Na osnovu člana 90 stav 2, čl.91 i 94 i člana 95 stav 3 Zakona o osiguranju ("Službeni list RCG", broj 78/06 i "Službeni list CG", br. 45/12 i 6/13), Ministarstvo finansija donijelo je
PRAVILNIK
O DEPONOVANjU I ULAGANjU SREDSTAVA TEHNIČKIH REZERVI I SREDSTAVA KAPITALA DRUŠTVA ZA OSIGURANjE
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 46 od 2. oktobra 2013)
Član 1
Ovim pravilnikom propisuju se vrste imovine u koje se mogu deponovati i ulagati sredstva tehničkih rezervi i sredstva kapitala društva za osiguranje, ograničenja deponovanja i ulaganja sredstava tehničkih rezervi i kapitala, kao i visina sredstava koja društva za osiguranje mogu deponovati i ulagati u inostranstvu.
Član 2
Vrijednost imovine u koju su deponovana i uložena sredstva tehničkih rezervi u svakom trenutku mora biti najmanje jednaka iznosu potrebnom za pokriće budućih obaveza iz zaključenih ugovora o osiguranju.
Izbor vrste imovine i visine deponovanja i ulaganja vrši se u skladu sa principima sigurnosti, prinosa i prometljivosti imovine.
Član 3
Princip sigurnosti iz člana 2 stav 2 ovog pravilnika ostvaren je ako su ispoštovani ekonomski i pravni aspekt sigurnosti.
Ekonomski aspekt sigurnosti podrazumijeva:
- raznovrsnost i disperziju izabranih oblika imovine (po vrijednosti, vlasniku, prinosu, međuodnosu sa drugim vrstama ulaganja),
- izbor imovine čija vrijednost ne varira u znatnoj mjeri, vrednovane pouzdanom i opreznom metodom i kojom se može trgovati na uređenom tržištu.
Pravni aspekt sigurnosti podrazumijeva mogućnost neograničenog raspolaganja imovinom.
Član 4
Princip prinosa prilikom izbora imovine u koju se deponuju i ulažu sredstva tehničkih rezervi i kapitala ostvaren je ako za cilj ima ostvarivanje prinosa u skladu s tržišnim kretanjima.
Član 5
Princip prometljivosti prilikom izbora imovine u koju se deponuju i ulažu sredstva tehničkih rezervi i kapitala ostvaren je ako se ta imovina može u kratkom roku zamijeniti za novac ili novčani ekvivalent.
Član 6
Sredstva tehničkih rezervi deponuju se i ulažu, pored imovine iz člana 90 stav 1 Zakona o osiguranju, i u:
1) nepokretnosti, pod uslovom da:
- je vlasništvo nad tim nepokretnostima upisano u katastar nepokretnosti u Crnoj Gori u korist društva za osiguranje,
- donose prihod,
- je vrijednost nepokretnosti određena u skladu sa međunarodnim računovodstvenim standardima,
- nad nepokretnostima nije uspostavljen teret;
2) dužničke hartije od vrijednosti koje su emitovane od strane druge države ili centralne banke države članice EU ili države članice OECDa ili međunarodne finansijske organizacije, odnosno u hartije od vrijednosti za koje je garanciju izdala država ili centralna banka države članice EU ili države članice OECDa, ako imaju kreditni rejting koji su agencije za procjenu bonitetaStandard & PoorsiliFitch - IBCAutvrdile sa najmanjeBBB, odnosnoMoodyssa najmanjeBaa3;
3) dužničke hartije od vrijednosti stranih pravnih lica kojima se trguje na berzanskom tržištu u državama u kojima su registrovana, pod uslovom da su im agencije za procjenu bonitetaStandard & PoorsiliFitch - IBCAutvrdile kreditni rejting sa najmanje A, odnosnoMoodyssa najmanje A2;
4) akcije stranih pravnih lica pod uslovom da su najmanje posljednje dvije godine uvrštene u berzansku kotaciju i ako imaju kreditni rejting koji su agencije za procjenu bonitetaStandard & PoorsiliFitch - IBCAutvrdile sa najmanje A, odnosnoMoodyssa najmanje A2;
5) udjele reosiguravača u tehničkim rezervama.
Pored imovine iz stava 1 ovog člana, sredstva matematičke rezerve mogu se ulagati i u avanse i zajmove date osiguranicima do visine iznosa otkupne vrijednosti osiguranja na osnovu ugovora o životnom osiguranju.
Izuzetno od stava 1 tačka 1 ovog člana, društva za osiguranje mogu