aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 12. stav 1. tačka b) i člana 18. stav 1. tačka b) Ustava Kantona Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo", br. 1/96, 2/96, 3/96, 16/97, 14/00, 4/01 i 28/04), člana 59. stav 3. Okvirnog Zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 18/03), i člana 24. Okvirnog Zakona o srednjem stručnom obrazovanju i obuci u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 63/08) Skupština Kantona Sarajevo, na sjednici održanoj dana 1. septembra 2010. godine, donijela je

ZAKON

O SREDNjEM OBRAZOVANjU

(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 23 od 01 septembra 2010)

I. OSNOVNE ODREDBE

(Predmet zakona)

Član 1.

(1) Zakonom o srednjem obrazovanju regulira se: srednje obrazovanje svih učenika doraslih za srednje obrazovanje, dopunsko obrazovanje odraslih i stručno usavršavanje koje se ostvaruje u ustanovama srednjeg obrazovanja, nakon završene osnovne škole.
(2) Zakon o srednjem obrazovanju posebno regulira:
a) osnivanje, organizaciju i finansiranje škola,
b) upravljanje, rukovođenje školom,
c) statusna pitanja učenika,
d) statusna pitanja nastavnika i drugih uposlenika u školi,
e) stručno usavršavanje, nadzor nad radom škola i uposlenika i
f) druga pitanja koja su u vezi sa radom škole.
(3) Djelatnost srednjeg obrazovanja je djelatnost od posebnog interesa za Kanton Sarajevo (u daljem tekstu: Kanton).

(Ciljevi srednjeg obrazovanja i odgoja)

Član 2.

Ciljevi srednjeg obrazovanja i odgoja su:
a) obezbjeđivanje prava svakog učenika na srednje obrazovanje pod jednakim uvjetima, u skladu sa njegovim interesovanjem i mogućnostima,
b) pružanje podrške učenicima srednje škole u izboru odgovarajućeg zanimanja,
c) stvaranje uvjeta za kvalitetno srednje obrazovanje, koje uključuje dostizanje svjetskih standarda u sticanju znanju i usvajanju vještinama,
d) usklađivanje srednjeg obrazovanja sa zahtjevima i potrebama odnosno kretanjima na tržištu rada,
e) razvijanje psihofizičkih sposobnosti učenika,
f) razvijanje svijesti o nacionalnoj pripadnosti, očuvanje povijesno-kulturne baštine, nacionalnog identiteta te razvijanje osjećaja ljubavi prema Bosni i Hercegovini,
g) odgajanje i obrazovanje učenika u skladu sa općim, kulturnim i civilizacijskim vrijednostima, osposobljavanje učenika za življenje u multikulturalnom svijetu i poštivanje različitosti te razvijanje tolerancije,
h) obezbjeđivanje uvjeta za razvoj i promociju tradicionalnih zanata,
i) usklađivanje srednjeg obrazovanja sa srednjim obrazovanjem u zemljama Evropske unije,
j) sticanje srednjeg obrazovanja koje omogućava vertikalnu i horizontalnu prohodnost u sistemu obrazovno-odgojnog procesa u Bosni i Hercegovini i
k) podsticanje na cjeloživotno učenje.

(Sticanje stručne spreme)

Član 3.

(1) Srednja stručna sprema se stiče uspješnim okončanjem srednjeg obrazovanja u trogodišnjem ili četverogodišnjem trajanju u srednjoj školi koja može biti organizirana kao samostalna ustanova ili kao školski, odnosno srednjoškolski centar.
(2) Srednja stručna sprema stiče se u srednjoj školi, javnoj ili privatnoj ustanovi koja je registrirana kao:
a) gimnazija,
b) srednja škola za stručno obrazovanje i obuku i to:
1) srednja umjetnička škola,
2) srednja tehnička škola i
3) srednja stručna škola
c) srednja vjerska škola,
d) srednja škola za učenike sa posebnim obrazovnim potrebama,
e) srednjoškolski centar sastavljen od dvije ili više vrsta škola iz tač. a), b), c) i d) i
f) školski centar sastavljen od različitih nivoa obrazovanja u svojstvu jednog pravnog lica, u skladu sa potrebama lokalne zajednice.

(Status škole)

Član 4.

Srednja škola ima status pravnog lica i upisuje se u registre u skladu sa ovim zakonom.

(Zabrana diskriminacije i političkog djelovanja)

Član 5.

(1) Djelatnost srednjeg obrazovanja je usmjerena ka punom razvoju ljudske ličnosti, poštivanju ljudskih prava, građanskih i drugih demokratskih, profesionalnih, zakonskih i drugih načela.
(2) U srednjim školama zabranjena je svaka vrsta diskriminacije zasnovane na spolu, rasi, seksualnoj orijentaciji, fizičkom ili drugom nedostatku, bračnom stanju, boji kože, jeziku, religiji ili vjerovanju, uvjetima upošljavanja, napredovanju, političkim ili drugim uvjerenjima, nacionalnom, etničkom ili socijalnom porijeklu, vezi s nekom nacionalnom zajednicom, imovini, rođenju ili na nekom drugom satusu.
(3) Zabranjena je diskriminacija zasnovana na upotrebi zvaničnih jezika BiH u usmenom i pisanom izražavanju učenika, u skladu sa članom 9. ovog zakona.
(4) U srednjim školama zabranjeno je fizičko kažnjavanje, omalovažavanje i vrijeđanje ličnosti učenika i uposlenika.
(5) U srednjim školama zabranjeno je političko organiziranje i djelovanje pojedinaca i političkih partija.
(6) Organiziranje i realiziranje izbornog procesa je dozvoljeno u prostorijama škole samo u vrijeme kada se u školi ne realizira nastava.
(7) Terminološko korištenje muškog ili ženskog roda u ovom zakonu podrazumijeva uključivanje oba roda.

(Troškovi srednjeg obrazovanja)

Član 6.

Redovno obrazovanje učenika u srednjim školama, kao javnim ustanovama, je besplatno.

(Trajanje srednjeg obrazovanja)

Član 7.

(1) Školovanje redovnih učenika u srednjoj školi traje tri ili četiri godine, nakon čega se stiče srednja stručna spremaIII(trećeg) iliIV(četvrtog) stepena.
(2) U srednjoj školi, osim realiziranja programa općeg obrazovnog i odgovarajućeg stručnog dijela, mogu se realizirati i programi dopunskog obrazovanja odraslih i stručnog usavršavanja, kao i programi prekvalifikacije i programi permanentnog obrazovanja - cjeloživotno učenje.
(3) U srednjoj školi mogu se realizirati i odgovarajući programi stručnog obrazovanjaI(prvog) iII(drugog) stepena stručne spreme, kao i stručno osposobljavanje i obuka za odrasle putem kurseva.
(4) Sticanjem obrazovanja iz stava (3) ovog člana ne stiče se srednja stručna sprema.
(5) Programe dopunskog obrazovanja odraslih i stručnog usavršavanja, programe permanentnog obrazovanja i programe iz stava (3) ovog člana donosi škola u saradnji sa zainteresiranim subjektima infrastrukture, uz saglasnost ministra obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: ministar).
(6) Troškove realiziranja programa iz st. (2) i (3) ovog člana snose polaznici ovog vida obrazovanja, a visina ovih troškova utvrđuje se posebnim aktom koji donosi školski odbor uz saglasnost ministra.
(7) Stav (6) ovog člana ne primjenjuje se na učenike iz člana 173. ovog zakona.

(Koordinacija sa tržištem rada)

Član 8.

(1) Ministarstvo obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Ministarstvo) će potrebe osnivanja i organiziranja ustanova za srednje obrazovanje usaglašavati sa zahtjevima i potrebama tržišta rada.
(2) Da bi se obezbijedile veze između srednjeg stručnog obrazovanja i obuke i tržišta rada, na nivou Kantona formira se tripartitno savjetodavno vijeće koje čine predstavnici poslodavaca, sindikata i Vlade Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Vlada).
(3) Bliže uvjete za formiranje, nadležnosti i način rada vijeća iz stava (2) ovog člana posebnim aktom propisuje ministar.
(4) Ministarstvo koordinira zajedničke sastanke predstavnika tripartitnog vijeća koje se sastaje redovno, a najmanje dvaput godišnje.

(Upotreba jezika i pisma u nastavi)

Član 9.

(1) Nastava u školi se izvodi na zvaničnim jezicima konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine, koji se imenuju jednim od tri naziva: bosanski jezik, hrvatski jezik i srpski jezik.
(2) U nastavi se koriste oba zvanična pisma Bosne i Hercegovine (latinica i ćirilica), a u ovisnosti od potreba učenika, i znakovno pismo.
(3) Nastava ili dio nastave u srednjim školama može se izvoditi i na stranom jeziku, uz