Na osnovu člana 32 Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Sl. list RCG", br. 39/04) i člana 12 stav 1 tačka 23 alineja 8 Statuta Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje ("Sl. list RCG", br. 70/05) Upravni odbor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, na sjednici od 2. novembra 2006. godine, donio je
PRAVILNIK
O NAČINU I POSTUPKU OSTVARIVANjA PRAVA NA PRIVREMENU SPRIJEČENOST ZA RAD I OSTVARIVANjA PRAVA NA NAKNADU ZARADE ZA VRIJEME PRIVREMENE SPRIJEČENOSTI ZA RAD
(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 69 od 14. novembra 2006)
IOPŠTE ODREDBE
Član 1
Ovim pravilnikom uređuje se način, postupak i kriterijumi za utvrđivanje privremene spriječenosti za rad osiguranika, ostvarivanje prava na naknadu zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad, kao i druga pitanja u vezi sa privremenom spriječenošću za rad i naknadom zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad.
Član 2
Pravo na privremenu spriječenost za rad i naknadu zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad po odredbama ovog pravilnika, ostvaruju zaposleni osiguranici.
Pravo na privremenu spriječenost za rad po odredbama ovog pravilnika ostvaruju i zaposleni osiguranici koji rade u inostranstvu, kada za vrijeme boravka u Republici, imaju potrebu za utvrđivanjem privremene spriječenosti za rad.
Član 3
Privremenu spriječenost za rad utvrđuje izabrani doktor i Prvostepena ljekarska komisija Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (u daljem tekstu: Ljekarska komisija).
Privremena spriječenost za rad evidentira se u kartonu osiguranika.
Član 4
Privremena spriječenost za rad po osnovu bolesti, povrede osiguranika ili njege oboljelog člana uže porodice osiguranika, u smislu odredaba ovog pravilnika utvrđuje se prema Kriterijumima dijagnostičkog postupka za utvrđivanje privremene spriječenosti za rad, koji čine sastavni dio ovog pravilnika.
IINAČIN I POSTUPAK UTVRĐIVANjA PRIVREMENE SPRIJEČENOSTI ZA RAD
Član 5
Privremenu spriječenost za rad za prvih 30 dana spriječenosti za rad, utvrđuje izabrani doktor, a preko 30 dana Ljekarska komisija.
Privremena spriječenost za rad utvrđuje se danom javljanja osiguranika izabranom doktoru.
Član 6
Ako početak privremene spriječenosti za rad utvrdi doktor koji nije ovlašćen u smislu člana 5 ovog pravilnika, dužan je da osiguranika sa svojim izvještajem, nalazom i mišljenjem, kao i potrebnom medicinskom dokumentacijom najkasnije, u roku od pet dana, uputi njegovom izabranom doktoru.
Osiguranik je u obavezi da se u roku od tri dana od dana upućivanja doktora iz stava 1 ovog člana, javi izabranom doktoru i dostavi potrebnu medicinsku dokumentaciju.
Izabrani doktor, nakon pregleda osiguranika i uvida u medicinsku dokumentaciju, cijeni osnovanost potrebe osiguranika za daljom privremenom spriječenošću za rad.
Član 7
Ako izabrani doktor ocijeni da postoji potreba za privremenom spriječenošću za rad dužom od 30 dana, na propisanom obrascu upućuje osiguranika Ljekarskoj komisiji.
Uz uput, izabrani doktor osiguraniku daje izvještaj sa nalazom i mišljenjem o potrebi za daljom privremenom spriječenošću za rad i medicinsku dokumentaciju.
Uput i izvještaj izabranog doktora iz stava 2 ovog člana, sa potrebnom medicinskom dokumentacijom, osiguranik dostavlja Ljekarskoj komisiji, prije isteka poslednjeg dana privremene spriječenosti za rad koju je odobrio izabrani doktor, a najkasnije u roku od tri dana nakon isteka odobrene privremene spriječenosti za rad.
Član 8
Ako nije zadovoljan nalazom i mišljenjem izabranog doktora, osiguranik ima pravo da podnese prigovor Ljekarskoj komisiji, u roku od tri dana.
Ljekarska komisija može nalaz i mišljenje izabranog doktora potvrditi, izmijeniti ili odbiti.
Član 9
Privremenu spriječenost za rad Ljekarska komisija utvrđuje na osnovu izvještaja izabranog doktora i medicinske dokumentacije (izvještaja doktora specijaliste, otpusne liste, liste o povredi na radu, nalaza i mišljenja o profesionalnom oboljenju, nalaza i mišljenja o procentu tjelesnog oštećenja i sl.).
Ako potreba za privremenom spriječenošću za rad nastupi narednog dana od dana zaključivanja privremene spriječenosti za rad od strane Ljekarske komisije, izabrani doktor dužan je da osiguranika ponovo uputi Ljekarskoj komisiji radi ocjene potrebe za daljom privremenom spriječenošću za rad.
Član 10
Ljekarska komisija u obrazac nalaza i mišljenja unosi:
- prvi dan privremene spriječenosti za rad koji je utvrdio izabrani doktor;
- dan kad je osiguranik dužan da se ponovo javi Ljekarskoj komisiji radi ocjene potrebe za daljom privremenom spriječenošću za rad;
- posljednji dan privremene spriječenosti za rad.
U slučaju da privremena spriječenost za rad traje duže od 60 dana, računajući od prvog dana privremene spriječenosti za rad, Ljekarska komisija može zahtijevati od osiguranika pribavljanje nalaza i mišljenja konzilijuma doktora odgovarajuće specijalnosti o njegovom zdravstvenom stanju.
Član 11
U slučaju kada je osiguranik teško obolio, kada je nepokretan ili teško pokretan, a nije na bolničkom liječenju, izabrani doktor, odnosno Ljekarska komisija, može na osnovu podnijete medicinske i druge dokumentacije, odobriti privremenu spriječenost za rad bez prisustva osiguranika.
Član 12
Osiguraniku