aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O VRAĆANjU NAPUŠTENE IMOVINE

(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 51 od 09 decembra 2011, 28/12)

(prečišćeni tekst)

I. OPĆE ODREDBE

Član 1

(1) Ovaj zakon će se primjenjivati na svu nepokretnu imovinu u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: "Distrikt"), uključujući poslovne prostorije u privatnom vlasništvu, kuće i stanove u privatnom vlasništvu, kao i stanove sa stanarskim pravom koji su napušteni od 30. aprila 1991., bez obzira da li su ta nepokretna imovina ili stan proglašeni napuštenim ili ne, uz uslov da je vlasnik izgubio posjed nad tom nepokretnom imovinom ili da je nosilac stanarskog prava izgubio posjed nad stanom prije 19. decembra 1998.
(2) Ovaj zakon će se također primjenjivati na povrat nepokretne imovine dodijeljene privremenim korisnicima na osnovu racionalizacije (višak stambenog prostora), i na napuštenu nepokretnu imovinu ako je vlasništvo nad njom stečeno poslije 30. aprila 1991. pod bilo kojim oblikom prometa nepokretnom imovinom (ugovori o razmjeni, kupovini, poklanjanju itd.).

Član 1a

(1) Odredbe ovoga zakona se također primjenjuju na ugovore o zamjeni stana, gdje je zamjena stana izvršena u razdoblju od 1. aprila 1992. do 19. decembra 1998. godine u skladu sa Zakonom o stambenim odnosima.
(2) U slučaju kada su obje stranke koje su zaključile ugovor o zamjeni podnijele zahtjev za povrat stana prije isteka roka iz člana 30 ovoga zakona, Odjel rješava o zahtjevu u skladu sa ovim zakonom. U slučaju kada se stranke izjasne da ostaju pri zamjeni, ugovor o zamjeni će se smatrati pravovaljanim.
(3) U slučaju kada niti jedna stranka koja je zaključila ugovor o zamjeni nije podnijela zahtjev za povrat stana prije isteka roka iz člana 30 ovoga zakona, Odjel će ugovor o zamjeni smatrati pravovaljanim.
(4) U slučaju kada je samo jedna stranka koja je zaključila ugovor o zamjeni podnijela zahtjev za povrat stana Odjelu prije isteka roka iz člana 30 ovoga zakona, Odjel će o zahtjevu pismenim putem obavijestiti ovlašteni organ općine na čijoj teritoriji se nalazi zamijenjeni stan za koji zahtjev nije podnesen. U slučaju kada je Odjel obaviješten o podnesenom zahtjevu za povrat zamijenjenog stana koji je u ovlasti općine na čijoj se teritoriji stan nalazi, Odjel će smatrati da je zahtjev za povrat stana koji je u ovlasti Odjela podnesen prije isteka roka iz člana 30 ovoga zakona, i odlučit će o zahtjevu u skladu sa ovim zakonom.
(5) U slučaju spora o valjanosti ugovora o zamjeni, Odjel će u skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku kojima se rješavaju prethodna pitanja, postupak prekinuti i uputiti stranke da pokrenu postupak pred nadležnim sudom. Izuzetno od odredbi Zakona o parničnom postupku, teret dokazivanja je na stranci koja tvrdi da je po osnovu ugovora o zamjeni pravo na stan stekla na dobrovoljan način i u skladu sa zakonom. U slučaju gdje se jedan od zamijenjenih stanova nalazi na teritoriji neke od država nastalih od bivše SFRJ, teret dokazivanja je na stranki koja tvrdi da zamjena nije izvršena na dobrovoljan način i u skladu sa zakonom, u cilju uspostavljanja pravnog statusa prije izvršene zamjene.

