ZAKON
O TRŽIŠNOJ INSPEKCIJI
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 2 od 11 februara 1995)
Član 1.
Ovim zakonom uređuje se inspekcijski nadzor nad izvršavanjem zakona, drugih propisa, općih i pojedinačnih akata, normativa i standarda koji se primjenjuju na rad i poslovanje preduzeća, samostalnih radnji i drugih pravnih i fizičkih lica u oblastima proizvodnje, prometa roba i prometa usluga: ugostiteljskih, turističkih, zanatskih, intelektualnih, agencijskih i drugih usluga, autorskih prava i drugih oblika samostalnog privređivanja na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija), kao i ovlašćenja i dužnosti inspektora u vršenju inspekcijskog nadzora.
U oblastima iz stava 1. ovog člana tržišna inspekcija kontrolira:
- način i uslove obavljanja privrednih djelatnosti na domaćem tržištu ako posebnim zakonom nije određena nadležnost drugog tijela državne uprave;
- vanjskotrgovinsko poslovanje;
- obavljanje zanata, ako zakonom nije određena nadležnost drugih tijela državne uprave;
- zaštitu potrošača;
- cijena proizvoda i usluga, naknade, takse (osim upravnih i sudskih) pretplate i druge slične naknade koje se zaračunavaju po propisu;
- kvalitet proizvoda;
- kontrolu kvaliteta proizvoda pri uvozu i izvozu;
- valjanost žigova i isprava o ispravnosti mjerila, te ispunjenja mjeriteljskih zahtjeva za pakovine;
- upotrebu mjernih jedinica i njihovo navođenje u prometu roba;
- zaštitu znakova razlikovanja proizvoda u prometu roba.
Tržišna inspekcija obavlja i druge inspekcijske poslove određene zakonom ili drugim propisima.
U obavljanju djelatnosti prometa i veza, komunalnih djelatnosti, vaspitanja i obrazovanja, nauke, kulture, informiranja, sporta, fizičke kulture, zaštite o djeci, zdravstva, socijalne zaštite i zaštite o invalidima, tržišna inspekcija ima pravo inspekcijskog nadzora samo nad primjenom propisa koji se odnose na cijene i zaštitu korisnika usluga, ukoliko propisima kojim se uređuje obavljanje ovih djelatnosti nije drugačije određeno.
Član 2.
Poslove nadzora iz člana 1. ovog zakona, obavljaju organi uprave nadležni za poslove tržišne inspekcije (u daljem tekstu: organi tržišne inspekcije) u općini, odnosno gradu - distriktu Sarajevo, kantonu i Federaciji.
Poslove tržišne inspekcije vrše tržišni inspektori.
Član 3.
Organi tržišne inspekcije u općini, odnosno gradu - distriktu Sarajevo obavljaju poslove neposrednog nadzora iz člana 1. ovog zakona, osim poslova koji su ovim zakonom stavljeni u nadležnost kantonalne i federalne inspekcije.
Pored poslova utvrđenih u stavu 1. ovog člana organ tržišne inspekcije distrikta Sarajevo vrši i kontrolu trgovine na veliko na području grada - distrikta Sarajevo.
Član 4.
Kantonalni organi tržišne inspekcije obavljaju neposredan nadzor nad primjenom zakona i drugih propisa, kojima se uređuje obavljanje trgovine na veliko, kontrolu primjene propisa donesenih iz nadležnosti kantona, rješavaju po žalbama protiv rješenja koja u prvom stepenu donose organi tržišne inspekcije općine, te vrše analizu mjesečnih izvještaja općinskog organa tržišne inspekcije.
Član 5.
Federalni organ tržišne inspekcije obavlja neposredni nadzor nad primjenom zakona i drugih propisa kojima se uređuje obavljanje trgovine, trgovinskih i drugih usluga s inozemstvom, nadzire kvalitet proizvoda u proizvodnji, pri izvozu i uvozu, te zaštitu izuma, tehničkih unapređenja i znakova kvaliteta, kao i neposredni nadzor u poslovanju Državne direkcije robnih rezervi.
Postupak provođenja kontrole kvaliteta i uzorkovanja pri izvozu i uvozu robe i izdavanja odgovarajućeg dokumenta o kvalitetu robe, propisuje pravilnikom ministar trgovine u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Osim poslova iz stava 1. ovog člana federalni organ tržišne inspekcije obavlja i slijedeće poslove:
1. nadzor nad radom inspektora u općini, odnosno gradu - distriktu Sarajevo i kantonu;
2. koordinira rad inspektora na teritoriji Federacije, te po potrebi obavlja poslove iz djelokruga općinskih organa tržišne inspekcije, odnosno grada - distrikta Sarajevo i kantona;
3. rješava po žalbama protiv rješenja koja u prvom stepenu donose organi tržišne inspekcije kantona i grada - distrikta Sarajevo;
4. brine se o stručnom osposobljavanju tržišnih inspektora i pruža im neposrednu stručnu pomoć;
5. analizira mjesečne izvještaje kantonalne tržišne inspekcije i grada - distrikta Sarajevo.
Član 6.
Ako je potrebno da se preduzmu hitne mjere u cilju osiguranja izvršenja propisa, kao i radi ostvarenja uvida u stanje i probleme u određenoj oblasti, kantonalni tržišni inspektor može i neposredno obaviti inspekcijski nadzor na teritoriji kantona u svim slučajevima iz člana 1. ovog zakona, osim onih koji su dati u nadležnost federalne inspekcije.
Kada je potrebno ostvarenje cilja iz stava 1. ovog člana, federalni inspektor može i neposredno obaviti inspekcijski nadzor na teritoriji Federacije u svim slučajevima iz člana 1. ovog zakona.
Član 7.
Tržišni inspektor samostalno obavlja inspekcijski nadzor i odlučuje o preduzimanju upravnih i drugih mjera.
Samostalnost tržišnog inspektora u skladu sa stavom 1. ovog člana ne isključuje pravo rukovodnog radnika koji rukovodi organom tržišne inspekcije da izdaje naređenja inspektora za obavljanje inspekcijskog nadzora.
Član 8.
Ovlašćenje za obavljanje inspekcijskog nadzora tržišni inspektor dokazuje posebnom legitimacijom.
Oblik i sadržaj legitimacije tržišnog inspektora propisuje ministar trgovine Federacije pravilnikom o legitimaciji tržišnog inspektora.
Pravilnik o izgledu iskaznice federalnog tržišnog inspektora propisaće ministar trgovine Federacije u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu Zakona o tržišnoj inspekciji.
Član 9.
Za općinskog tržišnog inspektora može biti postavljeno lice koje pored općih uvjeta ispunjava i sljedeće posebne uvjete:
- da ima visoku stručnu spremu, dvije godine radnog iskustva u struci i položen stručni ispit ili da ima višu stručnu spremu, pet godina radnog iskustva u struci i položen stručni ispit.
Član 10.
Za federalnog i kantonalnog tržišnog inspektora može biti postavljeno lice koje pored općih uvjeta ispunjava i sljedeće posebne uvjete:
- da ima visoku stručnu spremu (ekonomski, pravni ili fakultet tehničkog smjera), najmanje pet godina radnog iskustva u struci i položen stručni ispit.
Član 11.
U vršenju inspekcijskog nadzora preduzeće, samostalna radnja i drugo pravno i fizičko lice (u daljem tekstu: subjekt nadzora) dužni su u momentu vršenja nadzora, na zahtjev inspektora, bez odlaganja, omogućiti mu:
- uvid u rješenje o upisu u sudski registar, odnosno odobrenje za rad;
- pregled poslovnih i pripadajućih im prostorija i drugih prostorija koje služe ili mogu služiti za obavljanje odgovarajuće djelatnosti, poslovnih prostora i objekata, uređaja i opreme, instalacija i sklopova, kapaciteta mašina, proces rada, poslovnu i tehničku dokumentaciju, poslovne knjige i druge evidencije i podatke, diskove sa informatičkim sistemima, isprave, druge dokumente i ugovore, uvozne deklaracije, fakture, zapisnike o izvršenim nivelacijama cijena, knjigovodstvenu i drugu dokumentaciju koja se odnosi na njihovo poslovanje, zatečene predmete i robu - bez obzira na namjenu i mjesto gdje se nalaze, bilješke i drugu korespondenciju o poslovanju subjekta nadzora;
- pregled vozila - bez obzira na njihovu namjenu i svojinu;
- uvid u ovlašćenje za upotrebu tuđe firme, žiga, znaka, oznake ili imena ili drugog spoljnog obilježja za proizvode zatečene na skladištu ili u prodaji;
- uvid u plombe i uvjerenja o ispravnosti mjerila i važnost žiga na mjerilima;
- uvid u dokumentaciju o zatečenim radnicima, o svojstvu radnika u radnom odnosu i