ZAKON
O VRIJEDNOSNIM PAPIRIMA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 39 od 15 oktobra 1998, 36/99)
I- OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom uređuju se emisija i promet vrijednosnih papira i učesnici u prometu vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija).
Član 2.
Vrijednosni papir u smislu ovog zakona je isprava ili elektronički zapis koji sadrži prava koja se bez istih ne mogu ni ostvarivati ni prenositi, i to:
1) dionice;
2) obveznice;
3) certifikati (izdati na rok duži od godinu dana);
4) ostali vrijednosni papiri dugoročnog karaktera;
5) ugovor o investiranju na temelju kojeg se mogu od trećih lica pribavljati sredstva;
6) druga prenosiva isprava o investiranju;
7) drugo pravo utvrđeno kao vrijednosni papir propisima Komisije za vrijednosne papire u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Komisija).
Derivativni vrijednosni papir je vrijednosni papir čija vrijednost ovisi o vrijednosti drugih vrijednosnih papira ili vrijednosnih papira u vezi s njima.
Sadržaj vrijednosnog papira određuje, emitent, odlukom o emisiji i mora biti naveden u prospektu i može biti promijenjen odlukom organa emitenta nadležnog za odobravanje emisije, u skladu sa zakonom i propisima Komisije.
Član 3.
Odredbe ovog zakona ne primjenjuju se na:
1) obaveze banaka i drugih štedno-kreditnih organizacija, koje proizlaze iz primanja depozita ili drugih sredstava sa utvrđenim rokom dospijeća i nisu predmet prometa na javnom tržištu;
2) mjenice i čekove;
3) police osiguranja;
4) komercijalne papire (trgovačka uputnica, robna uputnica, kreditno pismo, konosman, tovarni list, skladišni list), založnice i druge dokumente o plaćanju.
Član 4.
Poslove registracije čuvanja i održavanja podataka o vrijednosnim papirima, kao i poslove u vezi prenosa vrijednosnih papira obavlja organizacija za poslove registra vrijednosnih papira (u daljem tekstu: Registar), u skladu sa posebnim zakonom.
Vrijednosni papiri emituju se u dematerijaliziranom obliku, kao elektronički zapisi.
Član 5.
Domaći vrijednosni papiri emitovani u materijalizovanom obliku prije stupanja na snagu ovog zakona i strani vrijednosni papiri deponiraju se i u pravnom prometu se pojavljuju samo u obliku elektroničkih zapisa kod Registra.
Član 6.
Elektronički zapis vrijednosnog papira kod Registra obavezno sadrži:
1) oznaku vrste i klase vrijednosnog papira;
2) naziv i adresu sjedišta pravnog lica koje je emitovalo vrijednosni papir (u daljem tekstu: emitent) i njegovu oznaku u registru emitenta kod Komisije,
3) nominalnu vrijednost;
4) podatke o kupcu vrijednosnog papira (u daljem tekstu: Vlasnik vrijednosnog papira) i to: naziv i sjedište pravnog lica ili ime i prezime i jedinstveni matični broj građanina ili broj računa Vlasnika vrijednosnog papira kod Registra za strano fizičko lice;
5) obaveze emitenta i prava i obaveze Vlasnika vrijednosnog papira i način njihovog izvršavanja;
6) mjesto i datum emisije vrijednosnog papira;
7) druge informacije određene propisima Komisije i
8) imena lica ovlaštenih za zastupanje emitenta.
Član 7.
Emitent može biti preduzeće, banka, društvo za upravljanje fondovima, investicioni fond, uzajamni fond, penzijski fond i osiguravajuće društvo, organizovani kao dioničko društvo ili društvo sa ograničenom odgovornošću.
Emitent je obavezan osigurati ostvarivanje prava sadržanih u vrijednosnom papiru.
Odlukom o emisiji vrijednosnih papira ne može se ograničiti pravo kupovine vrijednosnih papira bilo kom licu, ako to pravo nije ograničeno zakonom, niti se može davati prednost bilo kojem kupcu.
