investitora, projektanta, lica koje vrši stručni nadzor, inspekcijskog organa i drugih lica.

Član 8

Odgovorni inženjer, za određenu vrstu radova, u građevinski dnevnik unosi podatke i zapažanja iz člana 7 ovog pravilnika, koji se odnose na radove kojima on rukovodi.
Pojedine radove kojima rukovodi lice iz stava 1 ovog člana, svojim potpisom i pečatom ovjerava glavni inženjer.

Član 9

Lice koje vrši stručni nadzor, unosi u građevinski dnevnik podatke, zapažanja i naloge koji se odnose na:
1) potpunost tehničke dokumentacije i dopunska objašnjenja projektanta;
2) kvalitet materijala, instalacija, uređaja, postrojenja i opreme koji se ugrađuju ili postavljaju u objektu;
3) postojanje atesta, sertifikata i druge dokumentacije kojima se dokazuje kvalitet materijala, instalacija, uređaja, postrojenja i opreme za materijal i proizvode koji se ugrađuju;
4) kvalitet i postupak izvođenja pojedinih radova, kao i međusobnu usaglašenost sa ostalim radovima;
5) obavještavanje investitora o nedostacima u tehničkoj dokumentaciji, građenju objekta suprotno tehničkoj dokumentaciji, propisima, standardima i normama kvaliteta, kao i o preduzetim odgovarajućim mjerama;
6) izvršeni pregled radova koji se prema prirodi i dinamici izgradnje objekta ne mogu provjeriti u kasnijim fazama izgradnje objekta (radova na izvođenju temelja, oplate, armature, izolacija i dr);
7) uslove i postupak izmjene tehničke dokumentacije i odobravanja izvođenja viška ugovorenog,


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: