Na osnovu člana 45 stav 1 tačka 10, člana 96 stav 2 i člana 97 Zakona o lokalnoj samoupravi ("Sl. list RCG", br. 42/03, 28/04,75/05, 13/06 i "Sl. list CG", br. 88/09 i 3/10), i člana 101 Statuta Opštine Žabljak ("Sl. list RCG - Opštinski propisi", br. 9/05, 23/07 i "Sl. list CG - Opštinski propisi", broj 3/11), Skupština opštine Žabljak, na sjednici održanoj dana 27.06.2012. godine, donijela je
ODLUKU
o mjesnim zajednicama
(Objavljeno u "Sl. listu CG - opštinski propisi", br. 21 od 10 jula 2012)
I. OPŠTE ODREDBE
Član 1
Ovom odlukom uređuju se uslovi za osnivanje, način i postupak osnivanja, poslovi, organi i postupak njihovog izbora, organizacija i rad organa, način odlučivanja, način finansiranja i druga pitanja od značaja za rad mjsenih zajednica.
Član 2
Mjesna zajednica se osniva radi zadovoljenja potreba i interesa lokalnog stanovništva.
Mjesna zajednica je dio jedinstvenog sistema lokalne samouprave.
Član 3
O poslovima mjesne zajednice građani u mjesnoj zajednici odlučuju putem svojih izabranih predstavnika u Savjet mjesne zajednice, na zboru građana, referendumom i drugim oblicima izjašnjavanja, u skladu sa Statutom opštine i ovom odlukom.
Član 4
Za vršenje poslova mjesne zajednice organi mjesne zajednice odgovorni su lokalnom stanovništvu sa područja mjesne zajednice.
Član 5
Mjesna zajednica ima svojstvo pravnog lica, sa pravima i obavezama utvrđenim Zakonom, Statutom opštine i ovom odlukom.
Mjesna zajednica stiče svojstvo pravnog lica danom upisa u registar mjesnih zajednica koji vodi organ uprave nadležan za poslove opšte uprave.
Član 6
Mjesna zajednica ima pečat i štambilj.
Pečat mjesne zajednice je okruglog oblika, prečnika 32 mm, sa tekstom:"Opština Žabljak - Mjesna zajednica (navesti naziv mjesne zajednice) ".
Štambilj mjesne zajednice je pravougaonog oblika, dimenzija 30 dž 70 mm, sa tekstom "Opština Žabljak - Mjesna zajednica (navesti naziv mjesne zajednice)".
Član 7
Mjesna zajednica može imati imovinu u skladu sa zakonom.
Mjesna zajednica koristi i upravlja imovinom opštine u skladu sa zakonom i odlukom Skupštine opštine o davanju imovine na korišćenje.
II. USLOVI I POSTUPAK ZA OSNIVANjE
Član 8
Mjesna zajednica osniva se za naselje ili više povezanih naselja koji predstavljaju prostornu, urbanističku i komunalnu cjelinu i u kojoj su građani u svakodnevnom životu i radu povezani zajedničkim interesima i potrebama.
Za veća gradska naselja mjesna zajednica se može osnovati za dio naselja pod uslovima iz stava 1 ovog člana.
Član 9
Postupak za osnivanje mjesne zajednice, spajanje postojećih, izdvajanje pojedinih naselja ili djelova naselja i njihovo pripajanje drugoj mjesnoj zajednici pokreću građani sa odnosnog područja podnošenjem inicijative i na zboru građana.
Inicijativa koju svojim potpisom podrži najmanje 5% građana sa područja za koje se predlaže osnivanje mjesne zajednice, odnosno sa područja mjesnih zajednica koje se spajaju, odnosno naselja ili djelova naselja koja se izdvajaju i pripajaju drugoj mjesnoj zajednici, podnosi se organu lokalne uprave nadležnom za poslove opšte uprave.
Inicijativa se podnosi u pisanom obliku i sadrži podatke o području za koje se predlaže osnivanje mjesne zajednice, o mjesnim zajednicama koje se spajaju, odnosno o naseljima ili djelovima naselja koja se izdvajaju i pripajaju, razloge zbog kojih se predlaže osnivanje, spajanje, izdvajanje i pripajanje i ime i prezime, jedinstveni matični broj i broj lićne karte i adresu stanovanja podnosioca inicijative.
Član 10
Inicijativa koja nije podnijeta u skladu sa članom 9 ove odluke, organ lokalne uprave nadležan za poslove opšte uprave vraća podnosiocu radi otklanjanja utvrđenih nedostataka. Ako podnosilac inicijative u roku od 8 dana ne otkloni utvrđene nedostatke, smatraće se kao da inicijativa nije ni podnijeta.
Ako je inicijativa podnijeta u skladu sa članom 9 ove odluke, organ lokalne uprave nadležan za poslove uprave dostavlja je Savjetu mjesne zajednice.
Član 11
Savjet mjesne zajednice, po podnijetoj inicijativi saziva zbor građana najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema inicijative.
O vremenu i mjestu održavanja zbora građana, Savjet mjesne zajednice javno obavještava građane isticanjem poziva na oglasnoj tabli Skupštine opštine, mjesne zajednice, na javnim objektima na tom području, ulaznim vratima stambenih zgrada i na drugi pogodan način, najkasnije 8 dana prije dana održavanja zbora.
