Na osnovu člana 23 Statuta Brčko distrikta BiH ("Službeni glasnik Brčko distrikta BiH", brojevi 1/00, 4/00, 7/04, 20/05 i 24/05), Skupština Brčko distrikta BiH, na 22. sjednici održanoj 14. decembra 2005. godine, u s v a j a :
ZAKON
O TURISTIČKOJ DJELATNOSTI BRČKO DISTRIKTA BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 3 od 30 januara 2006, 19/07)
DIO PRVI - OPĆE ODREDBE
Predmet zakona
Član 1.
Ovim zakonom uređuju se način i uslovi za obavljanje turističke djelatnosti.
(Pojam turističke djelatnosti)
Član 2.
Turističkom djelatnošću u smislu ovog zakona smatra se pružanje usluga putničke agencije, turističkog vodiča, pratioca, animatora, zastupnika, turističke usluge u nautičkom turizmu, seoskom domaćinstvu, zdravstvenom, kongresnom, vjerskom, sportskom, lovnom i drugim oblicima turizma, pružanje ostalih turističkih usluga, kao i aktivnostima udruženja u okviru djelatnosti koje čine turizam.
(Subjekti koji obavljaju turističku djelatnost)
Član 3.
(1) Turističku djelatnost mogu obavljati pravne osobe i preduzetnici koji izvrše upis u sudski registar i za koje je rješenjem Odjeljenja za javnu sigurnost utvrđeno da ispunjavaju propisane uslove za obavljanje djelatnosti, u skladu sa ovim zakonom i drugim propisima.
(2) Pod uslovima propisanim ovim zakonom i propisima donesenim na osnovu ovog zakona, određene turističke usluge mogu pružati i građani.
(Obaveze subjekata koji obavljaju turističku djelatnost)
Član 4.
(1) Pravna lica i preduzetnici koji obavljaju turističku djelatnost obavezni su:
a) obavljati turističku djelatnost koja prema propisima i običajima spada u predmet njihovog poslovanja;
b) objaviti sadržaj i cijenu svake pojedinačne usluge i pridržavati se tih sadržaja i cijena;
c) za svaku izvršenu turističku uslugu korisniku usluge izdati račun, kartu ili potvrdu s brojem kojima se potvrđuje primitak uplate i čuvati kopije tih dokumenata u vremenu koje je određeno propisima iz područja računovodstva;
d) najkasnije u roku od osam dana odgovoriti na zahtjev za traženu turističku uslugu i izvršiti prihvaćenu uslugu prema ugovorenim uslovima;
e) u prostorijama i na mjestima gdje se prodaju turističke usluge voditi knjigu žalbe i u roku od 15 dana odgovoriti na svaki izneseni prigovor;
f) na ulazu u poslovni prostor vidno istaknuti tačan naziv pod kojim posluju, odnosno tačan naziv koji im stoji u rješenju o ispunjenju uslova za obavljanje djelatnosti;
g) na ulazu u poslovni prostor vidno istaknuti radno vrijeme;
h) voditi poslovne knjige.
(2) Šef odjeljenja za privredni razvoj, sport i kulturu (u daljnjem tekstu: šef nadležnog odjeljenja) će propisati oblik i način vođenja knjige žalbe kao i postupak u vezi s prigovorom kao i oblik i način vođenja poslovnih knjiga.
(Udruženja kao organizatori putovanja i boravka)
Član 5.
(1) Vjerske zajednice, sindikati, sportski klubovi i sl. (u daljnjem tekstu: udruženja) mogu organizovati putovanje i boravak isključivo za svoje članove u trajanju najduže do tri dana uključujući najviše dva noćenja.
(2) Reklamiranje i promocija ovih putovanja dozvoljeno je samo u internim glasnicima i saopštenjima koje dobijaju članovi udruženja.
(3) Udruženja mogu organizovati putovanje i boravak iz stava 1 ovog člana samo povremeno i bez svrhe sticanja dobiti.
(4) Udruženja su obavezna za putovanje i boravak iz stava 1 ovog člana koristiti samo ona prijevozna sredstva u kojima su putnici i prtljag osigurani.
DIO DRUGI - TURISTIČKA DJELATNOST
GLAVAI- PUTNIČKA AGENCIJA
(Pojam)
Član 6.
