Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 37 stav 5 Zakona o unutrašnjoj trgovini ("Službeni list CG", broj 49/08), Ministarstvo ekonomije, donijelo je

PRAVILNIK

O EVIDENCIJI NABAVKE I PRODAJE ROBE I PRUŽANjU TRGOVINSKIH USLUGA

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 34 od 29. juna 2012, 18/13)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom uređuje se sadržina i način vođenja evidencije o nabavci i prodaji robe na veliko, na malo i
O pružanju trgovinskih usluga (u daljem tekstu: evidencija trgovine).

Član 2

Privredno društvo i preduzetnik koji obavljaju trgovinu na veliko, trgovinu na malo i pružaju trgovinske usluge (u daljem tekstu: trgovac), vode evidenciju trgovine odvojeno po vrstama trgovine.

Član 3

(1) Evidencija trgovine vodi se posebno za svako veleprodajno mjesto, prodavnicu i drugo prodajno mjesto na kojem se obavlja trgovina na malo i za poslovne prostorije u kojima se pružaju trgovinske usluge (u daljem tekstu: prodajno mjesto).
(2) Trgovac koji u okviru prodajnog mjesta ima više sektora, odnosno odjeljenja, evidenciju trgovine može da vodi posebno za svaki sektor, odnosno odjeljenje, u skladu sa ovim pravilnikom.
(3) Fizička lica koja se bave prodajom na malo (na pijacama i drugim prodajnim mjestima) svojih poljoprivrednih proizvoda, ne vode evidenciju trgovine.

II. VOĐENjE EVIDENCIJE

Član 4

(1) Evidencija trgovine vodi se u pisanom (ručno) ili elektronskom obliku, i to:
- evidencija o nabavci i prodaji robe na veliko, na obrascu evidencije trgovine na veliko (u daljem tekstu: evidencija veleprodaje), koji ima oznaku EV;
- evidencija o nabavci i prodaji robe na malo, na obrascu evidencije trgovine na malo (u daljem tekstu: evidencija maloprodaje), koji ima oznaku EM, i
- evidencija o pružanju trgovinskih usluga, na obrascu evidencije o pružanju trgovinskih usluga (u daljem tekstu: evidencija trgovinskih usluga), koji ima oznaku ETU.
(2) Obrazac evidencije trgovine iz stava 1 ovog člana dat je u Prilogu 1 koji je sastavni dio ovog pravilnika.

Član 5

(1) Evidencija trgovine vodi se na osnovu propisanih i vjerodostojnih dokaza o nabavci/preuzimanju robe i proizvodnji gotovih proizvoda i isprava o naručenim/ugovorenim trgovinskim uslugama (račun-faktura, prijemnica, potvrda o preuzimanju robe na komisionu prodaju, radni nalog, porudžbenica, otpremnica, ugovor i drugi dokazi) i na osnovu dokaza o prodaji robe i pružanju trgovinskih usluga (račun-faktura, isječak trake registar kase, paragon blok i drugi dokazi koji sadrže propisane podatke o prodatoj robi i usluzi).
(2) U evidenciju trgovine unose se i podaci o drugim poslovnim promjenama koje se odnose na promet robe i pružanje trgovinskih usluga (povraćaj, otpis, rashod, promjena cijena, razlike po popisu i drugo), na osnovu propisanih i vjerodostojnih dokaza kao i podaci o uplati ostvarenog dnevnog pazara (gotovine) po bilo kom osnovu.
(3) Uplata ostvarenog dnevnog pazara (gotovine) vrši se na žiro račun najkasnije narednog dana za prethodni dan.
(4) Podaci o poslovnim promjenama iz st. 1 i 2 ovog člana unose se u evidenciju trgovine najkasnije naredni za prethodni dan.
(5) Pored podataka iz st.1 i 2 ovog člana, u evidenciju trgovine unose i podaci iz sastavljene kalkulacije cijena.
(6) U evidenciju trgovine vrši se sabiranje iznosa zaduženja i razduženja na svakoj strani evidencije i dobijeni iznos prenosi se na sledeću stranu, kao donos sa prethodne strane.
Član 6 (1) Roba se stavlja u prodaju nakon unosa podataka o nabavci u evidenciju trgovine.
(2) Odredba stava 1 ovog člana ne odnosi se na robu koja se nabavlja svakodnevno, a dobavljači ispostavljaju račune u određenim vremenskim razmacima, i to za robu: dnevna štampa, pasterizovano mlijeko i sve vrste hljeba i peciva za dnevnu potrošnju.
(3) Podatke o robi iz stava 2 ovog člana, trgovac unosi u evidenciju trgovine, svakih sedam dana.
(4) Evidencija trgovine vodi se dnevno, po načelu urednosti i tačnosti, a podaci se unose hronološkim redom.
(5) Evidencija trgovine je povezana i stranice se numerišu prije unošenja podataka.
(6) Ako se evidencija trgovine vodi u elektronskom obliku, odštampani listovi moraju biti numerisani i ovjereni.

Član 7

Evidencija trgovine vodi se na sljedeći način:
- u gornjem lijevom uglu obrasca unosi se naziv i sjedište trgovca, naziv prodajnog mjesta i adresa;
- u gornjem desnom uglu obrasca unosi se oznaka obrasca;
- u središnjem dijelu obrasca unosi se godina na koju se odnosi;
- u kolonu 1, unosi se redni broj svakog pojedinačnog upisa;
- u kolonu 2, unosi se datum upisa;
- u kolonu 3, opisuju se promjene koje se unose, naziv, broj i datum dokaza, a kod nabavke robe i naziv i sjedište dobavljača;
- u kolonu 4, unosi se ukupna vrijednost zaduženja (ukupna vrijednost nabavljene robe za trgovinu na veliko po veleprodajnim cijenama, a za trgovinu na malo po maloprodajnim cijenama, na osnovu sastavljene kalkulacije cijena), vrijednost datih rabata u veleprodaji i trgovinskim uslugama, kao i popusta u maloprodaji, sa minusnim predznakom, a na osnovu iskazanih vrijednosti na fakturi, odnosno na kontrolnoj traci registar kase, kao i iznos na osnovu podataka o drugim poslovnim promjenama iz člana 5 stav 2 ovog pravilnika, za koji se uvećava, odnosno smanjuje vrijednost zadužene robe, u skladu sa čl. 10 i 11 ovog pravilnika,
- u kolonu 5, unosi se ukupna vrijednost razduženja prodajnog mjesta po osnovu prodate robe, za svaki dan, na osnovu iznosa evidentiranog na kontrolnoj traci registar-kase ili zbira pojedinačno izdatih računa - paragon blokova, a za robu koja se naplaćuje preko računa na osnovu iznosa računa-fakture,
- u kolonu 6 upisuje se datum uplate dnevnog pazara (gotovine) na žiro račun, i
- u kolonu 7 upisuje se iznos uplaćenog dnevnog pazara (gotovine).

Član 8

(1) U evidenciju trgovine - obrazac ETU, pored podataka iz člana 7 al. 1 do 5 ovog pravilnika, trgovac unosi i sledeće podatke:
- u kolonu 3, opis trgovinske usluge i naziv i sjedište korisnika trgovinske usluge;
- u kolonu 4, ukupnu vrijednost naručene/ugovorene trgovinske usluge, odnosno preuzete/primljene robe, i
- u kolonu 5, ukupnu vrijednost pružene trgovinske usluge, odnosno prodate/isporučene robe.
(2) Trgovac koji pruža usluge komisione prodaje robe, u kolonu 4 unosi podatke o ukupnoj vrijednosti preuzete robe po svojim prodajnim cijenama na osnovu kalkulacije sadržane u potvrdi o preuzimanju robe, kao i podatke o iznosima za koje se uvećava, odnosno smanjuje vrijednost preuzete robe, u skladu sa čl. 10 i 11 ovog pravilnika.
(3) Potvrda o preuzimanju robe iz stava 2 ovog člana sadrži podatke o:
- robi, i to: redni broj, naziv robe, datum preuzimanja robe, jedinicu mjere, količinu preuzete robe, vrijednost preuzete robe bez poreza na dodatu vrijednost (u daljem tekstu: PDV) po jedinici mjere i za ukupnu preuzetu količinu, ukupnu naknadu (proviziju), prodajnu cijenu po jedinici mjere sa PDV i