aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu čl. 12(b) i 18(b) Ustava Kantona Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo", br. 1/96, 2/96-ispravka, 3/96-ispravka i 16/97), Skupština Kantona Sarajevo na sjednici, održanoj 18. juna 1998. godine donijela je

ZAKON

O SREDNjEM OBRAZOVANjU

(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 11 od 02 jula 1998, 9/00, 18/02)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Zakonom o srednjem obrazovanju reguliše se nakon završene osnovne škole, srednjoškolsko obrazovanje učenika normalnog psihičkog i tjelesnog razvoja, učenika sa smetnjama u psihičkom i tjelesnom razvoju, dopunsko obrazovanje odraslih i stručno usavršavanje, koje se ostvaruje u ustanovama srednjoš kolskog obrazovanja.

Član 2.

Ustanova srednjeg obrazovanja je srednja škola. Srednja škola ima svojstvo pravnog lica.

Član 3.

Srednja škola može biti:
- gimnazija, u kojoj se, pored općeobrazovnih programa, ostvaruju i posebni programi iz odgovarajućih oblasti,
- učiteljska škola, u kojoj se, pored odgovarajućeg općeobrazovnog programa, ostvaruje i stručni program za obrazovanje učitelja i odgajatelja - vaspitača;
- srednja umjetnička škola, u kojoj se, pored odgovarajućeg općeobrazovnog programa ostvaruje i program iz oblasti muzičke, likovne i baletske umjetnosti (u daljem tekstu: umjetnička škola),
- srednja tehnička i srodna škola, u kojoj se, pored odgovarajućeg općeobrazovnog programa, ostvaruje stručni program zaIVstepen stručnog zvanja odgovarajuće struke (u daljem tekstu: tehnička i srodna škola) i nastavni plan i program zaVstepen stručne spreme i zvanje majstora specijaliste, instruktora i poslovođe,
- srednja stručna škola, u kojoj se ostvaruju, pored općeobrazovnog i stručni programi zaIII,IViVstepen stručne spreme, te stiču zanimanja odgovarajuće struke i zvanje majstora specijaliste, instruktora i poslovođe (u daljem tekstu: stručna škola),
- specijalna srednja škola i ustanova za obrazovanje učenika oštećenog sluha, govora, vida ili drugih oštećenja u kojoj se ostvaruju stručni, posebno prilagođeni programi za specijalno obrazovanje učenika sa smetnjama u psihičkom i fizičkom razvoju,
- srednja škola za obrazovanje učenika oštećenog sluha i govora u kojoj se vrši i kontinuirana dubinska dijagnostika i rehabilitacija slušanja i govora,
- srednja škola za vjerske službenika, u kojoj se, pored odgovarajućeg općeobrazovnog programa, ostvaruje i poseban program za obrazovanje vjerskih službenika.
Pod vjerskim službenicima u smislu ovog zakona podrazumijevaju se: imami, mualimi-e, sveštenici, rabini, propovjednici i dr.

Član 4.

Pohađanje srednje škole nije obavezno.
Školovanje redovnih učenika traje tri, četiri ili pet godina, nakon čega se stiče srednja stručna sprema.
Stručna zvanja i zanimanja srednje stručne spreme iz prethodnog stava utvrđuju se nastavnim planovima i programima srednje škole.
U stručnoj školi mogu se realizirati i odgovarajući programi stručnog obrazovanja I iIIstepena stručne spreme, kao i stručno osposobljavanje putem kurseva.
Sticanjem obrazovanja iz prethodnog stava ne stiče se srednja stručna sprema.

Član 5.

U srednjoj školi, pored realizacije programa općeobrazovnog i odgovarajućeg stručnog dijela, iz čl. 3. i 4. ovog zakona, mogu se realizirati i programi dopunskog obrazovanja odraslih i stručnog usavršavanja.
U srednjoj školi, pored realizacije programa iz prethodnog stava, mogu se realizovati programi prekvalifikacije i programi permanentnog obrazovanja - učenje u toku cijelog radnog vijeka.

Član 6.

Državljani Bosne i Hercegovine imaju pravo da stiču odgoj i obrazovanje u srednjim školama Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Kanton) u skladu sa odredbama ovog zakona.
Strani državljani i lica bez državljanstva imaju pravo da stiču obrazovanje i odgoj u srednjim školama Kantona u skladu sa odredbama ovog zakona, u skladu sa konvencijama i ugovorima koje je država Bosna i Hercegovina zaključila sa drugim državama ili međunarodnim organizacijama.
Strani državljani snose troškove obrazovanja, ako međunarodnim ugovorima, dogovorima ili drugim aktima nije drugačije utvrđeno.
Cijenu troškova obrazovanja iz prethodnog stava utvrđuje Vlada Kantona.

Član 7.

Srednjoškolsko obrazovanje i odgoj je djelatnost od posebnog društvenog interesa.

Član 8.

Političko organizovanje i djelovanje u srednjoj školi nije dozvoljeno.

II- OSNIVANjE, RAD I PRESTANAK RADA SREDNjE ŠKOLE

Član 9.

