aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O STEČAJNOM POSTUPKU

(Prečišćeni tekst)

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 26 od 29. marta 2010)

I- OSNOVNE ODREDBE

Predmet Zakona

Član 1.

Ovim zakonom uređuju se:
1. uslovi za otvaranje stečajnog postupka, stečajni postupak, pravne posljedice njegovog otvaranja i sprovođenja;
2. reorganizacija stečajnog dužnika nesposobnog za plaćanje na osnovu stečajnog plana.

Ciljevi stečajnog postupka

Član 2.

(1)Stečajni postupak se sprovodi radi grupnog namirenja povjerilaca stečajnog dužnika, unovčenjem njegove imovine i podjelom prikupljenih sredstava povjeriocima.
(2) U toku stečajnog postupka može se sprovesti i reorganizacija stečajnog dužnika po odredbama glaveVovog zakona radi uređivanja pravnog položaja stečajnog dužnika i njegovog odnosa prema povjeriocima, a naročito radi održavanja njegovog poslovanja.

Organi stečajnog postupka

Član 3.

Organi stečajnog postupka su: stečajni sudija, privremeni stečajni upravnik, stečajni upravnik, skupština povjerilaca, privremeni odbor povjerilaca i odbor povjerilaca.

Prijedlog za otvaranje stečajnog postupka

Član 4.

(1) Stečajni postupak se pokreće pismenim prijedlogom. Za podnošenje prijedloga su ovlašćeni stečajni dužnik i svaki onaj povjerilac koji ima pravni interes za sprovođenje stečajnog postupka. Povjerilac je dužan u prijedlogu prilaganjem odgovarajuće dokumentacije učiniti vjerovatnim svoje potraživanje i platežnu nesposobnost stečajnog dužnika.
(2) Ukoliko je stečajni dužnik pravno lice, organ ovlašćen za zastupanje je u slučaju nastupanja platežne nesposobnosti dužan bez odlaganja podnijeti prijedlog za otvaranje stečajnog postupka. Prijedlog se mora podnijeti u roku od 30 dana od dana nastupanja platežne nesposobnosti. Organ ovlašćen za zastupanje dužan je pravnom licu nadoknaditi umanjenje imovine prouzrokovano njegovim pravnim radnjama preduzetim nakon nastupanja platežne nesposobnosti, osim ako dokaže da je pravna radnja preduzeta s pažnjom dobrog privrednika.
(3) Sud je obavezan da prijedlog razmotri u roku od 15 dana od dana njegovog prijema. Neuredan prijedlog, kao i prijedlog bez potrebne dokumentacije sud će vratiti predlagaču i naložiti mu da prijedlog uredi i nedostatke otkloni u roku od 15 dana. Ako predlagač vrati sudu prijedlog koji nije uređen po uputstvu suda, sud će prijedlog rješenjem odbaciti, a ako ga ne vrati u ostavljenom roku smatraće se da ga je povukao. U ovom slučaju troškove postupka snosi predlagač.
(4) Prije isteka 15 dana od dana podnošenja prihvatljivog prijedloga stečajni sudija donosi odluku o iznosu predujma koji je potreban za finansiranje prethodnog postupka.
(5) Prijedlog se može povući do otvaranja stečajnog postupka ili pravosnažnog odbacivanja ili odbijanja prijedloga, u kom slučaju troškove snosi podnosilac prijedloga. Ukoliko stečajni dužnik nakon podnošenja prijedloga ispuni potraživanje podnosioca prijedloga koje je bilo razlog za podnošenje prijedloga za otvaranje stečajnog postupka, na prijedlog podnosioca prijedloga ili stečajnog dužnika stečajni sudija može obustaviti stečajni postupak i u tom slučaju troškove snosi stečajni dužnik.

Stečajni dužnik

Član 5.