Izuzetno od stava 3. ovog člana, odlukom o emisiji novih dionica može se utvrditi da vlasnici postojećih dionica istog emitenta imaju pravo preče kupnje dionica nove emisije do iznosa koji im osigurava zadržavanje istog učešća u ukupnom broju dionica istog emitenta koje su imali na dan donošenja odluke o novoj emisiji.
Za tačnost i potpunost podataka dostavljenih Registru odgovoran je emitent i članovi nadzornog odbora i uprave emitenta pojedinačno.
Član 8.
Vlasnik vrijednosnog papira ima račun kod Registra, koji vlasniku računa izdaje certifikat.
Certifikat obavezno sadrži:
1) naziv i sjedište pravnog lica ili ime i prezime i jedinstveni matični broj građanina ili broj računa vlasnika vrijednosnog papira kod Registra za strano fizičko lice;
2) naziv, sjedište i adresu emitenta;
3) oznaku vrste i klase vrijednosnog papira;
4) nominalnu vrijednost i broj vrijednosnih papira iste klase i
5) ovjeru od Registra.
Certifikat uključuje sve vrijednosne papire koje ima vlasnik vrijednosnih papira na računu kod Registra.
Pravo uvida u račun imaju vlasnik vrijednosnih papira i ovlaštena lica Registra.
Član 9.
Vlasnik računa vrijednosnih papira koji na svom računu drži vrijednosne papire u ime i za račun trećih lica, dužan je to izričito navesti u prijavi za upis, a na zahtjev Komisije, emitenta ili drugog vlasnika vrijednosnog papira iste klase, dužan je identificirati vlasnika vrijednosnog papira.
Član 10.
Vlasništvo na vrijednosnom papiru stiče se na dan zaključivanja pravnog posla kojim se prenosi vlasništvo na vrijednosnom papiru.
Član 11.
Prijavu promjene vlasništva na vrijednosnom papiru kupac je dužan izvršiti najkasnije sedam dana od dana zaključenja pravnog posla iz člana 10. ovog zakona.
Prijenos vlasništva na dematerijalizovanom vrijednosnom papiru vrši Registar upisom na račun novog vlasnika vrijednosnog papira, a u slučaju prijenosa vlasništva na dionicama i upisom promjene u Registru dionica emitenta.
Član 12.
Uticajnim licem u smislu odredaba ovog zakona smatra se svako lice koje se u odnosu prema drugom fizičkom ili pravnom licu nalazi s jednim od sljedećih svojstava, položaja ili sposobnosti:
1) bliži i daljnji srodnik;
2) član nadzornog odbora, uprave, odbora za reviziju ili drugog organa imenovanog od skupštine ili nadzornog odbora pravnog lica i svako ovlašteno lice u pravnom licu s imenovanjem ili potvrdom imenovanja od strane nadzornog odbora;
3) kontroliše drugo lice;
4) kontrolisano je od drugog lica;
5) nastupa u ime drugog lica ;
6) u njegovo ime nastupa drugo lice;
7) zajedno sa drugim licem kontrolisano je od trećeg lica ;
8) drži najmanje 10% dionica s pravom glasa drugog lica.
II- EMISIJA VRIJEDNOSNIH PAPIRA
Član 13.
Emisija vrijednosnih papira vrši se javnom ponudom ili zatvorenom prodajom.
Javna ponuda vrijednosnih papira je prodaja na osnovu javnog poziva za upis vrijednosnih papira.
Javnom ponudom vrijednosnih papira u smislu ovog zakona ne smatra se ponuda vrijednosnih papira:
1) samo licima čija redovna djelatnost ih uključuje u kupovinu, držanje, upravljanje ili raspolaganje ulaganjima, samostalno ili zajedno s drugim licima;
2) postojećim dioničarima emitenta po osnovu prava preče kupnje;
3) emitovanih po osnovu podjele, konverzije i denominacije;
4) emitovanih po osnovu isplate dividendi;
5) u posebnim okolnostima koje odredi Komisija.
Zatvorena prodaja je prodaja vrijednosnih papira