Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu članaIV. 4.a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na sjednici Predstavničkog doma, održanoj 16. septembra 2002. godine, i na sjednici Doma naroda, održanoj 30. septembra 2002. godine, usvojila je

ZAKON

O UPRAVI

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 32 od 7 novembra 2002, 102/09)

POGLAVLjEI- OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom uređuje se organizacija uprave institucija Bosne i Hercegovine u pogledu položaja, uloge, ustrojstva, ovlaštenja i obaveza organa uprave i druga pitanja od značaja za organizaciju i rad tih organa u vršenju poslova uprave.

Član 2.

Poslove uprave iz nadležnosti Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: BiH) obavljaju ministarstva i upravne organizacije kao samostalne upravne organizacije, upravne organizacije u sastavu ministarstava (u daljnjem tekstu: organi uprave), kao i druge institucije Bosne i Hercegovine osnovane posebnim zakonom ili kojima je posebnim zakonom povjereno obavljanje poslova uprave.
Određene poslove uprave mogu obavljati preduzeća, ustanove i druga pravna lica, kad im je zakonom povjereno vršenje javnih ovlaštenja (u daljnjem tekstu: institucije s javnim ovlaštenjima).
Organi uprave obavljaju poslove iz svoje nadležnosti samostalno, u skladu sa zakonom i drugim propisima.

Član 3.

Organe uprave osniva Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Parlamentarna skupština) na prijedlog Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Vijeće ministara) u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine.

Član 4.

Organi uprave, u okviru svoje nadležnosti, osiguravaju efikasno i potpuno ostvarivanje prava, sloboda građana predviđenih u Ustavu BiH (u daljem tekstu: Ustav) kao i u aktima navedenim u Aneksu I Ustava.
Organi uprave, u okviru svoje nadležnosti, sarađivat će sa svim međunarodnim mehanizmima za nadgledanje ljudskih prava ustanovljenim za Bosnu i Hercegovinu i nadzornim tijelima ustanovljenim bilo kojim od međunarodnih sporazuma navedenim u Aneksu I. Ustava.

Član 5.

U organima uprave u ravnopravnoj upotrebi kao službeni jezici su bosanski, hrvatski i srpski jezik.
U postupcima pred organima uprave stranke se mogu koristiti i drugim jezikom ako taj jezik nije jedan od službenih jezika i to o trošku organa uprave pred kojim se vodi postupak.
Službena pisma u organima uprave su ćirilica i latinica.

Član 6.

Rad organa uprave dostupan je javnosti.
Javnost rada organa uprave može se ograničiti ili isključiti samo u slučajevima utvrđenim zakonom.

Član 7.

U organima uprave osigurava se odgovarajuća nacionalna zastupljenost državnih službenika i zaposlenika u skladu s nacionalnom strukturom stanovništva, a prema posljednjem popisu stanovništva u Bosni i Hercegovini.

Član 8.

Bosna i Hercegovina, u skladu sa zakonom, odgovara za štetu koju organ uprave nanese fizičkom ili pravnom licu nezakonitim radom.
Bosna i Hercegovina ima pravo od državnih službenika ili zaposlenika zahtijevati naknadu iznosa koji je isplatila zbog njihovog nezakonitog rada na ime naknade štete, u roku od šest mjeseci od dana kada je nadoknadila štetu, ako je šteta nastala namjerno ili krajnjom nepažnjom državnih službenika, odnosno zaposlenika.

Član 9.

Sredstva za rad organa uprave obezbjeđuju se u Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Budžet).
Sredstva za obavljanje poslova uprave koji se zakonom prenesu na institucije s javnim ovlaštenjima obezbjeđuju se u Budžetu.
Prihodi koji se ostvare u obavljanju javnih ovlaštenja čine sredstva Budžeta, u skladu sa Zakonom o trezoru institucija Bosne i Hercegovine.

POGLAVLjEII- POSLOVI UPRAVE

1. Zajedničke odredbe

Član 10.

Organi uprave u okviru svoje nadležnosti vrše sljedeće poslove:
1) vode politike razvoja i izvršavaju zakone i druge propise;
2) vrše upravni nadzor nad provođenjem zakona i drugih propisa;
3) donose propise za provođenje zakona i drugih propisa;
4) predlažu i daju preporuke iz oblasti zakonodavstva;
5) daju odgovore na pitanja organa zakonodavne i izvršne vlasti koja se odnose na njihovu nadležnost;
6) obavljaju druge upravne i stručne poslove određene zakonom i drugim propisima.

2. Provođenje politike razvoja i izvršavanje zakona i drugih propisa

Član 11.

