Na osnovu člana 131 stav 2 Zakona o radu ("Službeni list Republike Crne Gore", broj 43/03) i člana 81 stav 1 Opšteg kolektivnog ugovora ("Službeni list Republike Crne Gore", broj 1/04), Samostalni sindikat metalaca Crne Gore i Odbor Udruženja metalurgije, energetike, metaloprerađivačke industrije i mašinogradnje Privredne komore Crne Gore, zaključuju
GRANSKI KOLEKTIVNI UGOVOR
ZA DJELATNOST METALURGIJE, METALOPRERAĐIVAČKE INDUSTRIJE I PROIZVODNjE MAŠINA, UREĐAJA I SAOBRAĆAJNIH SREDSTAVA
(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 54 od 9. avgusta 2004; 41/05)
IOSNOVNE ODREDBE
Član 1
Ovim granskim kolektivnim ugovorom uređuju se prava i obaveze zaposlenog i poslodavca iz oblasti rada, kao i međusobni odnosi učesnika kolektivnog ugovora, u skladu sa Zakonom i Opštim kolektivnim ugovorom.
Član 2
Odredbe ovog kolektivnog ugovora primjenjuju se na zaposlene i poslodavce u Republici Crnoj Gori koji obavljaju djelatnost crne metalurgije, proizvodnje rude obojenih metala, proizvodnje obojenih metala, prerade obojenih metala, metaloprerađivačke djelatnosti, mašinogradnje, proizvodnje saobraćajnih sredstava, brodogradnje, proizvodnje električnih mašina i aparata i druge djelatnosti koje su povezane u reprocjelinu, sa naznačenim granama kao osnovnim.
Prava i obaveze zaposlenog koje poslodavac upućuje na rad u inostranstvo urediće se kolektivnim ugovorom kod poslodavca, u skladu sa zakonom.
Član 3
Pojedine odredbe ovog kolektivnog ugovora mogu se razraditi u kolektivnom ugovoru kod poslodavca, opštem aktu poslodavca i ugovoru o radu.
Kolektivnim ugovorom kod poslodavca i ugovorom o radu, ne mogu se utvrditi manja prava i nepovoljniji uslovi rada, od prava i uslova koji su utvrđeni granskim kolektivnim ugovorom.
IIPRAVA ZAPOSLENIH
1. Raspoređivanje zaposlenih
Član 4
Zaposleni se može privremeno rasporediti na rad čije obavljanje zahtijeva niži stepen stručne spreme od one koju on ima, bez njegove saglasnosti, u slučajevima utvrđenim Zakonom i kolektivnim ugovorom kod poslodavca.
2. Radno vrijeme
Član 5
Poslodavac koji radi u specifičnim uslovima urediće smjenski rad, dežurstvo zaposlenih, radno vrijeme kraće od 40 časova u radnoj nedjelji, preraspodjelu radnog vremena i rad duži od punog radnog vremena, kolektivnim ugovorom kod poslodavca u skladu sa Zakonom.
Član 6
Odluku o rasporedu radnog vremena, preraspodjeli radnog vremena, skraćenom radnom vremenu i uvođenju rada dužeg od punog radnog vremena, donosi nadležni organ poslodavca.
3. Godišnji odmor
Član 7
Dužina godišnjeg odmora određuje se na osnovu: dužine radnog staža, doprinosa u radu, odnosno složenosti poslova, uslova rada, invalidnosti, zdravstvenog stanja i drugih kriterijuma utvrđenih kolektivnim ugovorom kod poslodavca i ugovorom o radu.
Pored zakonom utvrđenog minimuma, godišnji odmor se uvećava:
a) prema dužini radnog staža:
- od 1-15 godina: 2 radna dana
- od 15-30 godina: 3 radna dana
- preko 30 godina: 4 radna dana
b) prema zdravstvenom stanju:
- invalidu rada: 3 radna dana
- roditelju sa djetetom koje ima tjelesna i psihička oštećenja: 5 radnih dana.
4. Odsustvovanje sa rada
Član 8
Zaposleni ima pravo na plaćeno i neplaćeno odsustvo sa rada u slučajevima utvrđenim Zakonom i Opštim kolektivnim ugovorom.
