Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 139. stav 1. tačka 8. Zakona o javnim nabavkama ("Sl. list CG", br. 42/11), Državna komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki, na sjednici održanoj 19. marta 2012 godine, donijela je

POSLOVNIK

O RADU DRŽAVNE KOMISIJE ZA KONTROLU POSTUPAKA JAVNIH NABAVKI

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 16 od 19. marta 2012)

IOSNOVNE ODREDBE

Predmet

Član 1

Ovim poslovnikom uređuje se način rada i odlučivanja Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki (u daljem tekstu: Državna komisija) i druga pitanja od značaja za rad Državne komisije.
Određena pitanja koja se odnose na rad Državne komisije, a koja nijesu uređena zakonom ili ovim poslovnikom, mogu se urediti odlukom Državne komisije, u skladu sa ovim poslovnikom.

Sjedište

Član 2

Sjedište Državne komisije je u Podgorici.
Pečat, štambilj i memorandum

Član 3

Državna komisija ima pečat, štambilj i memorandum.
Pečat Državne komisije je okruglog oblika prečnika 32 mm, sa grbom Crne Gore u sredini oko koga je koncentrično, latiničnim pismom, ispisan tekst: Crna Gora - Državna komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki- Podgorica.
Štambilj Državne komisije je pravougaonog oblika, veličine 23x59 mm, na kojem je u horizontalnim redovima, latiničnim pismom, ispisan tekst: Crna Gora; Državna komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki; Broj; Podgorica; prostor za upisivanje datuma i godine.
Memorandum Državne komisije je stilizovana aplikacija sljedećih elemenata u zaglavlju: grb Crne Gore u boji; Crna Gora; Državna komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki; prostor za djelovodni, odnosno upisni broj i datum.
Na memorandumu se sačinjava prva stranica svakog pismena Državne komisije koji nije za internu upotrebu.

Jezik

Član 4

U radu Državne komisije koristi se crnogorski jezik i drugi jezici koji su u službenoj upotrebi u Crnoj Gori, u skladu sa Ustavom i zakonom.
Podnesci i akta koji su sačinjeni na stranom jeziku, dostavljaju se Državnoj komisiji na izvornom jeziku i u ovjerenom prevodu na jeziku iz stava 1 ovog člana.

Zastupanje i rukovođenje

Član 5

Državnu komisiju zastupa i rukovodi njenim radom predsjednik Državne komisije.
U slučaju odsutnosti, spriječenosti ili izuzeća predsjednika Državne komisije zamjenjuje član Državne komisije kojeg odredi Državna komisija, na predlog predsjednika Državne komisije.
U slučaju iz stava 2 ovog člana, član Državne komisije ima ovlašćenja, obaveze i odgovornosti predsjednika Državne komisije.

Spriječavanje sukoba interesa

Član 6

Predsjednik i članovi Državne komisije, pored ograničenja propisanog članom 138 stav 2 Zakona o javnim nabavkama (u daljem tekstu: Zakon), ne mogu preduzeti bilo koju radnju ili pružiti uslugu koja je interesno povezana sa radom u Državnoj komisiji, odnosno koja posredno ili neposredno dovodi u sumnju njihovu nepristrasnost rada u Državnoj komisiji.

Javnost rada

Član 7

O javnosti rada Državne komisije stara se predsjednik Državne komisije.
Javnost rada Državne komisije obezbjeđuje se: davanjem saopštenja za javnost; objavljivanjem odluka i drugih konačnih akata na internet stranici Državne komisije; omogućavanjem pristupa informacijama u skladu sa zakonom i prezentacijom i publikovanjem izvještaja o radu.
Saopštenja za javnost o radu Državne komisije daje predsjednik Državne komisije ili član Državne komisije kojeg predsjednik ovlasti.

Zaštita podataka

Član 8

Predsjednik i članovi Državne komisije i zaposleni u Stručnoj službi Državne komisije dužni su da čuvaju podatke o ličnosti i podatke koji su, u skladu sa zakonom, označeni stepenom tajnosti, do kojih su došli u radu Državne komisije.
Predsjednik Državne komisije određuje podatke koji se označavaju stepenom tajnosti, u skladu sa zakonom i podzakonskim aktima kojim se uređuje tajnost podataka.

Primjena poslovnika

Član 9

O primjeni ovog poslovnika staraju se predsjednik i sekretar Državne komisije.
Rodno osjetljivi jezik

Član 10

Izrazi koji se u ovom poslovniku koriste za fizička lica u muškom rodu podrazumijevaju iste izraze u ženskom rodu.

