Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 131 stav 2 Zakona o radu ("Službeni list RCG", broj 43/03) i člana 81 stav 1 Opšteg kolektivnog ugovora ("Službeni list RCG", broj 1/04), Samostalni sindikat radnika drumskog saobraćaja Crne Gore i Odbor Udruženja saobraćaja Privredne komore Crne Gore, zaključuju

GRANSKI KOLEKTIVNI UGOVOR

ZA DRUMSKI SAOBRAĆAJ

(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 33 od 20. maja 2004)

IOSNOVNE ODREDBE

Član 1

Granskim kolektivnim ugovorom uređuju se prava i obaveze zaposlenog i poslodavca iz oblasti rada, kao i međusobni odnosi učesnika kolektivnog ugovora, u skladu sa Zakonom i Opštim kolektivnim ugovorom.

Član 2

Odredbe ovog kolektivnog ugovora primjenjuju se na zaposlene i poslodavce u Republici Crnoj Gori, u djelatnosti drumskog saobraćaja, auto-moto društava i auto škola.

Član 3

Pojedine odredbe ovog granskog kolektivnog ugovora mogu se detaljnije razraditi u kolektivnom ugovoru kod poslodavca, opštem aktu poslodavca i ugovoru o radu.
Kolektivnim ugovorom kod poslodavca i ugovorom o radu ne mogu se utvrditi manja prava i nepovoljniji uslovi rada, od prava i uslova koji su utvrđeni granskim kolektivnim ugovorom.

IIPRAVA ZAPOSLENIH

1. Radno vrijeme

Član 4

Kolektivnim ugovorom kod poslodavca, ako je potrebno, urediće se smjenski rad, dežurstvo zaposlenih, radno vrijeme kraće od 40 časova u radnoj nedjelji i rad duži od punog radnog vremena.

2. Struktura radnog vremena voznog osoblja

Član 5

Strukturu radnog vremena voznog osoblja u teretnom i autobuskom saobraćaju čini:
- Vrijeme efektivnog rada (vožnje) - vrijeme koje vozač provede u upravljanju teretnim motornim vozilom ili autobusom u toku 24 časa, uključujući prekide čije ukupno trajanje nije duže od pola sata,
- Vrijeme aktivnog rada - vrijeme koje vozač provede u aktivnostima povezanim sa vožnjom - prijem i otprema putnika, provjera i obezbjeđenje tereta u toku putovanja, zamjena neispravnog točka, kontakti sa saobraćajnom policijom u toku redovne provjere učesnika u saobraćaju i slično,
- Vrijeme na raspolaganju - vrijeme u toku 24 časa kada je vozač na raspolaganju poslodavcu, vrijeme potrebno za pripremu vozila za izvršenje transportnog zadatka, početno-završne operacije sa teretom (utovar/istovar), odnosno čekanje na izvršenje istih operacija, čekanje na carinskom prelazu ili terminalu, čekanje na opravku vozila u toku izvršenja transportnog zadatka itd.,
- Vrijeme rada kao rezervna posada - vrijeme koje vozač provede kao suvozač u udvojenoj vozačkoj posadi (planirana rezerva),
- Vrijeme noćnog rada (od 22,00hdo 6,00h),
- Odmor (kao prekid u toku rada) - vrijeme koje vozač koristi radi odmora ili objedovanja, u trajanju najmanje pola časa u toku radnog vremena.
Neprekidno upravljanje vozilom javnog gradskog prevoza biće posebno regulisano kolektivnim ugovorom kod poslodavca.

3. Evidentiranje radnog vremena

Član 6

Struktuirana vremena rada vozača (sa/bez vozačkih posada) autobusa i teretnih motornih vozila nosivosti veće od 3.500 kg. se evidentiraju očitavanjem (prostim ili elektronskim) grafičkog zapisa sa tahografskog listića.

