Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 8. Statuta Privredne komore Crne Gore ("Službeni list RCG", broj 36/99) Privredna komora Crne Gore na sjednici održanoj dana 22. maja 2002. godine donosi

POSEBNE UZANSE U TURIZMU

(Objavljene u "Sl. listu RCG", br. 27 od 11. juna 2002)

IOPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim posebnim uzansama uređuju se poslovni običaji koji nastaju iz ugovora o pružanju turističkih i ugostiteljskih usluga.
Uzanse se primjenjuju ako su ih stranke ugovorile ili ako iz okolnosti proizilazi da su htjele njihovu primjenu.

Član 2.

Predmet ovih uzansi su sljedeći ugovori u turizmu i ugostiteljstvu:
1) Ugovor o hotelskim uslugama,
2) Ugovor o smještaju u turističkim apartmanima,
3) Ugovor o uslugama kampovanja,
4) Ugovor o usluživanju hrane i točenja pića.
Za ugovore iz tačke 1 ove između ugostitelja, agencije i gosta, utvrđuju se posebne uzanse kada je gost pojedinac i za grupu gostiju, kao i posebne uzanse kada je zaključen ugovor o alotmanu.

Član 3.

Poštenje i savjesnost su osnovna načela kojih se stranke moraju pridržavati u ugovorima koji imaju za predmet turističke i ugostiteljske usluge.

IIZAJEDNIČKE ODREDBE ZA UGOVORE O TURISTIČKIM I UGOSTITELjSKIM USLUGAMA

Član 4.

Smatra se da su stranke zaključile ugovor o turističkim i ugostiteljskim uslugama ako su se na bilo koji način sporazumjele o bitnim elementima ugovora a to su: odredbe o vrsti i obimu usluga, o cijeni usluga i vremenu njihovog korišćenja.

Član 5.

Zaključivanje ugovora o turističkim i ugostiteljskim uslugama ne podliježe formi, osim ako je zakonom drugačije određeno. Za ugovor koji nije zaključen u pismenoj formi svaka stranka može tražiti od druge stranke pismenu potvrdu.

Član 6.

Ako nije drugačije ugovoreno, smatra se da je ugovorena ona cijena koja važi i ugostiteljskom objektu u vrijeme početka korišćenja usluga i koja je objavljena na način određen propisima i ovim uzansama.

IIIUGOVOR O HOTELSKIM USLUGAMA

Vrste ugovora

Član 7.

Ugovorima o hotelskim uslugama se smatraju:
1. direktni ugovor o hotelskim uslugama;
2. agencijski ugovor o hotelskim uslugama i
3. ugovor o alotmanu.

1. DIREKTNI UGOVOR O HOTELSKIM USLUGAMA

Zaključivanje ugovora

Član 8.

Smatra se da je direktni ugovor o hotelskim uslugama zaključen kada ugostitelj (hotelijer) prihvati i pismeno (pismom, telegramom, faksom itd.) potvrdi rezervaciju gosta koji je lično kod njega zatražio smještaj ili pansion.

Član 9.

Zahtjev za rezervaciju smještaja ili pansiona sadrži: vrstu ugostiteljske usluge, vrijeme početka i trajanja usluge, kao i adresu korisnika usluge.
Rezervacija smještaja ili pansiona može se zahtijevati i na nekom od svjetskih jezika, a rezervacija smještaja i po Međunarodnom hotelskom telegrafskomcodeuza narudžbine soba, koji je odštampan uz ove uzanse i čini njihov sastavni dio.
Ako ugostitelj, prilikom rezervacije to zahtijeva, rezervacija zatražena usmeno ili telefonom mora se potvrditi pismeno, odnosno drugim savremenim sredstvima telekomunikacija.

Član 10.

Ugostitelj je dužan da na zahtjev za rezervaciju odgovori odmah.
Zahtjev za rezervaciju ugostitelj je dužan da prihvati po redosljedu primanja u granicama slobodnih kapaciteta. Ugostitelj ima pravo da traži naknadu za izvršenu rezervaciju (troškovi slanja pismena, faks, telefon, internet i sl.), ako je gost tražio potvrdu rezervacije.
Ako ugostitelj ne odgovori na zahtjev za rezervaciju, gost ima pravo na naknadu štete.

Član 11.

Ugostitelj može prihvatanje zahtjeva za rezervaciju da uslovi plaćanjem akontacije. Uobičajena akontacija iznosi 2/3 od vrijednosti naručenih usluga.
Ugostitelj je dužan da potvrdi prijem akontacije u roku od 24 časa od primanja uplate.
Ako nije drugačije ugovoreno, akontacija važi kao unaprijed plaćeni dio cijene, iz koje ugostitelj ima pravo da naplati i naknadu štete od gosta.

Član 12.

Ugostitelj će prihvatiti svaku ponudu za zaključivanje direktnog ugovora o hotelskim uslugama i pružiti usluge smještaja, odnosno pansiona u granicama raspoloživih kapaciteta, pod uslovom da je gost u mogućnosti i da je spreman da plati cijenu, kao i da je u podobnom stanju da bude primljen u ugostiteljski objekat.

Član 13.

Predmet direktnog ugovora o hotelskim uslugama može biti pružanje usluga smještaja, pripremanje i usluživanje hrane i pića kao i druge usluge uobičajene u turizmu i ugostiteljstvu.
Direktni ugovor o hotelskim uslugama, koji ima za predmet usluge smještaja može sadržavati i usluge doručka koji je uračunat u cijenu.