Zaposleni ima pravo na plaćeno odsustvo za vrijeme osposobljavanja u toku rada, prema programu osposobljavanja za rad na odgovarajućem radnom mjestu, za vrijeme sindikalnog obrazovanja, na način i po postupku utvrđenim kolektivnim ugovorom kod poslodavca, kao i 4 radna dana, uz saglasnost poslodavca, za vrijeme organizovanja susreta zaposlenih iz djelatnosti iz člana 2 ovog ugovora.
Član 9
Poslodavac može zaposlenom odobriti ili ga uputiti na privremeno odsustvo sa rada u slučaju smanjenja obima posla, težeg kvara, remonta, nedostatka sirovina, nemogućnosti rasporeda na odgovarajuće radno mjesto i sl.
Privremeno odsustvo iz stava 1 ovog člana traje do prestanka okolnosti zbog kojih je uvedeno, a najduže 12 mjeseci.
Ukoliko se u roku iz stava 2 ovog člana ne promijene okolnosti zbog kojih je odobreno, odnosno zaposleni upućen na privremeno odsustvo, isto se, uz saglasnost zaposlenog, može produžiti na osnovu sporazuma poslodavca i zaposlenog, na vrijeme utvrđeno sporazumom.
Za vrijeme korišćenja privremenog odsustva poslodavac ne može zapošljavati nove radnike na ta radna mjesta.
Član 10
Zaposleni ima pravo na naknadu zarade za vrijeme privremenog odsustva u iznosu od najmanje 60% osnovne zarade zaposlenog, s tim što ne može biti niža od garantovane zarade utvrđene u skladu sa Zakonom.
-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Na osnovu Odluke Ustavnog suda U br. 143/04 i 10/05 ("Sl. list RCG", br. 41/2005), utvrđuje se da odredbe ovog člana nijesu u saglasnosti sa Ustavom i zakonom i prestaju da važe danom objavljivanja Odluke.
-------------------
IIIZARADE I NAKNADE ZARADA
Član 11
Zarada zaposlenog sastoji se od: zarade za obavljeni rad i vrijeme provedeno na radu u propisanim radnim uslovima (u daljem tekstu: osnovna zarada), uvećanja zarade, po osnovu ostvarenih rezultata u radu i drugih osnova predviđenih Opštim i ovim kolektivnim ugovorom i naknade zarade.
Član 12
Osnovna zarada za puno radno vrijeme i normalni radni učinak ne može biti niža od iznosa dobijenog množenjem najniže cijene rada i koeficijenata grupe poslova iz člana 15 ovog ugovora.
Član 13
Najniža cijena rada kod poslodavca utvrđuje se u postupku pregovaranja između sindikata i poslodavca i može biti veća najmanje za 30% od najniže cijene rada u Republici, utvrđene u skladu sa Opštim kolektivnim ugovorom, saglasno odgovarajućem povećanju proizvodnje i rezultata poslovanja.
Član 14
Kolektivnim ugovorom kod poslodavca, najniža cijena rada se može utvrditi kao najniža satnica.
Član 15
Ovim kolektivnim ugovorom utvrđuju se osnovne grupe poslova sa koeficijentima za utvrđivanje cijene rada po osnovu potrebne stručnosti i složenosti poslova i to:
------------------------------------------------------------------------
Grupa Zahtjevi stručnosti Koeficijent
poslova
------------------------------------------------------------------------
INe zahtijeva se stručnost (nekvalifikovani radnik) 1,00
IIZahtijeva se stručna osposobljenost (Istepena) 1,25
IIIZahtijeva se stručna osposobljenost (IIstepena) 1,60
IVZahtijeva se stručnost koja se stiče srednjim
obrazovanjem u trajanju od dvije do tri godine
(IIIstepen) 1,95
VZahtijeva se stručnost koja se stiče srednjim
obrazovanjem u trajanju od četiri ili više godina
(IVstepen) 2,20
VIZahtijeva se stručnost koja se stiče specijalizacijom
na osnovu srednjeg obrazovanja
(visokokvalifikovani radnik)