ZAKON
O SUDSKIM TAKSAMA
(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlansko-podrinjskog Kantona", br. 12 od 20 aprila 2009, 4/10)
DIO PRVI. OPĆE ODREDBE
(plaćanje sudske takse)
Članak 1.
(1) Ovim zakonom reguliraju se pitanja vezana za sudske takse i utvrđuje postupak i način plaćanja sudskih taksi, kao i druga pitanja u svezi s tim, u postupcima pred Kantonalnim sudom u Tuzli i općinskim sudovima na području Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Kanton).
(2) Postupci u kojima se plaća sudska taksa i visina sudske takse za pojedine radnje, utvrđeni su u Tarifi sudskih taksi, koja se nalazi u prilogu ovog zakona i čini njegov sastavni dio.
(obveznik plaćanja takse)
Članak 2.
(1) Takse propisane ovim zakonom plaća osoba po čijem zahtjevu ili u čijem interesu se poduzimaju radnje u postupku, za koje je ovim zakonom utvrđeno plaćanje takse (u daljem tekstu: takseni obveznik).
(2) Za podneske i zapisnike koji zamjenjuju podneske taksu je dužna da plati osoba koja podnosi podneske i osoba na čiji zahtjev se sastavlja zapisnik, odnosno osoba u čijem interesu se poduzimaju radnje.
(3) Za odluku prvostupanjskog suda taksu je dužan da plati tužitelj, odnosno predlagač, a za sudsku nagodbu taksu su dužne da plate obje strane, ukoliko u nagodbi nije drugačije ugovoreno.
(4) Za odluku drugostupanjskog suda i za odluku po izvanrednom pravnom sredstvu, taksu je dužan da plati podnositelj žalbe, odnosno osoba u čijem interesu je pokrenut postupak po vanrednom pravnom sredstvu.
(5) Kada su sukladno odredbama ovog zakona taksu dužne da plate dvije ili više osoba zajedno, njihova obveza je solidarna.
(plaćanje takse u zemljišno-knjižnim postupcima)
Članak 3.
(1) Taksu za upis u zemljišno-knjižnim postupcima dužna je platiti osoba u čiju se korist vrši upis. Ako upis traži osoba čije se pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu, ta osoba također solidarno jamči za plaćanje takse sa osobama u čiju se korist vrši upis.
(2) Taksa za upis u zemljišno-knjižnim postupcima plaća se i kad se upis vrši po službenoj dužnosti, ako se ne radi o upisu koji je oslobođen od takse.
(3) Ako se u zemljišno-knjižnim postupcima, na temelju jednog zahtjeva, upisuje više prava u korist jedne osobe, taksa se plaća onoliko puta koliko se upisa traži.
(4) Taksa za upis u zemljišno-knjižnim postupcima plaća se i kad se upis vrši u tijeku parničnog, vanparničnog ili izvršnog postupka.
(5) Za davanje usmenih informacija i obavještenja u zemljišno-knjižnim postupcima se ne naplaćuje ni sudska taksa ni dodatni troškovi.
(obvezno dostavljanje dokaza o plaćenoj taksi)
Članak 4.
(1) Uz podnesak (tužba, prijedlog, pravni lijek i dr.) obvezno se dostavlja dokaz o plaćenoj taksi.
(2) Ukoliko stranka smatra da ispunjava zakonom propisane uvjete da bude oslobođena plaćanja takse, mora uz podnesak podnijeti i zahtjev za oslobađanje od plaćanja takse.
(3) U vlasničkim sporovima o nekretninama, uz podnesak se obvezno prilaže i dokaz o utvrđenoj vrijednosti nekretnine.
(uzajamnost plaćanja takse i preduzimanja radnji u postupku)
Članak 5.
(1) Sud neće poduzimati nikakve radnje ako takseni obveznik nije platio taksu propisanu ovim zakonom. U slučaju podnošenja podneska bez dokaza o plaćenoj taksi, sud će pozvati stranku, odnosno njenog punomoćnika, da se uplati taksa u roku od 8 dana, uz upozorenje da će joj podnesak biti vraćen. Ako stranka ne ispoštuje određeni rok, sud će podnesak vratiti uz obavijest da je vraćen zbog neplaćanja sudske takse.
(2) Rokovi po Zakonu o parničnom postupku ne počinju teći dok taksa nije plaćena ili dok sud nije riješio zahtjev za oslobađanje od plaćanja takse.
(3) Iznimno od stavka (1) ovog članka, ukoliko takseni obveznik ne postupi po pozivu suda i u ostavljenom roku ne uplati taksu na uloženi redovni ili izvanredni pravni lijek, podnesak neće biti vraćen, već će se nastaviti postupak po uloženom pravnom lijeku, a prinudnoj naplati sudske takse pristupit će se sukladno odredbama ovog zakona.
(vrijeme nastanka obveze plaćanja takse)
Članak 6.