Srednju školu kao ustanovu može osnovati domaće i strano pravno i fizičko lice u svim oblicima svojine (u daljem tekstu: Osnivač) uz odobrenje ministra obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: ministar) i uz prethodnu saglasnost Vlade Kantona, koju je Osnivač obavezan pribaviti prije preduzimanja radnji za obezbjeđivanje potrebnih uvjeta iz član 10. ovog zakona za osnivanje i rad srednje škole.
Srednju školu kao javnu ustanovu može osnovati Kanton, i vjerska zajednica samostalno ili sa drugim pravnim odnosno fizičkim licem, kada Kanton, ocijeni da za njeno osnivanje postoji javni interes u skladu sa zakonom (u daljem tekstu: Osnivač).
Osnivanje srednje škole planira se u skladu sa dugoročnim programom razvoja i koncepcijom srednjeg obrazovanja i odgoja, koji donosi Kanton, na prijedlog teritorijalno političkih zajednica.

Član 10.

Osnivač srednje škole na području Kantona, obezbjeđuje sredstva potrebna za osnivanje i rad srednje škole, u skladu sa Pedagoškim standardima za srednje obrazovanje i odgoj, (u daljem tekstu: Standardi) i Normativima školskog prostora, opreme, nastavnih sredstava i učila (u daljem tekstu: Normativi).
Ako srednju školu osniva više pravnih odnosno fizičkih lica, međusobne odnose regulišu ugovorom.
Normative i standarde donosi Vlada Kantona.

Član 11.

Prije donošenja akta o osnivanju srednje škole kao javne ustanove, Kanton usvaja elaborat o društveno-ekonomskoj opravdanosti osnivanja srednje škole (u daljem tekstu: Elaborat).
Elaborat obavezno sadrži: potrebe društva za obrazovanjem za određeno stručno zvanje ili zanimanje, dužinu trajanja obrazovanja, profil i stepen stručne spreme koji se stiče po završetku obrazovanja, opće i posebne uvjete po Pedagoškim standardima i odgovarajućim normativima i sredstva potrebna za ispunjenje tih uvjeta.

Član 12.

Osnivač je dužan da prilikom osnivanja srednje škole formira komisiju koja će, u skladu sa ovim zakonom, izvršiti pripreme za početak rada, raspisati konkurs i izvršiti izbor prvih nastavnika srednje škole.

Član 13.

Srednja škola upisuje se u Registar srednjih škola, kojeg vodi Ministarstvo obrazovanja, i nauke Kantona (u daljem tekstu: Ministarstvo).
U Registar se može upisati samo srednja škola koja ispunjava sve uvjete predviđene ovim zakonom.
Srednja škola upisuje se i u sudski registar i danom upisa stiče svojstvo pravnog lica.

Član 14.

Srednja škola može početi sa radom nakon upisa u oba registra iz člana 13. ovog zakona.
Novoosnovana srednja škola počinje sa radom početkom školske godine.

Član 15.

Srednja škola upisana u registar iz člana 13. ovog zakona izdaje svjedodžbe i druge javne isprave o završenom obrazovanju.

Član 16.

Srednja škola se briše iz Registra srednjih škola kada prestane bližim propisima Ministra o postupku utvrđivanja uvjeta i o sadržaju i načinu vođenja Registra.

Član 17.

Statusne promjene srednje škole kao javne ustanove čiji je osnivač ili suosnivač Kanton vrši Kanton na prijedlog Vlade Kantona.
Statusne promjene srednje škole kao ustanove i srednje škole kao javne ustanove čiji je osnivač vjerska zajednica vrši Osnivač uz prethodnu saglasnost Ministra.
Statusne promjene srednje škole mogu se vršiti samo na kraju školske godine.

Član 18.

U cilju međusobne saradnje u ostvarivanju zajedničkih interesa i pružanja pomoći razvoju oblika obrazovno-odgojnog rada, srednje škole se mogu udruživati u jednu ili više zajednica srednjih škola, s tim da svaka srednja škola zadržava svojstvo pravnog lica.
Prava, obaveze i međusobni odnosi srednjih škola, udruženih u zajednicu srednjih škola, utvrđuju se ugovorom.
Zajednice srednjih škola imaju pravila kojima se regulišu poslovi, zadaci i rad zajednice srednjih škola, koje se upisuju u Registar zajednica srednjih škola koji vodi Ministarstvo.
Na pravila zajednice srednjih škola saglasnost daje Ministar.
Registar se vodi po propisu iz člana 16. ovog zakona.

Član 19.

Osnivač srednje škole može organizovati obrazovno-odgojni rad po odgovarajućem programu srednje škole i izvan Kantona, ukoliko u tom mjestu nema srednje škole takve vrste, a postoje potrebe društva za obrazovanjem za određeno stručno zvanje ili zanimanje.
Obrazovno-odgojni rad iz stava 1. ovog člana, može se organizovati kada ima dovoljan broj učenika za najmanje jedno odjeljenje.
Za organizovanje obrazovno-odgojnog rada iz stava 1. i stava 2. ovog člana, osnivač srednje škole je dužan da prethodno pribavi odobrenje ministra kantona na čijem području se to obrazovanje obavlja.
: