Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 17. stav 1, tačka 2, a u vezi sa članom 30. Zakona o Centralnoj banci Crne Gore ("Sl. list RCG", br. 52/00), Savjet Centralne banke Crne Gore, na sjednici održanoj 20. jula 2001. godine, donio je

ODLUKU

O ODOBRAVANjU KREDITA ZA DNEVNO ODRŽAVANjE LIKVIDNOSTI POSLOVNIH BANAKA

(Objavljena u "Sl. listu RCG", br. 37 od 30. jula 2001)

Član 1.

Ovom odlukom se bliže uređuju uslovi za odobravanje kredita koje Centralna banka Crne Gore (u daljem tekstu: Centralna banka) daje poslovnim bankama u cilju dnevnog održavanja likvidnosti.

Član 2.

Centralna banka može iz sopstvenih sredstava koja se nalaze na posebnom računu, dati kredit poslovnoj banci koja ima odobrenje za rad u Republici, u cilju dnevnog održavanja likvidnosti.
Sopstvena sredstva u smislu ove odluke su sredstva Centralne banke namijenjena za davanje kredita za dnevno održavanje likvidnosti u visini koju odredi Savjet Centralne banke.

Član 3.

Kredit za dnevno održavanje likvidnosti (u daljem tekstu: kredit) se daje, odnosno obnavlja na rok od jednog poslovnog dana i može se koristiti najviše sedam poslovnih dana u mjesecu.
Davanje kredita poslovnoj banci se vrši zaključivanjem ugovora o kreditu po osnovi zaloge hartija od vrijednosti (u daljem tekstu: ugovor).

Član 4.

Centralna banka može dati kredit poslovnoj banci pod uslovom da je obezbijeđen hartijama od vrijednosti koje je izdao nadležni organ Republike ili hartijama od vrijednosti koje su izdale zemlje članice Evropske unije a koje mogu biti obveznica, blagajnički zapis ili drugi oblik dužničke hartije od vrijednosti koja je prihvaćena na razvijenim tržištima kapitala.
Kredit se daje u iznosu do 80% približne tržišne vrijednosti hartija od vrijednosti koje se koriste za obezbjeđenje kredita.
Rok dospijeća hartija od vrijednosti koje se zalažu kao obezbjeđenje kredita mora biti najmanje tri dana a najviše godinu dana.

Član 5.

Poslovna banka je dužna da za odobrenje kredita priloži:
- zahtjev za davanje kredita, u kojem se navodi iznos traženih sredstava,
- potpisan i ovjeren ugovor,
- hartije od vrijednosti, ukoliko su u materijalnom obliku ili prihvatljiva dokumentacija, ukoliko su u dematerijalizovanom obliku.
Ukoliko poslovna banka obnavlja kredit, zaključuje se Aneks ugovora, sa naznačenim promjenama za period važenja ugovora.

Član 6.

Kamatna stopa na kredite se izražava kao godišnja stopa a ona mora biti najmanje pola procenta veća od međubankarske stope, koju utvrđuje glavni ekonomista Centralne banke.
Centralna banka je dužna da pisanim aktom obavijesti poslovne banke o visini kamatne stope.

Član 7.

Kamata se izračunava na dnevnoj osnovi množenjem iznosa kredita kamatnom stopom i dijeljenjem sa 360, a izračunati iznos se dodaje iznosu kredita koji poslovna banka treba da otplati Centralnoj banci.
Iznos glavnice i iznos kamate moraju biti prikazani u ugovoru.
Ukoliko je kredit obnovljen aneksom ugovora se, u skladu sa stavom 1 ovog člana, utvrđuje novi iznos kamate.

Član 8.

Centralna banka neće odobravati kredit bankama koje imaju neizmirene obaveze prema Centralnoj banci.
Odredba stava 1 ovog člana neće se primjenjivati na banke kojima se obnavlja kredit u skladu sa ovom odlukom.

Član 9.

Centralna banka će dati kredit banci pod uslovom da za vrijeme korišćenja tog kredita banka ne može svojim komitentima odobravati nove niti obnavljati postojeće kredite.
Banka je dužna da na zahtjev Centralne banke dostavi informacije i izvještaje o obavezama i likvidnim sredstvima.

Član 10.

Centralna banka ima pravo prioriteta u naplati potraživanja po osnovu kredita u skladu sa ugovorom.

Član 11.

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Republike Crne Gore".