Ako ovim zakonom nije drugačije propisano, taksena obveza nastaje:
a) za sudske odluke - danom donošenja sudske odluke, a ukoliko jedna od stranaka nije prisustvovala glavnoj raspravi, od dana dostavljanja pismene obavijesti o datumu donošenja odluke, odnosno danom dostavljanja odluke ako se dostava vrši sukladno zakonskim odredbama o dostavi;
b) za sudske nagodbe - kada se zaključe;
c) za paušalnu taksu u postupku raspravljanja zaostavštine - danom donošenja rješenja o nasljeđivanju;
d) u postupku stečaja - danom donošenja rješenja o glavnoj diobi u postupku stečaja
e) u postupku likvidacije - danom donošenja rješenja o zaključenju likvidacijskog postupka,
f) za sudske prijepise - kada se zatraže od suda;
g) za ostale radnje - kada se zatraži njihovo poduzimanje.
(naknadno plaćanje takse)
Članak 7.
(1) Iznimno od obveze iz članka 4. ovog zakona, za podneske i odluke u upravnim sporovima u stvarima penzijskog, invalidskog i zdravstvenog osiguranja, dječijeg dodatka, starateljstva i socijalne pomoći, taksa se plaća samo ako tužba bude odbijena ili odbačena.
(2) Taksena obveza iz stavka (1) ovog članka nastaje danom donošenja odluke.
(obračun i kontrola plaćanja takse)
Članak 8.
(1) Iznos takse, koju je takseni obveznik dužan da plati, obračunava službena osoba koja poduzima radnju u postupku. O visini takse, odnosno o obvezi plaćanja takse, sud donosi rješenje protiv koga je dozvoljena žalba u roku od 8 dana po prijemu rješenja. Izjavljena žalba ne odlaže izvršenje rješenja.
(2) Kontrolu naplate takse vrši službena osoba koja poduzima radnju u postupku.
(način plaćanja takse)
Članak 9.
Takse predviđene Taksenom tarifom su prihod Proračuna Kantona i plaćaju se u gotovom novcu uplatom na propisani račun javnih prihoda.
(rok zastare naplate takse)
Članak 10.
Pravo na naplatu takse zastarijeva u roku od pet godina od dana nastanka taksene obveze.
(2) Za uknjižbu u zemljišnu knjigu plaća se:
a) uknjižba vlasništva 50 KM,
b) uknjižba hipoteke, zemljišnog duga ili doživotnog prava uživanja, trajnog prava korištenja, stvarnih služnosti i tereta, pravo dugoročnog najma i zakupa, prava preče kupovine i realnih tereta 50 KM
c) uknjižba predbilježbe ili zabilježbe naplaćuje se paušalno 10 KM.
DIO TREĆI. UTVRĐIVANJE VRIJEDNOSTI PREDMETA SPORA RADI NAPLATE TAKSE
(utvrđivanje vrijednosti predmeta spora u parničnom postupku)
Članak 21.
(1) U parničnom postupku taksa se plaća prema vrijednosti predmeta spora.
(2) Ako ovim zakonom nije drugačije određeno, odredbe propisa o parničnom postupku, na temelju kojih se utvrđuje vrijednost spora, primjenjuju se i prilikom određivanja vrijednosti spora radi naplate takse.
(utvrđivanje vrijednosti predmeta spora kod više tuženih)
Članak 22.
Ako tužitelj jednom tužbom obuhvati dva ili više tuženih i traži da tužbeni zahtjev bude usvojen prema slijedećem tuženom, u slučaju da bude pravomoćno odbijen prema onome koji je u tužbi naveden prije njega, ili ako prema svakom od njih ističe isti zahtjev, ili ako prema pojedinim od njih ističe različite zahtjeve koji su u međusobnoj vezi, vrijednost predmeta spora radi naplate takse određuje se prema zahtjevu čija je vrijednost najveća.
(utvrđivanje vrijednosti predmeta spora u sporovima u svezi sa zakonskim izdržavanjem)
Članak 23.
Ako je predmet spora pravo na zakonsko izdržavanje ili potraživanje pojedinih iznosa zakonskog izdržavanja, vrijednost predmeta spora radi naplate takse računa se prema zbiru davanja za tri mjeseca, ako se izdržavanje ne traži za kraće vrijeme.
(utvrđivanje vrijednosti predmeta spora u sporovima iz nasljednog prava)
Članak 24.
Ako je predmet spora nasljedno pravo na cijeloj zaostavštini, kao vrijednost predmeta spora uzima se vrijednost čiste zaostavštine, a ako je predmet spora samo jedan dio zaostavštine ili određena stvar iz zaostavštine, kao vrijednost predmeta spora uzima se čista vrijednost tog dijela, odnosno stvari.
(utvrđivanje vrijednosti predmeta spora u vlasničko-pravnim sporovima)
: