Na osnovu člana 43 stav 6 i člana 46 stav 5 Zakona o državnim službenicima i namještenicima ("Službeni list CG" br. 39/11 i 66/12), Administrativni odbor Skupštine Crne Gore na sjednici, održanoj 24. jula 2013. godine, donosi
PRAVILNIK
O NAČINU PROVJERE SPOSOBNOSTI KANDIDATA PRILIKOM POPUNE RADNIH MJESTA I NAČINU UVIDA U DOKUMENTACIJU OGLASA U SLUŽBI SKUPŠTINE CRNE GORE
(Objavljeno u "Sl. listu cg", br. 36 od 26 jula 2013)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1
Ovim pravilnikom se uređuje način provjere sposobnosti, bliži kriterijumi i način ocjenjivanja kandidata prilikom popune radnih mjesta, kao i način uvida u dokumentaciju oglasa u Službi Skupštine.
Član 2
Svi izrazi koji se u ovom pravilniku koriste za lica u muškom rodu obuhvataju iste izraze u ženskom rodu.
Član 3
Provjerom sposobnosti kandidata za vršenje poslova državnog službenika, odnosno namještenika, utvrđuje se da li kandidat posjeduje potrebne sposobnosti za vršenje poslova radnog mjesta.
Provjerom sposobnosti kandidata za vršenje poslova rukovodećeg lica utvrđuje se da li kandidat posjeduje potrebne sposobnosti za vršenje poslova radnog mjesta, a posebno u dijelu rukovođenja i organizovanja rada.
Provjera sposobnosti se vrši na način koji pruža jednake mogućnosti svim kandidatima koji se prijavljuju za radno mjesto, u cilju odabira najboljeg kandidata.
Član 4
Ovlašćeni državni službenik u Službi Skupštine, na osnovu blagovremene i uredne dokumentacije, sačinjava listu kandidata koji ispunjavaju uslove oglasa, odnosno konkursa.
Član 5
Ovlašćeni državni službenik u Službi Skupštine u pisanoj formi ili usmenim putem ili e mail-om obavještava kandidate o načinu, vremenu i mjestu održavanja provjere sposobnosti, najkasnije 5 dana prije dana održavanja provjere sposobnosti.
U slučaju obavještavanja kandidata usmenim putem ovlašćeni službenik iz stava 1 ovog člana stavlja zabilježbu na omotu spisa dokumentacije kandidata.
Ukoliko kandidat ne prisustvuje provjeri sposobnosti ili dijelu provjere sposobnosti, smatra se da je odustao, što će biti konstatovano u izvještaju o provjeri sposobnosti.
U izuzetnim slučajevima kandidatu se može odrediti novo vrijeme održavanja provjere sposobnosti, ako je bio spriječen iz opravdanih razloga da prisustvuje provjeri sposobnosti.
Odluku o novom vremenu održavanja provjere sposobnosti donosi predsjednik Komisije na obrazloženi zahtjev kandidata.
Kandidat može podnijeti zahtjev iz stava 5 ovog člana najkasnije u roku od 3 dana od dana održavanja provjere sposobnosti.
II. NAČIN PROVJERE SPOSOBNOSTI
Član 6
Provjera sposobnosti može se vršiti:
- u pisanoj formi - putem testa,
- provjerom posebnih sposobnosti i vještina - praktična provjera i
- usmenim intervjuom.
Provjera sposobnosti se vrši obavezno putem testa i usmenog intervjua, kao i putem praktične provjere ukoliko je predviđena.
Kandidat na svakom pojedinačnom obliku provjere sposobnosti mora ostvariti više od 60% bodova, u suprotnom nije prošao provjeru sposobnosti.
Ukoliko kandidat ne ostvari više od 60% bodova na testu i praktičnoj provjeri ukoliko je predviđena, neće pristupiti usmenom intervjuu.
Provjera sposobnosti ne može sadržati pitanja koja se odnose na političko ubjeđenje, pripadnost određenoj partiji i druge različitosti po nacionalnoj, vjerskoj ili drugoj osnovi.
Član 7
Provjera sposobnosti rukovodećeg lica vrši se putem posebno strukturiranog usmenog intervjua.
Usmeni intervju za visoki rukovodni kadar sprovodi se u skladu sa opisom poslova i obavezno sadrži pitanja koja se odnose na provjeru sposobnosti u dijelu rukovođenja i organizacije rada.
III. PLAN PROVJERE SPOSOBNOSTI
Član 8
Komisija za provjeru sposobnosti utvrđuje plan provjere sposobnosti, najkasnije 10 dana od dana sačinjavanja liste kandidata koji ispunjavaju uslove oglasa, odnosno konkursa.
Planom iz stava 1 ovog člana određuje se način provjere sposobnosti, broj bodova koji će biti dodijeljen na testu za posebna znanja i za stručne i radne kvalitete, zadaci članova komisije, kriterijumi koji će se bodovati prilikom usmenog intervjua, broj bodova koji će se dodijeliti po kriterijumu za usmeni intervju, način bodovanja testa u formi eseja, pitanja za usmeni intervju, kao i problem i zadatak ukoliko budu predviđeni.
Plan provjere sposobnosti se priprema za svaki oglas saglasno sadržaju opisa posla radnog mjesta i uslovima predviđenim za radno mjesto.
Tajnost testova, do početka provjere sposobnosti, mora biti obezbijeđena.
Pisani test kandidati izrađuju pod šifrom.
Način dodjele šifre pisanom testu utvrđuje generalni sekretar Skupštine.
Član 9
Test za provjeru sposobnosti sadrži pitanja koja se odnose na opšta znanja koja su neophodna za stručan i efikasan rad u državnom organu, kao i posebna znanja koja su neophodna za stručan i efikasan rad na radnom mjestu za koje se vrši provjera sposobnosti (npr: znanje engleskog jezika, poznavanje rada na računaru, poznavanje zakonske regulative iz određene oblasti i sl.).
Test za opšta i posebna znanja se priprema pojedinačno.
Prilikom popunjavanja testa odnosno pitanja na koja kandidat odgovara zaokruživanjem, kandidat može zaokružiti samo jedan odgovor.
U slučaju da bude zaokruženo više odgovora ili bude vršena prepravka odgovora, odgovor neće biti priznat.
Test ili dio testa može se izraditi u formi eseja i obuhvata provjeru sposobnosti rješavanja praktičnog problema karakterističnog za poslove određenog radnog mjesta i njime treba da bude testirana sposobnost kandidata da teorijska znanja primijeni u praksi.
Član 10
Provjera posebnih sposobnosti i vještina - praktična provjera, vrši se na način koji obezbjeđuje provjeru sposobnosti i vještina zavisno od prirode, karaktera i drugih specifičnosti poslova zbog kojih se vrši provjera sposobnosti.
Član 11
Usmeni intervju je strukturiran i svim kandidatima se postavljaju ista pitanja, a mogu se postaviti dodatna pitanja radi pojašnjenja i ista se postavljaju zavisno od odgovora kandidata.
Posebni strukturirani usmeni intervju pored pitanja iz stava 1 ovog člana takođe sadrži i pitanja propisana članom 7 stav 2 ovog pravilnika.
Usmeni intervju može da sadrži simulaciju problema koja se javlja na radnom mjestu ili konkretnog zadatka određenog radnog mjesta.
Svakom kandidatu se zadaje isti konkretni problem, odnosno zadatak.
Član 12
Broj bodova