Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 143 Zakona o Vojsci Crne Gore ("Službeni list CG", br. 88/09 i 75/10), Ministarstvo odbrane donijelo je

PRAVILNIK

O DISCIPLINSKOM POSTUPKU

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 11 od 18. februara 2011)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom propisuje se postupak za raspravljanje o disciplinskoj odgovornosti lica u službi u Vojsci Crne Gore (u daljem tekstu: Vojska), izricanje disciplinskih mjera i kazni, njihovo izvršenje i evidencija, kao i organizacija i rad vojno-disciplinske komisije.

Član 2

Disciplinski postupak je hitan.
Protiv lica u službi u Vojsci može se pokrenuti i voditi disciplinski postupak i za vrijeme odsustva zbog privremene nesposobnosti za rad zbog bolesti, ukoliko to priroda te bolesti dozvoljava.

Član 3

Prilikom pokretanja disciplinskog postupka protiv lica u službi u Vojsci (u daljem tekstu: okrivljeni), pretpostavljeni starješina je dužan da posebno vodi računa o zastarjelosti pokretanja i vođenja disciplinskog postupka.
Rokovi zastarjelosti predviđeni zakonom ne teku za vrijeme kad zbog prirode bolesti okrivljenog ili drugih okolnosti disciplinski postupak nije bilo moguće pokrenuti, odnosno voditi.

Član 4

Okrivljeni je kriv ako je povredu vojne discipline izvršio umišljajno ili iz nehata.

II. POKRETANjE I VOĐENjE DISCIPLINSKOG POSTUPKA ZBOG DISCIPLINSKE GREŠKE

Član 5

Disciplinski postupak zbog disciplinske greške, u skladu sa članom 137 Zakona o Vojsci Crne Gore, pokreće pretpostavljeni starješina na položaju komandira voda, njemu ravnog ili višeg položaja, komandira čete ili njemu ravnog položaja, komandanta samostalnog bataljona, starješina njemu ravnog ili višeg položaja i načelnik Generalštaba Vojske (u daljem tekstu: pretpostavljeni starješina), na osnovu ličnog saznanja ili prijave drugog lica.
Pretpostavljeni starješina dužan je da u roku od tri dana od dana saznanja za disciplinsku grešku potčinjenog, pokrene disciplinski postupak.

Član 6

Prilikom raspravljanja o disciplinskoj odgovornosti okrivljenog za disciplinsku grešku, pretpostavljeni starješina dužan je da sasluša okrivljenog i da, radi utvrđivanja pravilnog i potpunog činjeničnog stanja, izvede sve potrebne dokaze koji su od značaja za vođenje postupka i izricanje disciplinske mjere.
Pretpostavljeni starješina može odrediti drugo lice da od okrivljenog, svjedoka ili drugog lica uzme izjavu i prikupi druge dokaze od značaja za pokretanje i vođenje disciplinskog postupka, odnosno odlučivanje o odgovornosti okrivljenog.

Član 7

Okrivljeni se saslušava usmeno na zapisnik ili uzimanjem izjave.

Član 8

Lice za koje se smatra da može pružiti obavještenja o povredi vojne discipline okrivljenog ili o drugim važnim okolnostima, saslušava se kao svjedok na zapisnik ili uzimanjem izjave.

Član 9

Uviđaj se vrši kad je za utvrđivanje neke činjenice ili za razjašnjenje bitnih okolnosti potrebno neposredno opažanje pretpostavljenog starješine.

Član 10

Pretpostavljeni starješina nakon izvođenja i ocjene dokaza i utvrđivanja odlučnih činjenica donosi rješenje o izricanju disciplinske mjere.
Ako pretpostavljeni starješina smatra da za učinjenu disciplinsku grešku treba izreći disciplinsku mjeru za čije izricanje nije nadležan, dužan je da predmet sa obrazloženim predlogom, najkasnije u roku od tri dana, dostavi neposredno pretpostavljenom starješini.
Na način iz stava 2 ovog člana postupa se i kad je okrivljeni u međuvremenu raspoređen u drugu jedinicu, drugi organ državne uprave, državni organ, privredno društvo ili drugu organizaciju.

