ZAKON
O ZABRANI REKLAMIRANjA DUVANSKIH PROIZVODA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 46 od 21. maja 2004, 74/04, 96/05, 92/09)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovaj zakon reguliše zabranu reklamiranja duvanskih proizvoda u cilju smanjenja upotrebe ovih proizvoda radi poboljšanja javnog zdravlja.
Član 2.
Pod duvanom, u smislu ovog zakona, podrazumijeva se biljka sorte duvana utvrđena Zakonom o duvanu, u smislu sirovog duvana, sušenog duvana i svih duvanskih proizvoda koji potiču od ovih biljaka.
Pod duvanskim proizvodima, u smislu ovog zakona, podrazumijevaju se: cigarete, cigare, cigarilosi, duvan za pušenje, duvan za šmrkanje, duvan za sisanje, duvan za žvakanje i svi drugi proizvodi koji su duvanskog porijekla.
Reklamiranje, u smislu ovog zakona, jeste svaki oblik komercijalne komunikacije sa ciljem direktnog ili indirektnog efekta davanja publiciteta ili drugog načina promovisanja duvanskih proizvoda. Ovo obuhvata i reklamiranje drugih proizvoda osim duvana, ako oni svojim izgledom, logotipom ili namjenom podstiču upotrebu duvanskih proizvoda, kao i isticanje naziva proizvođača duvanskih proizvoda.
Reklamiranjem duvana i duvanskih proizvoda, u smislu ovog zakona, smatra se i prikazivanje javnih ličnosti (političkih, kulturnih, sportskih, muzičkih i drugih) uživo, putem televizije, fotografija i drugih sredstava informisanja ako se u njihovoj pozadini ili blizini nalazi duvan i duvanski proizvodi.
Sponzorisanje je, u smislu ovog zakona, svaki oblik javnog ili privatnog doprinosa u novcu, robi ili uslugama bilo kojem pojedincu, događaju ili aktivnosti s ciljem direktne ili indirektne promocije duvanskih proizvoda.
II- ZABRANA REKLAMIRANjA DUVANSKIH PROIZVODA
Član 3.
(Brisan)
Član 4.
Zabranjen je svaki oblik reklamiranja duvana i duvanskih proizvoda:
1) u štampanim medijima, kao što su: novine, časopisi, knjige, kalendari i drugi štampani mediji,
2) u radio-emisijama,
3) na televiziji i u filmovima,
4) kroz sponzorisanje, uključujući kulturne, sportske i druge javne događaje,
5) putem drugih medija i metoda koji se mogu koristiti u reklamne svrhe, kao što su reklamni panoi, svijetleće reklame, odjevni predmeti, pokloni, kuponi, popusti, takmičenja ili programi za kupce, kao i besplatno dijeljenje duvanskih proizvoda,
6) putem interneta, plakata, naljepnica, brošura, letaka, natpisa na prevoznim sredstvima, prodajnim i drugim mjestima i stvarima, nagradnih igara i igara na sreću i svih drugih načina reklamiranja.
III- IZUZECI OD ZABRANE REKLAMIRANjA
Član 5.
Objavljivanje informacija u stručnim knjigama, časopisima i drugim publikacijama koje su namijenjene za stručno osposobljavanje kadrova, tehničko i tehnološko unapređenje proizvodnje duvanskih proizvoda, neće se smatrati reklamom u smislu ovog zakona.
IV- NADZOR
Član 6.
Nadzor nad sprovođenjem ovog zakona vrši zdravstveno-sanitarna inspekcija.
V- KAZNENE ODREDBE
Član 7.
Novčanom kaznom od 10.000 KM do 50.000 KM kazniće se za prekršaj pravno lice ako vrši reklamiranje duvana i duvanskih proizvoda (član 4.).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 5.000 KM.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 5.000 KM.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 500 KM do 2.500 KM.
Član 7a.
Novčanom kaznom od 20.000 KM do 100.000 KM kazniće se za prekršaj pravno lice koje je naručilac reklame duvana i duvanskih proizvoda (član 4.).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 2.000 KM do 10.000 KM.
Član 8.
Uz kaznu iz prethodnog člana pravnom licu i preduzetniku može se izreći i zaštitna mjera zabrane obavljanja prodaje duvanskih proizvoda u trajanju od tri do šest mjeseci.
Član 9.
(Brisan)
Član 10.
(Brisan)
VI- PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 11.
Fizička lica dužna su uskladiti svoje ponašanje sa ovim zakonom sa danom njegovog stupanja na snagu.
Ustanove, preduzeća i druga pravna lica dužni su svoja opšta akta uskladiti sa ovim zakonom najkasnije do 31. decembra 2004. godine.
Član 12.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske".
Broj: 01-391/04
29. aprila 2004. godine, Banja Luka
Predsjednik Narodne skupštine, dr Dragan Kalinić, s. r.