aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na temelju članka 26. stavak 1. točka e. Ustava Županije Posavske (Đ'abNarodne novine Županije PosavskeĐ'bb, broj: 1/96, 3/96, 7/99, 3/00, 5/00, 7/04), Skupština Županije Posavske na sjednici održanoj dana 02.04.2009. godine, d o n o s i

ZAKON

O SUDSKIM PRISTOJBAMA

(Objavljeno u "Nar. novinama Županije Posavske", br. 2 od 02 aprila 2009, 7/10)

DIO PRVI. OPĆE ODREDBE

(predmet)

Članak 1.

(1) Ovim Zakonom reguliraju se pitanja u vezi sa sudskim pristojbama i utvrđuje postupak i način plaćanja sudskih pristojbi, kao i druga pitanja u vezi s tim, u postupcima pred Kantonalnim sudom u Odžaku i općinskim sudom u Orašju.
(2) Postupci u kojima se plaća sudska pristojba i visina sudske pristojbe za pojedine radnje, utvrđeni su u Tarifi sudskih pristojbi, koja se nalazi u prilogu ovog Zakona i čini njegov sastavni dio.

Članak 2.

(obveznik plaćanja pristojbe)
- Pristojbe propisane ovim zakonom plaća lice po čijem zahtjevu ili u čijem interesu se preduzimaju radnje u postupku, za koje je ovim Zakonom utvrđeno plaćanje pristojbe (u daljem tekstu: pristojbeni obveznik).
- Za podneske i zapisnike koji zamjenjuju podneske pristojbu je dužno da plati lice koje podnosi podneske i lice na čiji zahtjev se sastavlja zapisnik, odnosno lice u čijem interesu se poduzimaju radnje.
- Za odluku prvostupanjskog suda pristojbu je dužan da plati tužitelj, odnosno predlagatelj, a za sudsku nagodbu pristojbu su dužne da plate obje strane, ukoliko u nagodbi nije drugačije ugovoreno.
- Za odluku drugostupanjskog suda i za odluku po vanrednom pravnom sredstvu, pristojbu je dužan da plati podnositelj žalbe, odnosno lice u čijem interesu je pokrenut postupak po vanrednom pravnom sredstvu.
- Kada su u skladu sa odredbama ovog Zakona pristojbu dužna da plate dva ili više lica zajedno, njihova obveza je solidarna.

(obvezno dostavljanje dokaza o plaćenoj pristojbi)

Članak 3.

(1) Uz podnesak (tužba, prijedlog, pravni lijek i dr.) obvezno se dostavlja dokaz o plaćenoj pristojbi.
(2) Ukoliko stranka smatra da ispunjava zakonom propisane uvjete da bude oslobođena plaćanja pristojbe, mora uz podnesak podnijeti i zahtjev za oslobađanje od plaćanja pristojbe.
(3) U vlasničkim sporovima o nekretninama, uz podnesak se obvezno prilaže i dokaz o utvrđenoj vrijednosti nekretnine.

Članak 4.

(uzajamnost plaćanja pristojbe i
poduzimanja radnji u postupku)
(1) Sud neće preduzimati nikakve radnje ako pristojbeni obveznik nije platio pristojbu propisanu ovim Zakonom. U slučaju podnošenja podneska bez dokaza o plaćenoj pristojbi, sud će pozvati stranku, odnosno njenog punomoćnika, da se uplati pristojba u roku od 8 dana, uz upozorenje da će joj podnesak biti vraćen. Ako stranka ne ispoštuje određeni rok, sud će podnesak vratiti uz obavijest da je vraćen zbog neplaćanja sudske pristojbe.
(2) Rokovi po Zakonu o parničnom postupku ne počinju teći dok pristojba nije plaćena ili dok sud nije riješio zahtjev za oslobađanje od plaćanja pristojbe
(3) Iznimno od stavka (1) ovog članka, ukoliko pristojbeni obveznik ne postupi po pozivu suda i u ostavljenom roku ne uplati pristojbu na uloženi redovni ili vanredni pravni lijek, podnesak neće biti vraćen, već će se nastaviti postupak po uloženom pravnom lijeku, a prinudnoj naplati sudske pristojbe pristupit će se u skladu sa odredbama ovog Zakona.

Članak 5.

(vrijeme nastanka obveze plaćanja pristojbe)
Ako ovim zakonom nije drugačije propisano, pristojbena obaveza nastaje:
- za sudske odluke - danom donošenja sudske odluke, a ukoliko jedna od stranaka nije prisustvovala glavnoj raspravi, od dana dostavljanja pismene obavijesti o datumu donošenja odluke, odnosno danom dostavljanja odluke ako se dostava vrši u skladu sa zakonskim odredbama o dostavi;
- za sudske nagodbe - kada se zaključe;
- za paušalnu pristojbu u postupku raspravljanja zaostavštine - danom donošenja rješenja o nasljeđivanju;
- u postupku stečaja - danom donošenja rješenja o glavnoj diobi u postupku stečaja
- u postupku likvidacije - danom donošenja rješenja o zaključenju likvidacionog postupka,
- za sudske prijepise - kada se zatraže od suda;
- za ostale radnje - kada se zatraži njihovo poduzimanje.

(izuzeci od obveze plaćanja pristojbe)

Članak 6.

