Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 57 Zakona o šumama ("Službeni list CG", broj 74/10), Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja donijelo je

PRAVILNIK

O DOZNACI I SJEČI STABALA, NAČINU PRIJEMA I OBILjEŽAVANjU DRVNIH SORTIMENATA

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 62 od 14. decembra 2012)

Predmet

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se propisuje način i uslovi za doznaku i evidentiranje doznačenih stabala za sječu, obrazac zahtjeva za izdavanje rješenja kojim se dozvoljava sječa, način obavještavanja o izvršenoj sječi, način obilježavanja i evidentiranja posječene drvne mase, obilježavanje panjeva bespravno posječenih stabala i oblik i sadržina žigova, dokaz o porijeklu drvnih sortimenata, način obavještavanja o otpremi sortimenata, vođenje registra dokumenata, kao i evidencija prometa drvnih sortimenata.

Način i uslovi doznake stabala za sječu

Član 2

Doznaka stabala za sječu, u smislu ovog pravilnika, je odabiranje, obilježavanje i evidentiranje stabala za sječu i obilježavanje granica površine šume planirane za čistu sječu ili krčenje (u daljem tekstu: doznaka).
Doznaka se vrši u skladu sa programom gazdovanja šumama i planom sanacije šuma.
U šumama u državnoj svojini doznaka se vrši po odjeljenjima odnosno odsjecima, s tim da se mora obuhvatiti čitava površina odjeljenja odnosno odsjeka.
U šumama u privatnoj svojini doznaka se vrši po katastarskim parcelama.
Doznaka se vrši najkasnije do 31. oktobra tekuće za narednu godinu.

Odabiranje i obilježavanje stabala za sječu

Član 3

Odabiranje stabala za sječu je postupak određivanja stabala za sječu na osnovu kriterijuma koji su dati u Prilogu koji je sastavni dio ovog pravilnika.
Obilježavanje stabala za sječu vrši se stavljanjem otiska šumskog žiga na prethodno zatesanom mjestu na žilištu stabla i rednog broja (kolobroj ili pločica na kojoj je utisnut redni broj ili bar kod) i obilježavanje stabla masnom bojom koja se koristi pri upotrebi šumskog žiga na visini od 1,3 m od zemlje.
U slučaju čiste sječe ili krčenja šuma ne vrši se zatesivanje stabala i stavljanje otisaka šumskog žiga i rednog broja na svakom stablu koje je predviđeno za sječu, već se rubna stabla na tim površinama obilježavaju masnom bojom na prsnoj visini i otiskom šumskog žiga na žilištu, a u niskim šumama i šikarama, ispod taksacione granice za sječu, stabla se obilježaavaju masnom bojom na prsnoj visini i na žilištu.
Na nagnutom terenu doznaka se vrši od najniže tačke odjeljenja, odsjeka ili katastarske parcele po izohipsama prema visočijim položajima, a na ravnom terenu doznaka se vrši u jednom pravcu odjeljenja, odsjeka ili katastarske parcele.
Ukoliko se doznaka vrši na nagnutom terenu, zates za stavljanje otiska šumskog žiga se vrši na donjoj strani žilišta, a obilježavanje masnom bojom sa gornje strane stabla.

Evidentiranje stabala za sječu

Član 4

Evidentiranje doznačenih stabala je postupak unošenja prečnika stabla koje se mjeri na visini od 1,3 m (prsni prečnik) i broja stabla sa kolobroja, pločice ili bar koda u knjigu doznake.
Evidentiranje doznačenih stabala za šume u državnoj svojini vrši se u knjizi doznake koja je data na Obrascu 1 koji je sastavni dio ovog pravilnika.
Evidentiranje doznačenih stabala za šume u privatnoj svojini vrši se u knjizi doznake i prijema - koja je data na Obrascu 2 koji je sastavni dio ovog pravilnika.

Zahtjev za izdavanje rješenja

Član 5

Zahtjev za izdavanje rješenja kojim se dozvoljava sječa šume podnosi se na Obrascu 3 koji je sastavni dio ovog pravilnika.

Način obavještavanja o izvršenoj sječi

Član 6

Vlasnik odnosno korisnik šume nakon izvršene sječe stabala obavještava organ uprave nadležan za šume (u daljem tekstu: organ uprave) o izvršenoj sječi u pisanoj ili elektronskoj formi.

Obilježavanje i evidentiranje posječene drvne mase

Član 7

Obilježavanje posječene drvne mase (drvnih sortimenata) vrši se stavljanjem šumskog žiga na sortimente u oblom stanju na mjestima presjeka (na čelu) sortimenta kod panja a kod prostornog drveta na čeonim djelovima oblica ili cjepanica na više mjesta na složaju.
Evidentiranje posječene drvne mase obuhvata unošenje srednjeg prečnika (prečnika na sredini dužine sortimenta) za sortimente u oblom stanju i dužine, širine i visine složaja kada se radi o prostornom drvetu u knjigu prijema drvnih sortimenata za šume u državnoj svojini, na Obrascu 4, obrascu, koji su sastavni dio ovog pravilnika.
Sortimenti u oblom stanju mjere se jedinicom zapremine (m3).
Sortimenti u obliku oblica i cjepanica, kod prostornog drveta, mjere se jedinicom zapremine koja obuhvata i međuprostore u složaju (mpr - metar prostorni).

Obilježavanje panjeva bespravno posječenih stabala

Član 8

Panjevi bespravno posječenih stabala, odnosno drvnih sortimenata dobijenih od bespravno posječenih stabala, kao i drvnih sortimenata koji su bespravno stavljeni u promet, obilježavaju se stavljanjem na panju otiska žiga šumske štete na površini prereza stabla, a za sortimente u oblom stanju otiska žiga šumske štete na čeonim površinama prereza.
Obilježavanje drvnih sortimenata koji su u obliku oblica i cjepanica (prostorno drvo) vrši se stavljanjem otiska žiga šumske štete na čeonim prerezima sortimenata u složaju.
Evidentiranje panjeva i drvnih sortimenata dobijenih od bespravno posječenih stabala vrši se u knjizi panjeva koja je data je na Obrascu 5