IINAČIN RADA DRŽAVNE KOMISIJE

Organizacija rada

Član 11

Državna komisija radi kao samostalni i nezavisni kolegijalni organ. Državna komisija radi i odlučuje u sjedištu.
Državna komisija radi svakog radnog dana od 08,00 do 16,00 časova.

Način rada i odlučivanja

Član 12

Državna komisija odlučuje na sjednicama.
Sjednice Državne komisije održavaju se po potrebi, a najmanje jednom sedmično.
Državna komisija može da odlučuje ako sjednici prisustvuje predsjednik Državne komisije, odnosno u slučaju iz člana 5 stav 2 ovog poslovnika član Državne komisije koji ga zamjenjuje i najmanje još tri člana Državne komisije.

Odlučivanje o predmetima

Član 13

Državna komisija razmatra i odlučuje o žalbama izjavljenim u postupcima javnih nabavki, zahtjevima naručilaca za nastavak postupka javne nabavke kada je izjavljena žalba, zahtjevima u pogledu troškova postupka i kontroli postupaka javnih nabavki čija je vrijednost preko 500.000,00 eura na sjednicama koje nijesu javne.
Izuzetno od stava 1 ovog člana, kada je to potrebno, Državna komisija može pozvati angažovanog vještaka ili omogućiti određenim licima da učestvuju u raspravi o predmetu, bez prava prisustva vijećanju i glasanju.

Sazivanje sjednica

Član 14

Sjednicu Državne komisije saziva predsjednik Državne komisije po sopstvenoj inicijativi ili na prijedlog člana Državne komisije.
Sjednice Državne komisije sazivaju se, po pravilu, četvrtkom. Po potrebi sjednica Državne komisije može trajati više dana.

IIIOBAVEZE I OVLAŠĆENjA PREDSJEDNIKA I ČLANOVA DRŽAVNE KOMISIJE

Obaveze i ovlašćenja predsjednika Državne komisije

Član 15

U vršenju poslova iz člana 5 stav 1 ovog poslovnika predsjednik Državne komisije:
1) predstavlja Državnu komisiju;
2) organizuje i održava saradnju sa državnim organima, organima državne uprave i drugim subjektima u zemlji i inostranstvu;
3) organizuje rad Državne komisije i potpisuje sva akta koja ona donosi, osim u slučaju iz člana 5 stav 2 ovog poslovnika;
4) predlaže akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji stručne službe Državne komisije;
5) priprema godišnji programski budžet Državne komisije i odlučuje o korišćenju finansijskih sredstava;
6) podnosi prijedlog godišnjeg izvještaja o radu Državne komisije i učestvuje u radu Skupštine Crne Gore i njenih radnih tijela prilikom razmatranja istog;
7) predlaže odluke kojim se uređuju pojedina pitanja koja se odnose na rad Državne komisije;
8) predlaže sekretara Državne komisije;
9) donosi akta koja se odnose na prava i obaveze zaposlenih u Stručnoj službi Državne komisije;
10) prati rad članova Državne komisije i predlaže odgovarajuće mjere u vezi sa tim;
11) vrši i druge poslove u skladu sa zakonom, ovim poslovnikom i drugim opštim aktima Državne komisije.

Ovlašćenja i obaveze članova Državne komisije

Član 16

Član Državne komisije:
1) vodi postupak i priprema zaključak, odnosno rješenje (u daljem tekstu: odluka) Državne komisije o predmetima za koje je zadužen;
2) ispituje u žalbenom postupku pravilnost primjene odredaba Zakona, predlaže Državnoj komisiji preduzimanje mjere za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti u postupcima javnih nabavki, uključujući i podnošenje inicijative za predlaganje izmjena i dopuna ovog zakona i podzakonskih akata za njegovo sprovođenje;
3) prati sprovođenje odluka Državne komisije o predmetima za koje je zadužen i predlaže preduzimanje mjera, u skladu sa članom 132 stav 5 Zakona;
4) priprema odgovore na tužbe protiv odluka Državne komisije u predmetima za koje je zadužen i po ovlašćenju predsjednika zastupa Državnu komisiju pred Upravnim sudom u tim predmetima;
5) potpisuje pismena u vezi sa vođenjem postupka;
6) vrši i druge poslove u skladu sa ovim poslovnikom.
Član Državne komisije dužan je da poslove iz stava 1 ovog člana vrši savjesno, blagovremeno i sa dužnom pažnjom u odnosu na organizaciju rada Državne komisije.
Članu Državne komisije u vršenju poslova iz stava 1 ovog člana pomaže određeni službenik, u skladu sa aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Stručne službe