Na osnovu člana 17 stav 1 tačka 2 Zakona o Centralnoj banci Crne Gore ("Sl. list RCG", br. 52/00 i 47/01) i člana 76 stav 2 Zakona o bankama ("Sl. list Crne Gore", br.17/08) Savjet Centralne banke Crne Gore, na sjednici održanoj 17. i 18. septembra 2008. godine, donio je
ODLUKU
O INTERNOJ REVIZIJI U BANKAMA
(Objavljena u "Sl. listu CG", br. 60 od 9. oktobra 2008)
I. Opšta odredba
Predmet regulisanja
Član l
Ovom odlukom bliže se uređuju osnovni principi organizovanja interne revizije u bankama i utvrđuju obaveze banaka koje se odnose na uspostavljanje i funkcionisanje interne revizije.
II. Organizacija i funkcionisanje interne revizije
Normativno uređivanje interne revizije
Član 2
Organizaciju interne revizije, kao i položaj, ovlašćenja i odgovornosti lica koja vrše funkciju interne revizije, banka uređuje statutom i drugim opštim aktima banke, u skladu sa Zakonom o bankama i ovom odlukom.
Akt o internoj reviziji
Član 3
Banka je dužna da donese akt o internoj reviziji kojim, kao minimum, definiše:
1) poslove interne revizije;
2) način obavljanja interne revizije, s jasnim i sažetim opisom pojedinačnih postupaka interne revizije, a naročito postupaka koje se odnose na:
- nenajavljenu reviziju,
- postupanje sa evidencijama i dokumentacijom koji su odabrani za reviziju,
- procjenu i vrednovanje primijenjenog sistema interne kontrole;
3) elemente koje treba da sadrži izvještaj o izvršenoj internoj reviziji;
4) elemente koje treba da sadrži godišnji izvještaj o radu interne revizije.
Elementi godišnjeg plana interne revizije
Član 4
Pri izradi godišnjeg plana interne revizije banka je dužna da:
1) aktivnosti interne revizije utvrdi tako da one budu u funkciji ostvarivanja poslovnih ciljeva banke;
2) predmet interne revizije utvrdi sveobuhvatno, detaljno i jasno;
3) učestalost interne revizije poveća u oblastima poslovanja banke sa višim stepenom rizika.
Metodologija interne revizije
Član 5
Metodologiju rada interne revizije utvrđuje samostalno interni revizor, odnosno lice koje rukovodi organizacionim dijelom za internu reviziju (u daljem tekstu: interni revizor).
Revizijski rizici
Član 6
Interni revizor je dužan da reviziju planira i vrši na način koji mu omogućava formiranje mišljenja o predmetu revizije, uz najmanji rizik da to mišljenje bude pogrešno.
Pri definisanju nalaza o izvršenoj reviziji interni revizor treba da ima u vidu revizijske rizike koji mogu uticati na tačnost nalaza, i to:
1) inherentni rizik, pod kojim se podrazumijeva rizik da neke materijalno značajne činjenice neće biti otkrivene u postupku revizije, nezavisno od postojanja sistema interne kontrole;
2) kontrolni rizik, pod kojim se podrazumijeva rizik da neke materijalno značajne činjenice neće biti otkrivene u postupku revizije, zbog slabosti u sistemu interne kontrole;
3) detekcioni rizik, pod kojim se podrazumijeva rizik da neke materijalno značajne činjenice neće biti otkrivene metodama i tehnikama revizije, koje se primjenjuju u konkretnoj reviziji.
Izvještaj o izvršenoj reviziji treba da sadrži i procjenu nivoa revizijskih rizika, vezanih za konkretnu reviziju.
Pristup dokumentaciji banke
Član 7
Banka je dužna da licima koja vrše internu reviziju omogući slobodan pristup poslovnim knjigama, kao i drugoj dokumentaciji i podacima koji su potrebni za vršenje revizije.
Postupanje u slučaju značajnih nepravilnosti
Član 8
Ako se tokom revizije pojedinih elemenata poslovanja banke utvrdi da postoje nezakonitosti u poslovanju ili kršenja pravila o upravljanju rizicima, zbog čega banci prijeti nelikvidnost, insolventnost ili je time ugrožena sigurnost njenog poslovanja, interni revizor je dužan da o tim činjenicama bez odlaganja u pisanoj formi obavijesti