(1) Iznimno od obveze iz članka 3. ovog zakona, za podneske i odluke u upravnim sporovima u stvarima mirovinskog, invalidskog i zdravstvenog osiguranja, dječjeg dodatka, starateljstva i socijalne pomoći, pristojba se plaća samo ako tužba bude odbijena ili odbačena.
(2) Pristojbena obveza iz stavka (1) ovog članka nastaje danom donošenja odluke.

(način plaćanja pristojbe)

Članak 7.

Pristojbe predviđene Pristojbenom tarifom su prihod Proračuna Županije i plaćaju se u gotovom novcu uplatom na propisani račun javnih prihoda.

(rok zastare naplate pristojbe)

Članak 8.

Pravo na naplatu pristojbe zastarijeva u roku od pet (5) godina od dana nastanka pristojbene obaveze.

DIO DRUGI. OSLOBARANjE OD PLAĆANjA PRISTOJBE

(oslobođeni od obveze plaćanja pristojbe)

Članak 9.

- Od plaćanja pristojbe oslobođeni su:
- država Bosna i Hercegovina i njeni organi,
- entiteti i njihovi organi,
- Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine,
- županije i njihovi organi,
- jedinice lokalne samouprave,
- ustanove za socijalni rad,
- izdržavana lica u postupcima utvrđivanja i ostvarivanja prava po osnovu zakonskog izdržavanja,
- lice u sporu u vezi sa ostvarivanjem njegovih prava iz radnog odnosa.
(2) Pristojbe za podneske i radnje ne plaća lice koje poklanja svoju imovinu organima iz stavka (1) ovog članka, socijalno-humanitarnim, naučnim ili kulturnim organizacijama, ustanovama ili fondacijama.
(3) Strano fizičko i pravno lice je oslobođeno plaćanja pristojbe ako je to predviđeno međunarodnim ugovorom ili pod uvjetom reciprociteta. U slučaju sumnje o postojanju reciprociteta, prethodno se pribavlja mišljenje Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.

(kada se po zakonu ne plaća sudska pristojba)

Članak 10.

(1) U zemljišno-knjižnim postupcima ne plaća se pristojba za:
a) upis opravdanja predbilježbe,
- službene radnje u postupku uređenja, zasnivanja i ispravljanja zemljišnih knjiga, osim ako je greška nastala krivicom titulara prava, u postupku usklađivanja zemljišnih knjiga sa faktičkim stanjem, kao i u postupku za obnavljanje uništenih zemljišnih knjiga, ukoliko se vjerodostojnom ispravom utvrdi da je upis bio prije proveden,
- upis sprovođenja odluke o diobi prava vlasništva ili prava služnosti korištenja, ako su učesnici diobe bili upisani kao suvlasnici tih prava,
- za zabilježbu privremene uprave određene u toku postupka prinudne javne prodaje, kao i za zabilježbu prinudne uprave određene umjesto prinudne javne prodaje,
- naknadni upis supružnika kao suvlasnika na osnovu sudske odluke, ako je jedan od supružnika upisan kao vlasnik u zemljišnim knjigama, kao i za upis kojim se označava idealni dio svakog supružnika na nekretninama koje su u njihovom suvlasništvu,
- upis u zemljišne knjige prava konstituiranih zakonom u korist građana,
- sve ostale radnje koje se poduzimaju po službenoj dužnosti.
(2) Pristojbu za upis u zemljišno-knjižnim postupcima dužno je platiti lice u čiju se korist vrši upis. Ako upis traži lice čije se pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi na drugo lice, to lice također solidarno jamči za plaćanje pristojbe sa licima u čiju se korist vrši upis.
(3) Pristojba za upis u zemljišno-knjižnim postupcima plaća se i kad se upis vrši po službenoj dužnosti, ako se ne radi o upisu koji je oslobođen od pristojbe.
(4) Ako se u zemljišno-knjižnim postupcima, na osnovu jednog zahtjeva, upisuje više prava u korist jednog lica, pristojba se plaća onoliko puta koliko se upisa traži.
(5) Pristojba za upis u zemljišno-knjižnim postupcima plaća se i kad se upis vrši u toku parničnog, vanparničnog ili izvršnog postupka.
(6) Za davanje usmenih informacija i obavještenja u zemljišno-knjižnim postupcima se ne naplaćuje ni sudska pristojba ni dodatni troškovi. (7) U postupku stečaja i likvidacije pristojba se ne plaća za:
a) podneske stečajnog ili likvidacionog upravnika,
b) podneske kojima se prijavljuje upis stečajnog ili likvidacionog postupka, ili upis u sudski registar koji se vrši po službenoj dužnosti.
(8) Za upis odluke o otvaranju stečajnog postupka, odluke o pokretanju postupka likvidacije, kao i odluke o zabrani obavljanja određene djelatnosti, odnosno poslova pravnog lica, ne plaća se pristojba.

Članak 11.

(oslobađanje od obveze plaćanja pristojbe)
(1) Sud može osloboditi obveznika od plaćanja pristojbe ako bi plaćanjem pristojbe, imajući u vidu visinu sredstava iz kojih se obveznik i članovi njegove obitelji izdržavaju, ta sredstva bila u tolikoj mjeri umanjena da bi time bila ugrožena njihova egzistencija.
(2) Odluku iz stavka (1) ovog članka donosi sud na pismeni zahtjev pristojbenog obveznika. Prije donošenja odluke, sud će cijeniti sve okolnosti, a naročito će uzeti u obzir vrijednost mjerodavnu za naplatu pristojbe, ukupan