(1) Putničkom agencijom, u smislu ovog zakona, smatra se preduzeće upisano u sudski registar koje se bavi organizovanjem turističkih i poslovnih putovanja i boravka, posredovanjem i pružanjem svih ostalih usluga u vezi s tim, te prodajom svog turističkog aranžmana stvorenog objedinjavanjem raznih vrsta turističkih usluga.
(2) Poslove organizovanja turističkog putovanja može obavljati preduzeće upisano u sudski registar za vršenje tih usluga koje ima zaposleno najmanje dva lica, od toga jedno lice s višom ili visokom stručnom spremom, znanjem najmanje jednog stranog jezika i koje ima obezbijeđena sredstva (garantni polog) u iznosu od 10. 000 KM koja se vode na posebnom računu ili bankarsku garanciju u visini navedenog pologa.
(3) Sredstva iz ovog člana mogu se koristiti za isplaćivanje naknade korisniku usluga zbog potpunog ili djelimičnog neizvršenja usluga obuhvaćenih turističkim putovanjem i ako zbog nelikvidnosti ili stečaja organizatora izostanu ugovorene usluge.
(4) Putnička agencija dužna je iz sredstava garantnog pologa obeštetiti putnika, u slučajevima iz stava 3 ovog člana, u roku određenom općim uslovima putovanja koji ne može biti duži od 15 dana od dana podnošenja reklamacije putnika.
(Pojam putnika)
Član 7.
Putnikom u smislu ovog zakona smatra se korisnik turističkih usluga koji kupuje ili je saglasan kupiti turistički paket-aranžman, odnosno turističko putovanje ili druge turističke usluge.
(Paket-aranžman i izletnički program)
Član 8.
(1) Turističkim paket-aranžmanom, u smislu ovog zakona, smatra se unaprijed utvrđena kombinacija od najmanje dvije ponuđene pojedinačne usluge koje se prodaju po jednoj, unaprijed utvrđenoj cijeni s tim da ukupna usluga traje duže od dvadeset i četiri sata i uključuje najmanje jedno noćenje, odnosno smještaj.
(2) Izletničkim programom, u smislu ovog zakona, smatra se kombinacija od najmanje dvije ponuđene usluge, ali koje traju manje od dvadeset i četiri sata i ne uključuju noćenje, odnosno smještaj.
(Usluge putničke agencije)
Član 9.
Uslugama putničke agencije, u smislu ovog zakona, smatraju se:
a) organizovanje i prodaja turističkih paket-aranžmana;
b) organizovanje i prodaja izletničkih programa;
c) posredovanje u prodaji karata ili rezervaciji mjesta za sva prijevozna sredstva;
d) posredovanje pri rezervaciji smještaja i pružanju usluga u ugostiteljskim objektima;
e) zastupanje domaćih i stranih putničkih agencija i nuđenje, u njihovo ime, usluga utvrđenih tačkom a;
f) davanje turističkih obavještenja i nuđenje propagandnog materijala;
g) usluge mjenjačnice, prodaja i kupovina putničkih čekova;
h) otpremanje, prijevoz i prijenos prtljaga;
i) pravne usluge u vezi sa osiguranjem putnika i prtljaga;
j) iznajmljivanje automobila sa ili bez vozača, kao i posredovanje kod iznajmljivanja automobila;
k) rezervacija, nabavka i prodaja ulaznica za sve vrste priredbi, muzeja i dr.
l) iznajmljivanje opreme, pribora i sprava za sport i rekreaciju;
m) unajmljivanje letjelica, brodova, autobusa, automobila, specijalnih vozova i drugih prijevoznih sredstava za potrebe vlastitih turističkih usluga;
n) organizovanje usluga smještaja i ishrane u ugostiteljskim objektima;
o) organizovanje charter prijevoza;
p) poslovi na razvijanju i organizovanju posebnih oblika turizma (zdravstveni, kongresni, lovni, izletnički, vjerski i dr.);
lj) organizovanje lova i ribolova za turiste;
r) prodaja robe vezano za potrebe putovanja (razne putne potrepštine, suveniri, turističke publikacije i sl.);
s) druge usluge srodne turističkoj djelatnosti.
(Obaveze putničke agencije)
Član 10.
Pored uslova