Član 14.

Pod pansionom se podrazumijevaju smještaj i tri obroka (doručak, ručak i večera). Pod polupansionom se podrazumjeva smještaj sa doručkom i jednim glavnim obrokom (ručak ili večera).
Cijena pansiona računa se od prvog obroka kojim je gost poslužen po dolasku, a obroci kojima gost nije bio poslužen na dan dolaska poslužiće se gostu, po njegovoj želji, na dan odlaska.
Za obroke koje nije koristio niti blagovremeno otkazao, gostu se pri obračunavanju ne umanjuje cijena pansiona.
Pod cijenom pansiona, odnosno polupansiona podrazumijeva se cijena ove usluge u trajanju od najmanje tri dana.
Ako se ugovorom predvidi korišćenje pansiona ili polupansiona za vrijeme kraće od tri dana, ili ako gost skrati ugovoreni boravak na manje od tri dana, cijena pansiona, odnosno polupansiona povećava se za 20%, osim ako je skraćenje boravka prouzrokovano višom silom.

Trajanje i otkazivanje ugovora

Član 15.

Direktni ugovor o hotelskim uslugama može se zaključiti na određeno ili neodređeno vrijeme.
Smatra se da je direktni ugovor o hotelskim uslugama na određeno vrijeme zaključen kada ugostitelj i gost postignu saglasnost o bitnim elementima ugovora.
Po prestanku ugovora o hotelskim uslugama gost je dužan da napusti sobu do vremena određenog kućnim redom, a u nedostatku takve odredbe o kućnom redu najkasnije do 14 časova.
Ako s ugostiteljem nije drugačije ugovoreno, zadržavanje sobe poslije vremena određenog kućnim redom, odnosno poslije 14 časova povlači plaćanje sobe još za jedan dan.

Član 16.

Ugostitelj definiše svoju politiku otkaza za predmetni period o čemu je dužan da informiše gosta.
Otkaz se daje u pismenoj formi i mora biti datiran (preporučeno pismo, faks sa referentnim brojem i dr.). Ako otkaz počinje da važi od datuma usmenog otkaza, pismena potvrda treba jasno da se odnosi na taj datum.
Pisana potvrda ugostitelja koja se odnosi na usmenu komunikaciju, oslobodiće gosta obaveze od daljeg ponovnog potvrđivanja u pismenoj formi.
Ukoliko je ugostitelj izdao referentni broj otkaza i uručio ga gostu, ne postoji potreba otkaza u pismenoj formi.

Član 17.

Gost može da otkaže korišćenje pojedinih obroka u pansionu ili polupansionu ako o tome obavijesti ugostitelja do kraja prethodnog dana.
Ugostitelj je dužan da gostu koji je otkazao obrok u pansionu osigura, na njegov zahtjev, korišćenje obroka suve hrane ("lanč paket") odgovarajuće vrijednosti i kvaliteta.

Član 18.

Ugostitelj je dužan da gostu koji ima potvrđenu rezervaciju zadrži sobu do 18 časova, poslije čega se u nedostatku potrebnih obavještenja smatra da gost neće koristiti sobu, pa ugostitelj može njome raspolagati.
Ako izda sobu drugom gostu ugostitelj nema pravo da traži naknadu štete za neiskorišćene rezervisane usluge.
Ako gost naknadno dođe, a prethodno nije poslao obavještenje o vremenu dolaska, ugostitelj je dužan da mu obezbjedi smještaj u okvirima raspoloživih kapaciteta.

Prava i obaveze stranaka

Član 19.

Na osnovu direktnog ugovora o hotelskim uslugama gost stiče pravo:
1) da koristi prostorije određene za smještaj sa pripadajućim uslugama, a ako je ugovorom predviđen pansion ili polupansion, i odgovarajuće obroke;
2) da koristi sve uređaje, zajedničke prostorije i usluge koje su u tom objektu predviđene za opštu upotrebu gosta u skladu sa štampanim informacijama i obavještenjima ugostiteljskog objekta.

Član 20.

Ugostitelj je dužan da ugovorenog dana stavi gostu na raspolaganje prostorije određene za smještaj i da mu pruži druge ugovorene ugostiteljske usluge, odnosno usluge koje gost zatraži u skladu sa poslovnim običajima.
Sobu predviđenu za smještaj ugostitelj je dužan da stavi na raspolaganje gostu čim je ona slobodna i pospremljena, najkasnije do 14 časova, a poslije toga kada se gost prijavi.

Član 21.

Ako gost zahtijeva da zauzme sobu ujutro na dan dolaska, ugostitelj ima pravo da traži naplatu smještaja i za proteklu noć, ako soba nije mogla biti izdata zbog toga što ju je trebalo rano ujutro staviti na raspolaganje gostu.
Ako gost koristi sobu između 6 i 18 časova za dnevni odmor u trajanju od 8 časova, ugostitelj naplaćuje smještaj po nižoj cijeni, zavisno od trajanja usluge, s tim da ta cijena ne može biti veća od 50% od cijene smještaja.

Član 22.

Gost ima pravo na naknadu štete ukoliko mu ugostitelj ne obezbijedi smještaj u ugovorenom objektu, kao i u ugostiteljskom objektu ugovorene kategorije. Eventualni smještaj u objekat više kategorije, povećani troškovi prevoza i dr. padaju na tereg ugostitelja.

Član 23.

Prilikom