Organi uprave u okviru svojih nadležnosti vode politiku razvoja koja obuhvata utvrđivanje razvojnih strategija i podsticanje privrednog, socijalnog, kulturnog, sportskog, ekološkog i ukupnog društvenog razvoja.
Organi uprave izvršavaju zakone i druge propise neposredno njihovom primjenom, rješavanjem upravnih stvari u upravnom postupku, donošenjem i izvršavanjem rješenja i drugih pojedinačnih akata, preduzimanjem upravnih mjera i upravnih radnji, praćenjem njihovog izvršavanja, davanjem obavještenja, izdavanjem stručnih uputstava i instrukcija za rad, pružanjem stručne pomoći, obavljanjem upravnog nadzora i obavljanjem drugih upravnih poslova iz oblasti svoje nadležnosti.

3. Obavljanje upravnog nadzora

Član 12.

U obavljanju upravnog nadzora organi uprave nadziru provođenje zakona i drugih propisa, kao i zakonitost u radu i postupanju organa uprave i institucija BiH s javnim ovlaštenjima.
Upravni nadzor iz stava 1. ovog člana obuhvata:
1) nadzor nad zakonitošću akata kojima se rješava u upravnim stvarima;
2) nadzor nad zakonitošću rada institucija s javnim ovlaštenjima;
3) inspekcijski nadzor.

Član 13.

Organi uprave u obavljanju upravnog nadzora, kada su zato ovlašteni zakonom, nadziru zakonitost rada organa uprave i institucija BiH s javnim ovlaštenjima, a posebno upravnih akata kojima se rješava u upravnim stvarima, i u vezi s tim preduzimaju mjere za koje su ovlašteni zakonom.

Član 13a.

Nadzor nad zakonitošću rada institucija koje imaju javna ovlaštenja organi uprave provode rješavanjem u postupku po žalbama, kao i kontrolom ostvarivanja prava i obaveza koji su u skladu sa zakonom preneseni na institucije koje imaju javna ovlaštenja.

Član 14.

Organi uprave u obavljanju inspekcijskog nadzora iz okvira svoje nadležnosti ostvaruju neposredan uvid u zakonitost rada, poslovanja i postupanja organa uprave, preduzeća, ustanova i drugih pravnih i fizičkih lica u vezi s provođenjem zakona i drugih propisa, te preduzimaju upravne i druge mjere za koje su ovlašteni zakonom, radi usklađivanja utvrđenog stanja s propisom.

Član 15.

Vršenje određenih poslova inspekcijskog nadzora (ekspertize, ispitivanja i sl.) može se zakonom, odnosno podzakonskim aktom povjeriti specijaliziranom pravnom licu, ako su za njihovo obavljanje potrebna posebna stručna znanja (tehničke i druge struke) ili primjena naučnih ili posebnih metoda, koje se mogu osigurati samo posebnom opremom (laboratorije i dr.), a za koje ne postoje kadrovske, tehničke i druge mogućnosti da se vrše u organu uprave.

4. Donošenje provedbenih propisa

Član 16.

Rukovodioci organa uprave donose propise s ciljem omogućavanja izvršavanja zakona i drugih propisa iz nadležnosti organa uprave kojim rukovode, kada su za to zakonom ovlašteni.

5. Predlaganje i davanje preporuka u pogledu zakona i drugih propisa

Član 17.

Rukovodioci organa uprave predlažu i daju preporuke u vezi s propisima iz okvira nadležnosti organa uprave kojim rukovode ili prema zaključku Vijeća ministara.

Član 18.

Organi uprave u pripremi nacrta i prijedloga zakona i prijedloga drugih propisa iz svoje nadležnosti dužni su pribaviti mišljenja nadležnih organa uprave, stalnih tijela Vijeća ministara i stručnih institucija i provesti postupak javnih konsultacija, ako je to značajno za definiranje određenih pitanja.
Organi uprave su dužni da u obrazloženju nacrta propisa navedu razloge zbog kojih određeni prijedlozi i sugestije organa i pravnih lica iz stava 1. ovog člana nisu prihvaćeni.

6. Odgovaranje na pitanja organa zakonodavne i izvršne vlasti

Član 19.

Organi uprave obavezni su pripremati i davati odgovore na pitanja Parlamentarne skupštine, Predsjedništva i Vijeća ministara u vezi sa izvršavanjem zakona i drugih propisa iz svoje nadležnosti kao i o stanju i problemima u oblasti za koju su ti organi osnovani.

7. Obavljanje drugih upravnih i stručnih poslova

Član 20.

Organi uprave prate stanje u oblastima za koje su obrazovani, a naročito provođenje politike razvoja i izvršavanje zakona i drugih


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: