aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 24. stav 1. tačka c) Ustava Tuzlanskog kantona ("Službene novine Tuzlansko-podrinjskog kantona", br. 7/97, 3/99 i "Službene novine Tuzlanskog kanton", br. 13/99, 10/00, 14/02, 6/04 i 10/04), na prijedlog Vlade Tuzlanskog kantona, Skupština Tuzlanskog kantona, na sjednici održanoj 22.12.2011. godine, donosi

ZAKON

O SREDNjEM OBRAZOVANjU I ODGOJU

(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 17 od 28 decembra 2011)

I. OSNOVNE ODREDBE

(Predmet zakona)

Član 1.

(1) Ovim zakonom uređuje se obavljanje djelatnosti srednjeg općeg obrazovanja, srednjeg stručnog obrazovanja, obuke i odgoja u srednjoj školi, osnivanje, organizacija i finansiranje rada srednje škole, prava i obaveze roditelja, autonomija srednje škole, uloga i obaveze srednje škole, organizovanje i izvođenje obrazovno-odgojnog rada u srednjoj školi, osnovna pitanja nastavnih planova i programa, standardi ocjenjivanja i ispiti, način imenovanja i nadležnost organa srednje škole, status nastavnika, stručnih saradnika i saradnika, status učenika, obrazovanje i obuka odraslih i druga pitanja u vezi sa obavljanjem djelatnosti srednjeg obrazovanja i odgoja na području Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Kanton).
(2) Izrazi koji se u ovom zakonu koriste za lica u muškom rodu su neutralni i odnose se na muška i ženska lica.

(Svrha obrazovanja i odgoja)

Član 2.

(1) Srednje opće i stručno obrazovanje i odgoj je djelatnost od posebnog društvenog interesa.
(2) Svrha srednjeg općeg i stručnog obrazovanja i odgoja je da kroz intelektualni, fizički, moralni i društveni razvoj pojedinca, u skladu s njegovim mogućnostima i sposobnostima, doprinese stvaranju društva zasnovanog na vladavini zakona i poštivanju ljudskih prava, te doprinese njegovom društveno-ekonomskom razvoju koji će doprinijeti unapređenju životnog standarda građana.

(Opći ciljevi obrazovanja i odgoja)

Član 3.

(1) Opći ciljevi srednjeg općeg i stručnog obrazovanja i odgoja proizilaze iz univerzalnih vrijednosti demokratskog društva, te vlastitih vrijednosti sistema zasnovanog na specifičnostima nacionalne, historijske, kulturne i vjerske tradicije naroda i nacionalnih manjina koje žive na području Kantona.
(2) Opći ciljevi srednjeg obrazovanja i odgoja su:
a) omogućavanje pristupa izvorima znanja kao osnovi za razumijevanje sebe, drugoga i svijeta u kojem se živi;
b) osiguravanje optimalnog razvoja za svako lice, uključujući i ona sa posebnim potrebama, u skladu s njihovim uzrastom, mogućnostima i mentalnim i fizičkim sposobnostima;
c) promocija poštivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda i priprema svakog lica za život u društvu koje poštuje principe demokratije i vladavine zakona;
d) razvijanje svijesti o pripadnosti državi Bosni i Hercegovini, vlastitom kulturnom identitetu, jeziku i tradiciji, na način primjeren civilizacijskim tekovinama, upoznajući i uvažavajući druge i drugačije, poštujući različitosti i njegujući međusobno razumijevanje, humanizam prema čovjeku i prirodi, toleranciju i solidarnost među svim ljudima, narodima i zajednicama;
e) osiguranje jednakih mogućnosti za obrazovanje i odgoj i mogućnosti izbora na svim nivoima obrazovanja, bez obzira na spol, rasu, nacionalnu pripadnost, socijalno i kulturno porijeklo i status, porodični status, vjeroispovijest, psihofizičke i druge lične osobine;
f) postizanje standarda znanja koji se mogu komparirati na međunarodnom, odnosno evropskom nivou, koji omogućavaju uključivanje i nastavak školovanja u zemljama Evrope;
g) podsticanje cjeloživotnog učenja;
h) promocija ekonomskog razvoja;
i) uključivanje u proces evropskih integracija.
j) osiguravanje pod jednakim uvjetima učeniku pravo na srednje opće i stručno obrazovanje i obuku u skladu s vlastitim interesom i sposobnostima,
k) pružanje podrške učeniku u izboru odgovarajućeg zanimanja i integrisanja u društveni život,
l) razvijanje svijesti učenika o potrebi za daljnjim obrazovanjem i obukom,
m) osiguravanje uvjeta za razvoj i promociju tradicionalnih zanata,
n) usklađivanje potreba sa zahtjevima i kretanjima na tržištu rada,
o) dovođenje općeg i stručnog obrazovanja i obuke na nivo obrazovanja kao u zemljama članicama Evropske unije.

(Pravo djeteta na obrazovanje)

Član 4.

(1) Svako dijete ima jednako pravo pristupa i jednake mogućnosti učešća u odgovarajućem obrazovanju, bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi.
(2) Jednak pristup i jednake mogućnosti podrazumijevaju osiguranje jednakih uvjeta i prilika za sve, za početak i nastavak daljeg obrazovanja.
(3) Odgovarajuće obrazovanje podrazumijeva obrazovanje koje, u skladu s utvrđenim standardima, osigurava djetetu da na najbolji način razvije svoje urođene i potencijalne umne, fizičke i moralne sposobnosti u oblasti obrazovanja.

(Definisanje pojmova)

Član 5.

(1) Srednja škola (u daljem tekstu: škola) je ustanova u kojoj se vrši srednje opće obrazovanje i odgoj i srednje stručno obrazovanje, obuka i odgoj učenika koji su prethodno završili osnovnu školu. Zavisno od vrste obrazovnog programa razlikuju se: gimnazija, umjetnička škola, tehnička škola, stručna škola, vjerska škola i škola za obrazovanje učenika sa posebnim obrazovnim potrebama.
(2) Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Agencija) je samostalna upravna organizacija koja je nadležna za uspostavljanje standarda znanja, ocjenjivanje postignutih rezultata i razvoj zajedničke jezgre nastavnih planova i programa u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju i za druge stručne poslove u oblasti standarda znanja i ocjenjivanja kvaliteta koji su određeni posebnim zakonima i drugim propisima.
(3) Srednje opće obrazovanje i odgoj i srednje stručno obrazovanje, obuka i odgoj predstavljaju integralni dio obrazovnog sistema u Bosni i Hercegovini, koje osigurava sticanje općeg obrazovanja, vještina i znanja iz određenih zanimanja i osnovu kontinuirane obuke s ciljem aktivnog uključivanja u proces rada ili nastavka daljeg obrazovanja, a podrazumijeva različite vrste i oblike obrazovanja i odgoja, osposobljavanja i usavršavanja kroz početno kontinuirano, redovno ili vanredno obrazovanje i obavljanje prakse, a obuhvata i stručnu obuku djece i odraslih.
(4) Klasifikacija zanimanja za srednje stručno obrazovanje i obuku je akt kojim se utvrđuju porodice zanimanja, dužina obrazovanja, nivo i oblik obrazovanja i vrsta škole. Klasifikacija se, prema potrebi, strukturira u skladu sa kretanjima na tržištu rada i usaglašava sa evropskom praksom i evropskim klasifikacijskim okvirom za cjeloživotno učenje. Agencija inicira i predlaže nadležnim organima struktuiranje i revidiranje klasifikacije zanimanja.
(5) Inkluzija podrazumijeva sveobuhvatno uključivanje nadarenih i talentiranih učenika i učenika sa posebnim obrazovnim potrebama, teškoćama u učenju i uopće teškoćama socijalne integracije u odgojno-obrazovni sistem, svakodnevni život i društvenu stvarnost.
(6) Redovan učenik je lice koje je završilo osnovnu školu i koje u momentu upisa u prvi razred škole nije starije od 17 godina.
(7) Dijete sa posebnim obrazovnim potrebama je učenik kome je potrebno prilagođeno izvođenje obrazovnih programa uz stručnu pomoć ili posebni, individualni obrazovni program.
(8) Polaznik je lice koje je u momentu upisa starije od 18 godina koje se, pohađanjem nastave za odrasle ili polaganjem ispita, osposobljava u ustanovi za obrazovanje odraslih za sticanje određenih zvanja ili zanimanja ili se stručno usavršava.
(9) Nastavnici su lica koja realizuju nastavu u skladu sa nastavnim planom i programom.
(10) Stručni saradnici su lica koja obavljaju stručne, pedagoško-psihološke i druge poslove u školi: pedagog, bibliotekar i lica sa završenim edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom.
(11) Vannastavno osoblje su lica koja obavljaju administrativne, finansijske, operativno-tehničke i pomoćne poslove.
(12) Obrt je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih i registrovanih privrednih djelatnosti u osnovnom i dopunskom zanimanju od fizičkih lica sa ciljem postizanja dobiti koja se ostvaruje proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu. Vezani obrt je obrt za čije se obavljanje traži odgovarajuća stručna sprema. Obrazovanje za vezane obrte se realizuje po nastavnom planu i programu struktuiranom kombinacijom više srodnih zanimanja.
(13) Nastavnim planom i programom se propisuju predmeti, broj časova za