Član 12
Inicijativa za osnivanje mjesne zajednice smatra se prihvaćenom ako se za nju izjasni većina građana prisutnih na zboru u skladu sa ovom odlukom.
Kada prihvati inicijativu zbor građana donosi Odluku o osnivanju mjesne zajednice.
Inicijativa za izdvajanje naselja iz jedne i pripajanja drugoj mjesnoj zajednici smatra se prihvaćenom ako se za istu izjasni većina prisutnih građana na zboru građana naselja koje se izdvaja i prisutnih građana na zboru građana mjesne zajednice kojoj se pripaja, odnosno većina građana prisutnih na zborovima građana u mjesnim zajednicama koje se spajaju.
Kada se prihvati inicijativa na zboru građana, Savjet mjesne zajednice dostaviće je nadležnom organu lokalne uprave za poslove opšte uprave i radnom tijelu Skupštine opštine radi davanja mišljenja.
Nadležni organi iz prethodnog stava ovog člana, dužni su da daju mišljenje u roku od 15 dana od dana dostavljanja inicijative.
Član 13
U pogledu postupka osnivanja mjesne zajednice pokrenutog na zboru građana i načina odlučivanja, primjenjuju se odredbe ove odluke kojima se uređuje postupak po inicijativi građana za osnivanje mjesne zajednice.
Član 14
Odluka o osnivanju mjesne zajednice sadrži:
- naziv i sjedište mjesne zajednice,
- područje mjesne zajednice (naziv naselja ili više povezanih naselja za koje se osniva mjesna zajednica, odnosno za dio naselja), i
- ime i prezime lica ovlašćenog za upis mjesne zajednice u registar mjesnih zajednica.
Član 15
Odluka o osnivanju mjesne zajednice smatra se usvojenom ako se za nju izjasni većina građana upisanih u birački spisak sa područja za koje se organizuje mjesna zajednica.
Odluka o spajanju postojećih mjesnih zajednica, izdvajanju pojedinih naselja ili djelova naselja i njihovom pripajanju drugoj mjesnoj zajednici ili osnivanju nove mjesne zajednice, smatra se usvojenom ako se za nju na zboru građana izjasni većina građana upisanih u birački spisak sa područja mjesne zajednice koje se spajaju, odnosno sa područja mjesne zajednice iz koje se vrši izdvajanje i mjesne zajednice kojoj se vrši pripajanje, odnosno mjesne zajednice čiji dio se osniva, kao nova mjesna zajednica.
Član 16
Odluka o osnivanju mjesne zajednice dostavlja se u roku od 15 dana od dana donošenja odluke na zboru, Skupštini opštine radi davanja saglasnosti.
Skupština opštine, prije davanja saglasnosti, dostavlja odluku o osnivanju mjesne zajednice Predsjedniku opštine radi izjašnjavanja.
Predsjednik opštine je dužan da se izjasni o odluci iz stava 1 ovog člana u roku od 15 dana.
Mjesna zajednica smatra se osnovanom stupanjem na snagu odluke Skupštine opštine o davanju saglasnosti.
Član 17
Odluka o osnivanju mjesne zajednice i Odluka Skupštine opštine o davanju saglasnosti objavljuje se u "Službenom listu Crne Gore - Opštinski propisi".
Član 18
Više teritorijalno povezanih i razvojno i ekonomski upućenih mjesnih zajednica mogu osnovati mjesni centar u skladu sa zakonom i Statutom Opštine Žabljak.
III. POSLOVI MJESNE ZAJEDNICE
Član 19
Građani u mjesnoj zajednici odlučuju i učestvuju u odlučivanju o ostvarivanju svojih zajedničkih potreba i interesa u oblastima: uređivanja naselja stanovanja, komunalnih djelatnosti, socijalne i dječje zaštite, zdravstvene zaštite, kulture, fizičke kulture, informisanja, zaštite i unapređivanja životne sredine, zaštite potrošača i u drugim oblastima života i rada stanovništva na tom području.
Član 20
Građani u mjesnoj zajednici odlučuju o:
- uvođenju mjesnog samodoprinosa,
- donošenju planova i programa razvoja mjesne zajednice, u skladu sa planovima i programima razvoja opštine;
- o izgradnji i održavanju komunalnih objekata (vodovoda, kanalizacione mreže, puteva, PTT i elektro mreže, groblja, deponija i dr.) u skladu sa programom i planovima razvoja opštine i mjesne zajednice,
- načinu organizovanja komunalnih djelatnosti koje joj povjeri svojim aktom Skupština u skladu sa zakonom,
- uređivanju naselja,
- organizovanju i sprovođenju mjera za zaštitu od elementarnih nepogoda,
- izgradnji objekata iz oblasti kulture i fizičke kulture,
- organizovanju kulturnih, sportskih i drugih manifestacija,
- zaštiti životne sredine,
- drugim poslovima od značaja za život i rad građana.
Član 21
U mjesnoj zajednici građani učestvuju u vršenju poslova lokalne samouprave i to:
- izjašnjavanjem o planovima i programima razvoja opštine, pojedinih djelatnosti, budžetu opštine, višegodišnjim investicionim planovima,
- pokretanjem inicijativa za donošenje prostornih i urbanističkih planova, izjašnjavanjem o svojim potrebama i davanjem prijedloga za uređivanje pojedinih pitanja,
- izjašnjavanjem o