(1) Stečajni postupak se može sprovesti nad imovinom pravnog lica kao i imovinom dužnika pojedinca. Dužnik pojedinac u smislu ovog zakona je: komplementar u komanditnom društvu i osnivač ortačkog društva.
(2) Stečaj se može otvoriti i nad imovinom pravnih lica javnog prava, izuzev nad imovinom Republike Srpske, opština, javnih fondova koji se u cijelosti ili djelimično finansiraju iz budžeta.
(3) Nad stečajnim dužnikom, koji u strukturi kapitala ima većinski državni kapital, za otvaranje stečajnog postupka, u periodu do okončanja pokrenutog postupka restrukturiranja pokrenutog od strane Direkcije za privatizaciju ili do okončanja započetog postupka prodaje ponuđenog državnog kapitala i isteka rokova za izvršenje ugovorenih uslova prodaje, potrebna je prethodna saglasnost Vlade Republike Srpske.
(4) Ako Vlada Republike Srpske ne uskrati svoju saglasnost u roku od 30 dana od dana dobijanja obavještenja stečajnog sudije o pokretanju prethodnog postupka, smatra se da je saglasnost data.

Stečajni razlozi

Član 6.

(1) Razlog otvaranja stečajnog postupka je platežna nesposobnost stečajnog dužnika.
(2) Stečajni dužnik je platežno nesposoban ukoliko nije u stanju izvršavati svoje dospjele i potraživane obaveze plaćanja. Okolnost da je stečajni dužnik podmirio ili da može podmiriti u cijelosti ili djelimično potraživanja nekih povjerilaca samo po sebi ne znači da je platežno sposoban.
(3) U pravilu se smatra da je stečajni dužnik platežno nesposoban ako 60 dana neprekidno ne izmiruje svoje dospjele novčane obaveze.
(4) Stečajni postupak se može otvoriti i zbog prijeteće platežne nesposobnosti. Ona postoji ako stečajni dužnik prema predviđanjima u vremenu dospjelosti neće biti u stanju da ispuni postojeće obaveze plaćanja. Zbog prijeteće platežne nesposobnosti samo stečajni dužnik može podnijeti prijedlog za otvaranje stečajnog postupka.

II- OPŠTE PROCESNE ODREDBE

Nadležnost

Član 7.

(1) Stečajni postupak sprovodi stvarno nadležni sud na čijem se području nalazi sjedište ili prebivalište stečajnog dužnika.
(2) Ukoliko se prijedlog podnese mjesno nenadležnom sudu, navedeni sud će bez odlaganja donijeti rješenje kojim se oglašava nenadležnim i dostaviti prijedlog mjesno nadležnom sudu. Protiv ovog rješenja nije dopuštena žalba.
(3) Stečajni sud je osim toga stvarno i mjesno nadležan za sljedeće pravne sporove:
- za pravne sporove o utvrđivanju u tabeli prema čl. 120-122,
- pravne sporove pobijanja prema čl. 84-91,
- prava na naknadu prema članu 4. stav 2, članu 30. stav 1, članu 33. stav. 5, članu 47. stav 5, članu 62. stav 3 i članu 68.

(4) Stečajni postupak vodi stečajni sudija kao sudija pojedinac.

Shodna primjena odredbi Zakona o parničnom postupku

Član 8.

Ukoliko ovim zakonom nije drugačije predviđeno, u stečajnom postupku se shodno primjenjuju odgovarajuće odredbe Zakona o parničnom postupku.

Načela postupka

Član 9.

(1) Stečajni postupak je hitan i može trajati, u pravilu, godinu dana, a u slučaju iz člana 28. stav 1. ovog zakona dvije godine.
(2) Ukoliko se stečajni postupak ne završi u roku jedne godine, stečajni sudija će o razlozima produženja roka obavijestiti predsjediika suda.
(3) Svi postupci pred sudom i organom uprave, a u vezi su sa stečajnim postupkom, hitne su prirode.
(4) Odluke stečajnog suda donose se u formi rješenja. Stečajni sudija može odrediti usmenu raspravu. Rješenje se donosi nakon saslušanja stečajnog dužnika, ukoliko se time zbog posebnih okolnosti pojedinačnog slučaja ne ugrožava svrha rješenja. Ukoliko izostane prethodno saslušanje stečajnog dužnika, to u rješenju mora biti posebno obrazloženo, a saslušanje se mora bez odlaganja naknadno sprovesti.
(5) Stečajni sudija mora po službenoj dužnosti istražiti sve okolnosti koje su od značaja za stečajni postupak. On u tu svrhu naročito može saslušati stečajnog dužnika, njegove zakonske