Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 12 stav 1 alineja 3 Zakona o bezbjednosti hrane ("Službeni list CG", broj 14/07), Ministarstvo zdravlja, uz prethodno mišljenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, donijelo je

PRAVILNIK

O DOZVOLjENIM KOLIČINAMA TEŠKIH METALA, MIKOTOKSINA I DRUGIH SUPSTANCI U HRANI

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 81 od 8. decembra 2009)

Sadržaj

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuju se maksimalno dozvoljene količine teških metala (olovo, živa, kadmijum, kalaj), mikotoksina i drugih supstanci (nitrati, 3-monohloropropan-1, 2-diol, dioksini i polihlorovani bifenili i policiklični aromatični ugljovodonici) koje može da sadrži hrana (u daljem tekstu: kontaminenti).

Maksimalno dozvoljene količine

Član 2

Maksimalno dozvoljene količine kontaminenata date su u tabelama br. 1-6 koje su odštampane uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni dio.

Sušena, rastvorena, prerađena i hrana koja sadrži različite sastojke

Član 3

Maksimalno dozvoljene količine kontaminenata u hrani koja se suši, rastvara, prerađuje ili koja sadrži različite sastojke određuje se u odnosu na:
- promjenu koncentracije kontaminenata, koja nastaje tokom procesa sušenja ili rastvaranja (faktor rastvaranja);
- promjenu koncentracije kontaminenata koja nastaje preradom;
- relativne proporcije sastojaka u određenom proizvodu, i
- analitičku granicu određivanja (izražavanja) količine.

Miješanje i detoksikacija

Član 4

Hrana koja sadrži dozvoljene količine kontaminenata ne može se miješati sa hranom čije vrijednosti prelaze maksimalno dozvoljene količine kontaminenata propisane ovim pravilnikom.
Hrana koja sadrži kontaminente iz Tabele 2 ovog pravilnika ne smije se obrađivati hemijskim postupcima radi smanjivanja količine mikotoksina.

Kikiriki, jezgrasti plodovi, sušeno voće i žita

Član 5

Kikiriki, proizvodi od kikirikija, jezgrasti plodovi, sušeno voće, kukuruz i druge žitarice koje sadrže količine aflatoksina preko maksimalno dozvoljenih količina utvrđenih u tač. 2.1.3., 2.1.5. i 2.1.6. Tabele 2 ovog pravilnika, mogu se stavljati u promet, pod uslovom da nijesu namijenjeni za ishranu ljudi i da se ne koriste kao sastojak hrane.
Svako pojedinačno pakovanje (vreća, kutija i sl.) hrane iz stava 1 ovog člana, treba da ima oznaku sa podacima o namjeni te hrane.

Zelena salata

Član 6

Ukoliko nema podataka o prostoru na kojem je uzgajana zelena salata (staklenik, plastenik, otvoreno polje), primjenjuje se maksimalno dozvoljena količina kontaminenata utvrđena u Tabeli 1 ovog pravilnika koja se odnosi na zelenu salatu uzgajanu na otvorenom.

Prestanak važenja

Član 7

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika neće se primjenjivati odredbe Pravilnika o količinama pesticida, metala i metaloida i drugih otrovnih supstancija, hemioterapeutika, anabolika i drugih supstancija koje se mogu nalaziti u namirnicama ("Službeni list SRJ" br. 5/92, 11/92, 32/02) koje se odnose na mikotoksine, metale (olovo, kadmijum, živu i kalaj), polihlorovane bifenile i policiklične aromatske ugljovodonike, odredbe člana 6 koje se odnose na mikotoksine i nitrate i člana 11 st. 1 i 2, koje se odnose na olovo, Pravilnika o uslovima u pogledu zdravstvene ispravnosti dijetetskih namirnica koje se mogu stavljati u promet ("Službeni list SFRJ", br. 4/85,70/86 i 69/81) i prestaje da važi član 23 Pravilnika o minimalnim higijenskim uslovima koje moraju da ispunjavaju brodovi za ulov morske ribe, načinu vršenja veterinarsko sanitarnog pregleda i kontrole i posebni uslovi u pogledu higijenske ispravnosti za svježu morsku ribu namijenjenu izvozu ("Službeni list RCG", broj 41/03).

Stupanje na snagu

Član 8

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Crne Gore".
Broj: 02-3540
Podgorica, 4. decembra 2009. godine
Ministar, doc. dr Miodrag Radunović, s.r.