Član 11

Rješenje o izricanju disciplinske mjere sadrži:
- broj i datum,
- ime i prezime okrivljenog, jedinstveni matični broj, čin, dužnost, odnosno zvanje, naziv jedinice, organa državne uprave, državnog organa, privrednog društva ili druge organizacije u kojoj je u službi, odnosno na radu,
- podatke o ranije izrečenim disciplinskim mjerama, odnosno disciplinskim kaznama,
- činjenični opis i pravnu kvalifikaciju disciplinske greške,
- dokaze o učinjenoj disciplinskoj grešci,
- odbranu okrivljenog i ocjenu njene osnovanosti,
- odredbe propisa na osnovu kojih se izriče disciplinska mjera,
- vrstu i visinu disciplinske mjere,
- olakšavajuće i otežavajuće okolnosti koje su uzete prilikom izbora disiciplinske mjere,
- uputstvo o pravnom sredstvu i
- potpis pretpostavljenog starješine koji je izrekao disciplinsku mjeru.

Član 12

Starješina neposredno pretpostavljen starješini koji je izrekao disciplinsku mjeru dužan je da poništi disciplinsku mjeru ako:
- je disciplinsku mjeru izrekao starješina koji nije bio nadležan za raspravljanje odgovornosti za disciplinsku grešku,
- okrivljeni kome je izrečena disciplinska mjera nije učinio disciplinsku grešku,
- je disciplinska greška učinjena pod okolnostima koje isključuju odgovornost okrivljenog,
- povreda vojne discipline za koju je izrečena disciplinska mjera predstavlja disciplinski prestup,
- je nastupila zastarjelost za pokretanje ili vođenje disciplinskog postupka.
Starješina iz stava 1 ovog člana može preinačiti rješenje o izrečenoj disciplinskoj mjeri ako nađe da ta mjera nije srazmjerna težini izvršene disciplinske greške.

Član 13

Konačno rješenje o izrečenoj disciplinskoj mjeri javno se saopštava okrivljenom u jedinici ili u organu državne uprave, državnom organu, privrednom društvu ili drugoj organizaciji u kojoj je okrivljeni u službi, odnosno na radu.
Rješenje iz stava 1 ovog člana u roku od tri dana dostavlja se: okrivljenom, komandi, odnosno jedinici ili organu državne uprave, državnom organu, privrednom društvu ili drugoj organizaciji ili organizacionoj jednici Ministarstva u kojoj je okrivljeni u službi, odnosno na radu i organizacionoj jedinici Ministarstva za ljudske resurse.

III. POKRETANjE I VOĐENjE DISCIPLINSKOG POSTUPKA ZBOG DISCIPLINSKOG PRESTUPA

Član 14

Stranke u disciplinskom postupku zbog disciplinskog prestupa su disciplinski tužilac (u daljem tekstu: tužilac) i okrivljeni.

Član 15

Ministar odbrane (u daljem tekstu: ministar), na predlog načelnika Generalštaba Vojske, određuje lice u službi u Vojsci koje, pored dužnosti na koju je postavljeno, odnosno raspoređeno, vrši poslove tužioca, odnosno poslove zamjenika tužioca.
Za tužioca, odnosno njegovog zamjenika, po pravilu, određuje se lice koje je diplomirani pravnik sa položenim pravosudnim ispitom.

Član 16

Zaključak o pokretanju disciplinskog postupka zbog disciplinskog prestupa sadrži: ime, prezime, jedinstveni matični broj i čin okrivljenog, naziv jedinice, organa državne uprave, državnog organa, privrednog društva ili druge organizacije u kojoj je okrivljeni u službi, odnosno na radu, opis disciplinskog prestupa koji mu se stavlja na teret, kao i vrijeme i mjesto njegovog izvršenja, pravnu kvalifikaciju disciplinskog prestupa i predlog dokaza koje treba izvesti.

Član 17

Disciplinski postupak zbog disciplinskog prestupa vodi vojnodisciplinska komisija, u vijeću sastavljenom od predsjednika i dva člana.
Sastav vijeća iz stava 1 ovog člana, određuje predsjednik vojnodisciplinske komisije, najkasnije u roku od osam dana od dana prijema zaključka iz člana 16 ovog pravilnika.
Stručne i administrativne poslove za potrebe vojnodisciplinske komisije vrši organizaciona jedinica Ministarstva za statusna pitanja.

Član 18

Predsjednik vijeća iz člana 17 stav 1 ovog pravilnika (u daljem tekstu: predsjednik vijeća) određuje dan, čas i mjesto održavanja glavnog pretresa pred vojnodisciplinskom komisijom i na glavni pretres poziva okrivljenog, tužioca, svjedoke, vještake, a po potrebi i druga lica.
Poziv za glavni pretres sa zaključkom iz člana 16 ovog pravilnika dostavlja se tužiocu i okrivljenom tako da između dostavljanja poziva i dana održavanja glavnog pretresa ostane dovoljno vremena za pripremu, a najmanje osam dana.
Ako je