4. Radno vrijeme kao kriterijum za utvrđivanje zarada zaposlenog u drumskom, putničkom i teretnom saobraćaju

Član 7

Poslodavac je dužan da kolektivnim ugovorom kod poslodavca uredi metodologiju i način obračuna zarade vozača u skladu sa pobrojanim vremenskim strukturama. Pojedine vremenske strukture se mogu objedinjavati u proračunu, u skladu sa odlukom i po metodologiji obračuna zarade poslodavca.
Pri tome, svako od struktuiranih vremena se množi pojedinačno (ili objedinjeno sa drugim vremenima) sa cijenom odnosnog sata rada uz obračun i pripadajućih naknada uvedenih zakonom, Opštim kolektivnim ugovorom i kolektivnim ugovorom kod poslodavca.

Član 8

Ukoliko zaposleni u toku mjeseca, prema rasporedu rada, ne ostvari mjesečni fond časova primijeniće se odredbe Zakona o preraspodjeli radnog vremena.

Član 9

Odluku o rasporedu radnog vremena, preraspodjeli radnog vremena, skraćenom radnom vremenu i uvođenju rada dužeg od punog radnog vremena, donosi nadležni organ poslodavca.

5. Godišnji odmor

Član 10

Dužina godišnjeg odmora određuje se na osnovu kriterijuma utvrđenih Opštim kolektivnim ugovorom i na osnovu doprinosa u radu, odnosno složenosti poslova, uslova rada i drugih kriterijuma utvrđenih kolektivnim ugovorom kod poslodavca i ugovorom o radu.

Član 11

Ukoliko poslodavac, zbog potreba procesa rada, nije omogućio zaposlenom korišćenje godišnjeg odmora u cjelini ili djelimično, u skladu sa Zakonom, obavezan je da mu nadoknadi štetu u visini zarade koju zaposleni ostvaruje u mjesecu kada se šteta nadoknađuje, uvećanoj za 20%.

6. Odsustvovanje sa rada

Član 12

Zaposleni ima pravo na plaćeno i neplaćeno odsustvo sa rada u slučajevima utvrđenim zakonom i Opštim kolektivnim ugovorom.
Zaposleni ima pravo na plaćeno odsustvo za vrijeme osposobljavanja u toku rada, prema programu osposobljavanja za rad na odgovarajućem radnom mjestu ili za vrijeme sindikalnog obrazovanja, na način i po postupku utvrđenim kolektivnim ugovorom kod poslodavca.

IIIZARADE I NAKNADE ZARADA

Član 13

Zarada zaposlenog sastoji se od: zarade za obavljeni rad i vrijeme provedeno na radu u propisanim radnim uslovima (u daljem tekstu: osnovna zarada), uvećanja zarade, zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu i naknade zarade.

Član 14

Osnovna zarada ne može biti niža od iznosa dobijenog množenjem najniže cijene rada i koeficijenata grupe poslova iz člana 17 ovog ugovora.

Član 15

Najniža cijena rada kod poslodavca utvrđuje se u postupku pregovaranja između sindikata i poslodavca, pri čemu se polazi od elemenata za utvrđivanje najniže cijene rada kod poslodavca i iznosa najniže cijene rada u Republici, utvrđene u skladu sa Opštim kolektivnim ugovorom.

Član 16

Kolektivnim ugovorom kod poslodavca najniža cijena rada se može utvrditi kao najniža satnica.

Član 17

Granskim kolektivnim ugovorom u drumskom saobraćaju utvrđuju se grupe poslova i radna mjesta sa koeficijentima za utvrđivanje cijene rada po osnovu potrebne stručnosti i složenosti poslova i to:

------------------------------------------------------------
Grupa Zahtjevi stručnosti Koeficijent
poslova i radno mjesto
------------------------------------------------------------
INe zahtijeva se stručnost
(nekvalifikovani radnik)
- higijeničarka
- perač vozila 1,50
IIZahtijeva se stručna
osposobljenost
Istepena 1,80
IIIZahtjev za stručnu
osposobljenost
IIstepena