Član 2

U smislu ovog zakona:
(1) "Vlasnik" označava:
(a) lice koje je bilo vlasnik ili savjesni posjednik nepokretne imovine u skladu sa propisima koji su važili u vrijeme kada je nepokretna imovina postala napuštenom ili u vrijeme kada je vlasnik ili savjesni posjednik prvi put izgubio vlasništvo ili posjed nad nepokretnom imovinom, u slučajevima u kojima nepokretna imovina nije proglašena napuštenom,
(b) zakonske nasljednike vlasnika ili savjesnog posjednika, u mjeri u kojoj bi ti nasljednici u skladu sa zakonom imali pravo da budu vlasnici ili posjednici date nepokretne imovine da vlasnik ili savjesni posjednik nisu napustili imovinu.
(2) "Privremeni korisnik" označava lice koje koristi nepokretnu imovinu ili stan po zakonskom osnovu datom u skladu sa bilo kojim zakonom ili propisom koji uređuje pitanja napuštene imovine donesenim od 30. aprila 1991. godine do stupanja na snagu Zakona Republike Srpske o prestanku primjene Zakona o korištenju napuštene imovine 19. decembra 1998. ili Zakona Federacije Bosne i Hercegovine o prestanku primjene Zakona o privremeno napuštenoj nepokretnoj imovini u vlasništvu građana, te Zakona Federacije Bosne i Hercegovine o prestanku primjene Zakona o napuštenim stanovima.
(3) "Bespravni korisnik" označava lice koje koristi nepokretnu imovinu ili stan bez zakonske osnove opisane u stavu 2 ovoga člana.
(4) "Višestruki korisnik" označava privremenog korisnika za kojeg se utvrdi, u skladu s postupkom iz člana 19 ovoga zakona, da nema pravo na alternativni smještaj.
(5) "Trenutni korisnik" označava bilo "privremenog korisnika", bilo "bespravnog korisnika".
(6) "Član porodičnog domaćinstva", u smislu nosioca stanarskog prava označava supružnika, djecu (rođenu u braku ili vanbračnu, usvojenu ili djecu povjerenu na staranje u porodici), supružnike djece, roditelje (oca, majku, očuha, maćehu, usvojioce) braću i sestre, unučad (bez roditelja) kao i lica koja treba da izdržava nosilac stanarskog prava i obrnuto, a koja žive sa njim, te lica koja žive u ekonomskoj zajednici sa nosiocem stanarskog prava duže od deset (10) godina, ili više od pet (5) godina ako su se preselili u stan na osnovu ugovora sa nosiocem stanarskog prava kojeg izdržavaju.
(7) "Nepokretna imovina" označava poslovne prostorije u privatnom vlasništvu, kuće, stanove i zemlju u privatnom vlasništvu, uključujući i svu nepokretnu imovinu koja se djelimično ili u cjelini koristi ili je nekad bila korištena u poslovne svrhe.
(8) "Stanarsko pravo" označava pravo da se živi u stanu u društvenom vlasništvu, kao što je određeno Zakonom o stambenim odnosima (Službeni list SRBiH, brojevi 13/74, 23/76, 34/83, 12/87 i 36/89).
(9) "Dom iz 1991. godine" označava kuću ili stan u kojem je vlasnik živio 30. aprila 1991. godine.
(10) "Alternativni smještaj" označava jednu ili više prostorija, koje korisnika osiguravaju od elementarnih nepogoda i štite njegovo pokućstvo od oštećenja, s najmanje 5 m2 po licu, ne računajući površinu kuhinje, kupaonice, zahoda i hodnika.
(11) "Nosilac prava raspolaganja" označava Brčko distrikt Bosne i Hercegovine."
(12) "Dovoljno neoštećen da može pružiti osnovne uslove za život" kada se govori o kući ili stanu naročito označava zaštitu od vremenskih neprilika, kao i pristup struji i vodi, sredstvima za grijanje prostorija, privatnost i sredstva za osiguranje imovine.

Član 3

Odjel za raseljena lica, izbjeglice i stambena pitanja Vlade Brčko distrikta BiH ima ovlasti i dužnosti da obavlja sve poslove u vezi s izbjeglim i raseljenim licima, te za pitanja stanovanja u Distriktu, osim ako zakonom nije drugačije propisano.

Član 4

Vlasnik nepokretne imovine koji je napustio imovinu će imati pravo da povrati nepokretnu imovinu zajedno sa svim pravima koja je imao prije 30. aprila 1991. godine, ili prije nego što je nepokretna imovina postala napuštena. Pravo vlasnika na povrat nepokretne imovine ne zastarijeva.

Član 5

Postupak za vraćanje nepokretne imovine vlasniku, kao i postupak za vraćanje stana nosiocu stanarskog prava sprovodit će se u skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Zakon o upravnom postupku), osim ako ovim zakonom nije drugačije određeno, te u skladu s Poslovnikom o radu koji usvaja Odjel, a koji se objavljuje u Službenom glasniku Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.

II. POSTUPAK VRAĆANjA IMOVINE PRIVATNIM VLASNICIMA

Član 6

(1) Vlasnik, ili njegov ovlašteni predstavnik, imaju pravo da u bilo koje vrijeme podnesu zahtjev Odjelu. Odjel je ovlašten da prima zahtjeve, provodi postupak i odlučuje o zahtjevima u skladu sa ovim zakonom i Zakonom o izvršnoj vlasti Brčko distrikta Bosne i Hercegovine. Također će biti nadležno i odgovorno za osiguranje alternativnog smještaja za trenutnog korisnika ako je to neophodno, u skladu sa ovim zakonom.
(2) Zahtjevi se mogu podnositi pismeno, uz potpis podnosioca zahtjeva ili ovlaštenog predstavnika, ili ih može podnijeti usmeno podnosilac zahtjeva na zapisnik. Pismeni zahtjevi mogu se podnositi lično, poštom ili preko drugog lica.

Član 7

(1) Zahtjev treba da sadrži:
1. podatke o vlasniku;
2. sve dostupne relevantne podatke o nepokretnoj imovini;
3. sve dokaze koje podnosilac zahtjeva